Młodzi ludzie coraz częściej wybierają fotografię analogową. Co takiego ma w sobie film?

89
Maciej Luśtyk
16 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Kodak produkuje dziś dwa razy więcej filmów niż przed czterema laty, a ceny aparatów analogowych osiągają zawrotne pułapy. Dlaczego w czasach gdy zdjęciami w sekundę jesteśmy w stanie podzielić się z całym światem wciąż sięgamy po tradycyjny proces?

Na czym polega magia analoga? Po co sięgać po 40-letnią, toporną lustrzankę, skoro takie same efekty jesteśmy w stanie uzyskać nakładając symulację filmu w programie do obróbki? Trudno powiedzieć, ale wystarczy przestrzelić jedną rolkę filmu, żeby przekonać się o tym na własnej skórze. Jedno jest pewne. Fotografia analogowa przeżywa renesans i ma się lepiej, niż przez ostatnie kilkanaście lat.

Gdy kilka lat temu pisaliśmy pierwsze artykuły o drugiej młodości analoga, wiele osób twierdziło, że to tylko przejściowa moda. Biorąc pod uwagę swobodę z jaką filmy pozbywały się kolejnych filmów ze swojej oferty, trudno było w to zresztą nie uwierzyć. Tymczasem dzisiaj analog nie tylko zyskuje na popularności, ale także staje się sposobem na inne przeżywanie fotografii. Ciągle nie wierzycie? Zobaczcie dokument przygotowany przez NBC Left Side.

Czemu ciągle kochamy film?

Choć cały 10-minutowy materiał przygotowany jest raczej z myślą o osobach, które nigdy nie miały do czynienia z analogiem, jest też źródłem kilku istotnych ciekawostek. Jak choćby informacji o tym, że w 2019 roku Kodak wyprodukował dwa razy więcej filmów niż w roku 2015, dzięki czemu możemy spodziewać się kolejnych rewelacji pokroju wznowienia produkcji slajdu Ektachrome. Mamy też potwierdzenie tego, co przeczuwaliśmy już od dawna. Za wzrost popularności filmu odpowiadają głównie młodzi ludzie, którzy nie mając nigdy wcześniej do czynienia z tradycyjnym medium znajdują w nim ciekawą odskocznię od zgiełku mediów społecznościowych.

Przede wszystkim jednak to fantastyczna motywacja do tego, by wreszcie spróbować swoich sił w świecie fotografii analogowej, lub odkurzyć stary aparat zalegający na strychu. Nie będzie łatwo, ani tanio, ale ekscytacja towarzysząca podglądaniu ujęć na negatywie szybko wam to wynagrodzi.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Jak zostać zauważonym - 5 rad profesjonalnych fotografów
Jak zostać zauważonym - 5 rad profesjonalnych fotografów
Pewnie zastanawialiście się jak to jest, że zdjęcia niektórych fotografów tak dobrze zapadają nam w pamięć, a o innych zapominamy. Karl Taylor pomaga nam odpowiedzieć na to pytanie.
0
0
Fotografia w służbie propagandy. Zobacz, jak zdjęcia przyczyniły się do rewolucji kulturalnej Chin
Fotografia w służbie propagandy. Zobacz, jak zdjęcia przyczyniły się do rewolucji kulturalnej Chin
Ponad dziesięć lat po wielkiej wygranej w wojnie domowej, Chińska Republika Ludowa zaczyna wytracać swój impet. Aby nie utracić pozycji, Mao Zedong musi odbudować pozycję ojca narodu. Pomoże mu w...
6
2
Fantastyczne zdjęcia sowieckiej wsi odnalezione w opuszczonym domu
Fantastyczne zdjęcia sowieckiej wsi odnalezione w opuszczonym domu
Kolejny raz znalezione przypadkiem negatywy okazują się fotograficznym skarbem. 4000 negatywów z opuszczonego mołdawskiego domu ukazuje wiejskie życie z czasów...
880
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)