Fotografia analogowa w cyfrowym świecie. Po co dalej to robić?

11

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Czerwiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Co takiego ma w sobie fotografia tradycyjna, że twórcy nadal po nią sięgają mimo ewidentnej przewagi cyfry? Zobaczcie, co mają do powiedzenia sami zainteresowani.

Jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że fotografia analogowa zmierza ku rychłemu końcowi. Tymczasem po tradycyjne medium wydaje się sięgać coraz większa rzesza zapaleńców, także tych młodych, stawiających na polu fotografii dopiero swoje pierwsze kroki. Czy to tylko przejściowa moda, czy może za analogiem stoi coś więcej?

Nieco światła na ten temat rzuca materiał przygotowany w 2017 roku przez kanał Exploredinary dla Dallas Observer, który jednak dopiero przed kilkoma dniami został opublikowany w sieci. Jak wskazują sami twórcy, była to przygoda, która zapoczątkowała całą serię dokumentów o artystach i otworzyła im drzwi m.in. do współpracy z Ilfordem.

W tym krótkim dokumencie poznajemy 4 artystów związanych zawodowo z tradycyjną fotografią, a każdy z nich na swój sposób tłumaczy fenomen analoga oraz to, co ukierunkowanie się na tego typu medium wnosi do ich pracy. Będzie więc co nieco o kolodionie, cyjanotypii, polaroidach a nawet konserwacji i restauracji fotografii.

Nie znajdziecie tu jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy analog jest lepszy od cyfry (lub odwrotnie), ale z pewnością powyższy materiał przybliża i tłumaczy nieco „magię” tradycyjnego medium.

A Wy, za co najbardziej cenicie analoga?

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)