Fotografia analogowa w cyfrowym świecie. Po co dalej to robić?

13

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Czerwiec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Co takiego ma w sobie fotografia tradycyjna, że twórcy nadal po nią sięgają mimo ewidentnej przewagi cyfry? Zobaczcie, co mają do powiedzenia sami zainteresowani.

Jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że fotografia analogowa zmierza ku rychłemu końcowi. Tymczasem po tradycyjne medium wydaje się sięgać coraz większa rzesza zapaleńców, także tych młodych, stawiających na polu fotografii dopiero swoje pierwsze kroki. Czy to tylko przejściowa moda, czy może za analogiem stoi coś więcej?

Nieco światła na ten temat rzuca materiał przygotowany w 2017 roku przez kanał Exploredinary dla Dallas Observer, który jednak dopiero przed kilkoma dniami został opublikowany w sieci. Jak wskazują sami twórcy, była to przygoda, która zapoczątkowała całą serię dokumentów o artystach i otworzyła im drzwi m.in. do współpracy z Ilfordem.

W tym krótkim dokumencie poznajemy 4 artystów związanych zawodowo z tradycyjną fotografią, a każdy z nich na swój sposób tłumaczy fenomen analoga oraz to, co ukierunkowanie się na tego typu medium wnosi do ich pracy. Będzie więc co nieco o kolodionie, cyjanotypii, polaroidach a nawet konserwacji i restauracji fotografii.

Nie znajdziecie tu jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy analog jest lepszy od cyfry (lub odwrotnie), ale z pewnością powyższy materiał przybliża i tłumaczy nieco „magię” tradycyjnego medium.

A Wy, za co najbardziej cenicie analoga?

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
Od giganta rynku foto do farmaceutyków. Historia Kodaka w 8 minut
O historii Kodaka można by pewnie napisać książkę, ale jeżeli chcecie szybko prześledzić dzieje jednej z najważniejszych firm w historii fotografii, która od lat nie...
45
0
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
Filmy o fotografii z Millennium Docs Against Gravity 2020 możesz oglądać online
W ramach 17. edycji Millenium Docs Against Gravity ponad 100 filmów z selekcji festiwalowej możemy obejrzeć z domu. Wśród nich także filmy dotyczące fotografii i...
335
0
Powiązane artykuły