Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wesołych Świąt! Zobacz jak przed laty popsuł je Kodak

0

Autor: Maciej Luśtyk

24 Grudzień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Każdy z nas chciałby zobaczyć pod choinką nowy aparat. Co jednak gdyby niedługo później okazał się on bezużyteczny? Taki los przed laty swoim użytkownikom zgotował Kodak.

Święta Bożego Narodzenia od zawsze kojarzą mi się z fotografią. Rodzinne zdjęcie przy wigilijnym stole to przecież równie stały punkt programu jak rozpakowywanie prezentów. W końcu niemal każdy z nas ma w rodzinie „wujka z aparatem”, lub - co w przypadku naszych zainteresowań nawet bardziej prawdopodobne - sam nim jest. Pod choinką znajdujemy też niekiedy nasze upragnione akcesoria fotograficzne, a czasem nawet aparaty. Czy jest ktoś, kto nie ucieszyłby się z takiego prezentu?

Z pewnością nie cieszyli się użytkownicy natychmiastowych aparatów Kodaka, które przez przegrany proces w ciągu jednego dnia musiał wycofać z rynku producent, pozostawiając fotografujących na zupełnym lodzie. To jednak tylko jedno potknięcie na liście niepowodzeń firmy, z którymi związane produkty chcąc nie chcąc najsilniej promowane były w okresie świątecznym.

Martwym formatom i wieloletniej batalii sądowej z Polaroidem przez pryzmat świątecznych reklam telewizyjnych przegląda się fotograf i youtuber Azriel Knight. Co prawda niektóre przedstawione w filmie problemy są nieco wyolbrzymione, a opisywane formaty filmów Kodaka i tak przeżyły wiele innych rynkowych nowości tamtego okresu, ale film warto obejrzeć chociażby dla samych archiwalnych materiałów promocyjnych.

Bo czy coś jest w stanie lepiej oddać ducha świąt i radosnego fotografowania niż kiczowate reklamy z lat 70. I 80. XX wieku?

Więcej ciekawych filmów poświęconych fotografii analogowej znajdziecie na kanale Azriel Knight w serwisie Youtube.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Naomi Rosenblum - autorka najobszerniejszej historii fotografii
Nie żyje Naomi Rosenblum - autorka najobszerniejszej historii fotografii
W wieku 96 lat zmarła Naomi Rosenblum, światowej sławy teorytyk, krytyk i historyk fotografii.
1
0
Alec Soth na Youtube - uczta dla fanów photobooków (i nie tylko)
Alec Soth na Youtube - uczta dla fanów photobooków (i nie tylko)
Jeden z najważniejszych współczesnych dokumentalistów uruchomił swój kanał na Youtube. To jak fotograficzna terapia z książkami w tle.
8
0
100 filmów, które trzeba obejrzeć dla zdjęć
100 filmów, które trzeba obejrzeć dla zdjęć
Mówi się, że fotografii najlepiej uczyć się z filmów. Oto lista 100 tytułów, których zdjęcia zostaną z Wami przez długi czas i pomogą rozwijać umiejętność budowania...
275
0
Powiązane artykuły