Młodzi ludzie coraz częściej wybierają fotografię analogową. Co takiego ma w sobie film?

89

Autor: Maciej Luśtyk

16 Styczeń 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Kodak produkuje dziś dwa razy więcej filmów niż przed czterema laty, a ceny aparatów analogowych osiągają zawrotne pułapy. Dlaczego w czasach gdy zdjęciami w sekundę jesteśmy w stanie podzielić się z całym światem wciąż sięgamy po tradycyjny proces?

Na czym polega magia analoga? Po co sięgać po 40-letnią, toporną lustrzankę, skoro takie same efekty jesteśmy w stanie uzyskać nakładając symulację filmu w programie do obróbki? Trudno powiedzieć, ale wystarczy przestrzelić jedną rolkę filmu, żeby przekonać się o tym na własnej skórze. Jedno jest pewne. Fotografia analogowa przeżywa renesans i ma się lepiej, niż przez ostatnie kilkanaście lat.

Gdy kilka lat temu pisaliśmy pierwsze artykuły o drugiej młodości analoga, wiele osób twierdziło, że to tylko przejściowa moda. Biorąc pod uwagę swobodę z jaką filmy pozbywały się kolejnych filmów ze swojej oferty, trudno było w to zresztą nie uwierzyć. Tymczasem dzisiaj analog nie tylko zyskuje na popularności, ale także staje się sposobem na inne przeżywanie fotografii. Ciągle nie wierzycie? Zobaczcie dokument przygotowany przez NBC Left Side.

Czemu ciągle kochamy film?

Choć cały 10-minutowy materiał przygotowany jest raczej z myślą o osobach, które nigdy nie miały do czynienia z analogiem, jest też źródłem kilku istotnych ciekawostek. Jak choćby informacji o tym, że w 2019 roku Kodak wyprodukował dwa razy więcej filmów niż w roku 2015, dzięki czemu możemy spodziewać się kolejnych rewelacji pokroju wznowienia produkcji slajdu Ektachrome. Mamy też potwierdzenie tego, co przeczuwaliśmy już od dawna. Za wzrost popularności filmu odpowiadają głównie młodzi ludzie, którzy nie mając nigdy wcześniej do czynienia z tradycyjnym medium znajdują w nim ciekawą odskocznię od zgiełku mediów społecznościowych.

Przede wszystkim jednak to fantastyczna motywacja do tego, by wreszcie spróbować swoich sił w świecie fotografii analogowej, lub odkurzyć stary aparat zalegający na strychu. Nie będzie łatwo, ani tanio, ale ekscytacja towarzysząca podglądaniu ujęć na negatywie szybko wam to wynagrodzi.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)