Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wesołych Świąt! Zobacz jak przed laty popsuł je Kodak

0

Autor: Maciej Luśtyk

24 Grudzień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Każdy z nas chciałby zobaczyć pod choinką nowy aparat. Co jednak gdyby niedługo później okazał się on bezużyteczny? Taki los przed laty swoim użytkownikom zgotował Kodak.

Święta Bożego Narodzenia od zawsze kojarzą mi się z fotografią. Rodzinne zdjęcie przy wigilijnym stole to przecież równie stały punkt programu jak rozpakowywanie prezentów. W końcu niemal każdy z nas ma w rodzinie „wujka z aparatem”, lub - co w przypadku naszych zainteresowań nawet bardziej prawdopodobne - sam nim jest. Pod choinką znajdujemy też niekiedy nasze upragnione akcesoria fotograficzne, a czasem nawet aparaty. Czy jest ktoś, kto nie ucieszyłby się z takiego prezentu?

Z pewnością nie cieszyli się użytkownicy natychmiastowych aparatów Kodaka, które przez przegrany proces w ciągu jednego dnia musiał wycofać z rynku producent, pozostawiając fotografujących na zupełnym lodzie. To jednak tylko jedno potknięcie na liście niepowodzeń firmy, z którymi związane produkty chcąc nie chcąc najsilniej promowane były w okresie świątecznym.

Martwym formatom i wieloletniej batalii sądowej z Polaroidem przez pryzmat świątecznych reklam telewizyjnych przegląda się fotograf i youtuber Azriel Knight. Co prawda niektóre przedstawione w filmie problemy są nieco wyolbrzymione, a opisywane formaty filmów Kodaka i tak przeżyły wiele innych rynkowych nowości tamtego okresu, ale film warto obejrzeć chociażby dla samych archiwalnych materiałów promocyjnych.

Bo czy coś jest w stanie lepiej oddać ducha świąt i radosnego fotografowania niż kiczowate reklamy z lat 70. I 80. XX wieku?

Więcej ciekawych filmów poświęconych fotografii analogowej znajdziecie na kanale Azriel Knight w serwisie Youtube.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.
32
0
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być...
82
0
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1
Powiązane artykuły