Wacom Cintiq 21UX

Autor: Michal Grzegorczyk

1 Marzec 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Wacom zaprezentował nową wersję tabletu Cintiq. Model 21UX charakteryzuje się nowym wzornictwem, jeszcze czulszym piórkiem i poprawioną ergonomią.

Wacom Cintiq 21UX - najnowszy interaktywny ekran piórkowy - odznacza się odświeżonym wzornictwem nawiązującym do linii Intuos4 i zupełnie nowym piórkiem wyposażonym w technologię {ITL|Tip Sensor. Piórko rozpoznaje 2048 stopni nacisku, co czyni je najczulszym tego typu urządzeniem na rynku. Cintiq 21UX został wyposażony w osiem w pełni programowalnych przycisków ExpressKeys. Wciśnięcie górnego powoduje wyświetlenie menu ExpressKeys i Touch Strips. Nowością w Cintiq 21UX jest także umieszczenie Touch Strips w tylnej części tabletu oraz dodanie dwóch przełączników Touch Strip, które kontrolują funkcje związane z paskami Touch Strips. Podświetlenie LED na krawędzi Przełącznika wskazuje aktualną funkcję przypisanego mu Touch Strip. Każdy z pasków dotykowych może być używany do obsługi czterech funkcji, takich jak przybliżanie, przewijanie, regulacja rozmiaru pędzla oraz rotacja obrazu. Takie nowe, ergonomiczne podejście jest bardzo praktyczne - pozwala użytkownikom kontrolować Touch Strip Toggle za pomocą kciuka, a Touch Strips - palca wskazującego bądź środkowego.

Tablet ma kosztować około 7999 złotych - będzie dostępny od kwietnia 2010 roku.

]

Więcej informacji o tablecie można znaleźć w informacji prasowej:

Powrót do czerni: Nowy interaktywny ekran piórkowy Wacom Cintiq 21UX

Nowy Cintiq to udoskonalone pióro i innowacyjne rozwiązania ergonomiczne, które pozwalają na większą kontrolę, komfort i wydajność kreatywnej pracy

Wacom prezentuje dziś zaprojektowany na nowo interaktywny ekran piórkowy Cintiq 21UX, który charakteryzuje się doskonałym piórem i innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie ergonomii. Stworzony aby sprostać potrzebom zawodowych fotografów, projektantów, artystów i rysowników, nowy Cintiq 21UX pozwala na niezrównaną kontrolę, komfort i wydajność pracy.

Cintiq 21UX został wyposażony w nowe pióro, które wychwytuje nawet najsubtelniejsze oddziaływanie na powierzchnię ekranu LCD oraz rozpoznaje 2048 poziomów nacisku. Inne innowacyjne udogodnienia to dwa dotykowe paski Touch Strips, które znajdują się po lewej i prawej stronie tylniej części wyświetlacza - idealnie, by sięgać do nich palcami w czasie pracy. Oba paski posiadają odpowiadające im Przełączniki Touch Strip, które kontrolują cztery różne funkcje przypisane indywidualnie dla każdej aplikacji przez użytkownika. Teraz w prosty sposób można kontrolować i zmieniać takie funkcje jak: zoom, przewijanie, regulacja rozmiaru pędzla czy rotacja obrazu. Wzornictwo tabletu zostało odświeżone - nowy Cintiq 21UX charakteryzuje się obudową w różnych odcieniach czerni i jest kolejną, po linii tabletów piórkowych Intuos4, tak elegancką propozycją firmy Wacom.

2048 powodów, aby pracować bezpośrednio na ekranie

Pióro Grip Pen Cintiq 21UX zostało wyposażone w technologię Tip Sensor, dzięki której tablet rozpoznaje nacisk bliski zeru (o wadze jednego grama), co czyni najczulszym dostępnym na rynku urządzeniem tego typu. Rozpoznanie nacisku zaczyna się od niezwykle lekkiego dotyku - naśladuje to tradycyjny ruch pędzla, pisaka lub pióra. Dodatkowo, pióro rozpoznaje 2048 stopni nacisku - podwaja to zakres rozdzielczości obsługiwanej przez pióro i zwiększa jego reakcję oraz, wraz z aplikacjami wspierającymi czułość nacisku, rozwija kreatywność. Grip Pen jest także wyposażone we wrażliwą na nacisk gumkę i dwa boczne przełączniki, którym można przypisać takie komendy jak podwójne kliknięcie oraz kliknięcie prawym przyciskiem myszy.

Nowe elementy wzornictwa zwiększają efektywność pracy

Nowe, ergonomiczne wzornictwo i cechy zwiększające efektywność pracy sprawiają, że Cintiq 21UX jest doskonałym narzędziem dla kreatywnych zawodowców. Osiem w pełni programowalnych klawiszy ExpressKeys, pod którymi można zakodować najczęściej używane funkcje poszczególnych aplikacji, umieszczonych jest po obu stronach ekranu. Spełniają one zasadniczą rolę w poprawie efektywności pracy. Naciśnięcie górnego klawisza ExpressKey powoduje pojawienie się na wyświetlaczu menu ExpressKeys i Touch Strips. Odległość między klawiszami a aktywnym polem jest wystarczająco mała, by praca była efektywna i wygodna. Pozwala także zaoszczędzić czas poprzez zmniejszenie zależności od klawiatury na rzecz pióra.

Nowością w Cintiq 21UX jest także umieszczenie Touch Strips w tylniej części tabletu oraz dodanie dwóch Przełączników Touch Strip, które kontrolują funkcje związane z paskami Touch Strips. Podświetlenie LED na krawędzi Przełącznika wskazuje aktualną funkcję przypisanego mu Touch Strip. Każdy z pasków dotykowych może być używany do obsługi czterech funkcji, takich jak przybliżanie, przewijanie, regulacja rozmiaru pędzla oraz rotacja obrazu. Takie nowe, ergonomiczne podejście jest bardzo praktyczne - pozwala użytkownikom kontrolować Touch Strip Toggle za pomocą kciuka, a Touch Strips - palca wskazującego bądź środkowego. Przyciski Toggle, na których można zakodować cztery funkcje oraz zmieniona lokalizacja Touch Strips nie tylko poprawiają komfort, ale także w znaczący sposób zwiększają efektywność. Ulokowanie Touch Strips na tylniej krawędzi interaktywnego ekranu piórkowego, zamiast na jego froncie, zapobiega przypadkowej aktywacji gdy, na przykład, użytkownik przeciąga ruchy pióra poza granice wyświetlacza.

Nowy Cintiq 21UX, korzystający z tej samej platformy technologicznej co Intuos4, jest z nim w pełni kompatybilny.

Przenośna i regulowana podstawa

Opatentowana podstawa interaktywnego ekranu piórkowego Cintiq 21UX umożliwia ustawnie go pod optymalnym dla użytkownika kątem od 10 do 65 stopni. Co więcej, tabletem Cintiq 21UX można obracać we wszystkich kierunkach nawet o 180 stopni. Pozwala to wykorzystywać naturalne dla rysowania ruchy oraz spoglądać na obszar roboczy pod różnymi kątami. Jeśli jest to potrzebne, użytkownik może także w prosty sposób zdjąć tablet Cintiq 21UX z podstawy i położyć go na blacie bądź przymocować do dodatkowego ramienia (nie będącego częścią wyposażenia) przy użyciu standardowych uchwytów VESA (Video Electronics Standards Association), które znajdują się z tyłu wyświetlacza.

Uchwyt na pióro Cintiq 21UX

Nowy, wyważony uchwyt na pióro służy nie tylko do jego przechowywania, ale jest także poręcznym schowkiem na końcówki. Użytkownik może korzystać ze standardowych, miękkich lub szorstkich końcówek. Pozwalają one symulować pracę z użyciem szeregu tradycyjnych narzędzi.

Oprogramowanie

Użytkownicy ekranu Cintiq 21UX mogą wybierać pomiędzy użytecznymi aplikacjami stworzonymi przez liderów rynku – firmy Adobe, Autodesk oraz Corel. Mogą one zostać pobrane po uprzednim zainstalowaniu i rejestracji interaktywnego ekranu piórkowego Cintiq 21UX.

Dodatkowo, użytkownicy Cintiq 21UX docenią zaktualizowane oprogramowanie firmy Wacom, które obejmuje nowy tryb precyzyjny oraz radialne menu dla jeszcze wygodniejszej pracy.

Dodatkowe akcesoria

Na przykład pióro Art Pen jest wykorzystywane w takich aplikacjach jak Adobe Photoshop, Illustrator and Corel Painter 11, pozwalając użytkownikom uzyskać naturalny efekt pędzla poprzez obroty pióra przypominający kaligrafię. Aerograf ma podobną formę i kółko kontrolowane palcem jak tradycyjny aerograf i pozwala użytkownikom zdefiniować wzory farb w ramach określonego oprogramowania.

Cen i dostępność

Nowy interaktywny ekran piórkowy Cintiq 21UX kosztuje 7999 PLN brutto i będzie dostępny w sprzedaży od końca marca/ początku kwietnia 2010 roku. Cena zawiera podatek VAT i może się różnić w zależności od kursu waluty.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED 100BS - kompaktowa głowica światła ciągłego
Fomei LED 100BS - kompaktowa głowica światła ciągłego
Fomei wprowadza do sprzedaży nową lampę LED, która łączy kompaktowe wymiary, użyteczną moc, możliwość mocowania modyfikatorów i wygodną obsługę z przystępną ceną....
0
Peak Design - sprytny system smartfonowych mocowań
Peak Design - sprytny system smartfonowych mocowań
Peak Design, firma znana z produkcji toreb i plecaków fotograficznych, przenosi swoje oryginalne pomysły na rynek smartfonów. Seria Mobile to kompletny system...
8
Microsoft Surface Laptop Studio i Surface Pro 8 - nowe komputery dla twórców
Microsoft Surface Laptop Studio i Surface Pro 8 - nowe komputery dla twórców
Microsoft zaprezentował nową generację urządzeń z serii Surface. Tableto-komputery otrzymały m.in. lepsze ekrany, ale nie decydując się na...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)