Wesołych Świąt! Zobacz jak przed laty popsuł je Kodak

0

Autor: Maciej Luśtyk

24 Grudzień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Każdy z nas chciałby zobaczyć pod choinką nowy aparat. Co jednak gdyby niedługo później okazał się on bezużyteczny? Taki los przed laty swoim użytkownikom zgotował Kodak.

Święta Bożego Narodzenia od zawsze kojarzą mi się z fotografią. Rodzinne zdjęcie przy wigilijnym stole to przecież równie stały punkt programu jak rozpakowywanie prezentów. W końcu niemal każdy z nas ma w rodzinie „wujka z aparatem”, lub - co w przypadku naszych zainteresowań nawet bardziej prawdopodobne - sam nim jest. Pod choinką znajdujemy też niekiedy nasze upragnione akcesoria fotograficzne, a czasem nawet aparaty. Czy jest ktoś, kto nie ucieszyłby się z takiego prezentu?

Z pewnością nie cieszyli się użytkownicy natychmiastowych aparatów Kodaka, które przez przegrany proces w ciągu jednego dnia musiał wycofać z rynku producent, pozostawiając fotografujących na zupełnym lodzie. To jednak tylko jedno potknięcie na liście niepowodzeń firmy, z którymi związane produkty chcąc nie chcąc najsilniej promowane były w okresie świątecznym.

Martwym formatom i wieloletniej batalii sądowej z Polaroidem przez pryzmat świątecznych reklam telewizyjnych przegląda się fotograf i youtuber Azriel Knight. Co prawda niektóre przedstawione w filmie problemy są nieco wyolbrzymione, a opisywane formaty filmów Kodaka i tak przeżyły wiele innych rynkowych nowości tamtego okresu, ale film warto obejrzeć chociażby dla samych archiwalnych materiałów promocyjnych.

Bo czy coś jest w stanie lepiej oddać ducha świąt i radosnego fotografowania niż kiczowate reklamy z lat 70. I 80. XX wieku?

Więcej ciekawych filmów poświęconych fotografii analogowej znajdziecie na kanale Azriel Knight w serwisie Youtube.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły