Wildlife Photographer of the Year 2023 rozstrzygnięty! Zobacz najlepsze zdjęcia przyrodnicze

Poznaliśmy wyniki najbardziej prestiżowego w środowisku fotografów przyrody konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej. Tegoroczną edycję wygrało podwodne zdjęcie skrzypłocza

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Spośród 49 957 zgłoszeń z 95 krajów jury konkursu Wildlife Photographer of the Year 2023 wyłoniło zwycięzców. Zdjęcia rywalizowały ze sobą w kilkunastu kategoriach sekcji profesjonalnej i 3 kategoriach dla niepełnoletnich. Główną nagrodę i tytuł Wildlife Photographer of the Year 2023 otrzymał, tak jak dwa lata temu, Laurent Ballesta.

Zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Wystawę będzie można oglądać od 13 października 2023 r.

Laurent Ballesta po raz drugi wygrywa konkurs Wildlife Photographer of the Year 2023

Francuski fotograf podwodny i biolog morski Laurent Ballesta zdobył tytuł Wildlife Photographer of the Year 2023 za zdjęcie “The golden horseshoe”, przedstawiające Tachypleus tridentatus, czyli gatunek morskiego stawonoga z rodzaju skrzypłoczy (angielska nazwa to tri-spine horseshoe crab, stąd tytuł zdjęcia w wolnym tłumaczeniu oznaczający złotą podkowę).

“The golden horseshoe” z projektu “The ancient mariner”, fot.  Laurent Ballesta, Francja 
Zwycięzca Wildlife Photographer of the Year 2023 w kategorii “Portfolio Award”

Skrzypłocze to żywe skamieliny. Przetrwały ponad 100 milionów lat, ale obecnie zmagają się z niszczeniem siedlisk i nadmiernymi połowami. Poza tym, że są jadalne ich krew, wykorzystuje się do opracowywania szczepionek. W chronionych wodach u wybrzeży wyspy Pangatalan jest nadzieja na przetrwanie tego gatunku.

"Zobaczyć skrzypłocza w jego naturalnym środowisku, w tak nadzwyczaj piękny sposób jest zdumiewające” - podkreśla przewodnicząca jury, Kathy Moran. “Patrzymy na prastary gatunek, wysoce zagrożony, a także krytyczny dla ludzkiego zdrowia. To zdjęcie olśniewa".

Laurent jest drugim fotografem w pięćdziesięciodziewięcioletniej historii konkursu, który dwukrotnie otrzymał główną nagrodę. Pierwszy raz zwyciężył w 2021.

Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2023 powędrował do Carmela Bechlera

Siedemnastoletni Carmel Bechler z Izraela otrzymał nagrodę Young Wildlife Photographer of the Year 2023 za zdjęcie "Owls' road house", dynamiczny kadr przedstawiający sowy płomykówki w opuszczonym przydrożnym budynku. Wykorzystując rodzinny samochód jako kryjówkę, Carmel wykorzystał naturalne światło i długie czasy naświetlania, aby uchwycić smugi światła przejeżdżającego ruchu ulicznego.

Owls' road house, fot. Carmel Bechler, Izrael
Zwycięzca Wildlife Photographer of the Year 2023 w kategorii “15-17 lat” 

"To zdjęcie ma tak wiele warstw pod względem treści i kompozycji. Jednocześnie krzyczy "niszczenie siedlisk" i "adaptacja", stawiając pytanie: Jeśli dzika przyroda może dostosować się do naszego środowiska, dlaczego my nie możemy szanować dzikiej przyrody?" - mówi przewodnicząca jury, Kathy Moran.

Zobacz zwycięskie zdjęcia konkursu Wildlife Photographer of the Year 2023

Wyniki tegorocznego konkursu bardzo trafnie komentuje dr Doug Gurr, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej: "Tegoroczne zwycięskie zdjęcia wzbudzają absolutny podziw i zdumienie, a jednocześnie przedstawiają przekonujące dowody naszego wpływu na przyrodę - zarówno pozytywnego, jak i negatywnego. Globalne obietnice muszą zmienić się w działania, aby odwrócić losy przyrody".

“Last breath of autumn”, fot. Agorastos Papatsanis, Grecja 
Zwycięzca w kategorii “Plants and Fungi”  
Agorastos Papatsanis sfotografował grzyba uwalniającego zarodniki w lesie.  Od dawna zafascynowany grzybami, Agorastos użył swojego srebrnego parasola fotograficznego, aby zapobiec zamoczeniu aparatu i przykrył starannie lampę błyskową plastikową torbą. Kolorowe akcenty pochodzą z załamania światła przechodzącego przez obciążone zarodnikami prądy powietrza i deszcz. Czubajka kania uwalnia zarodniki z blaszek pod kapeluszem. Miliardy maleńkich zarodników przemieszczają się - zwykle niewidoczne - w prądach powietrza. Niektóre z nich lądują tam, gdzie jest wilgoć i pożywienie, umożliwiając im rozwój. 
 Lokalizacja: Góra Olimp, Pieria, Grecja  
Szczegóły techniczne: Nikon D810 + Nikkor AF-S Micro 105 mm f/2.8G IF-ED VR; 1/40 s; f/36; ISO 500; lampa błyskowa Godox + wyzwalacz; mini statyw Leofoto
“Life on the edge”, fot. Amit Eshel, Izrael 
Zwycięzca w kategorii “Animals in their Environment”  
Amit Eshel był świadkiem dramatycznego starcia dwóch koziorożców nubijskich na klifie.    Po dotarciu do punktu widokowego na szczycie, Amit powoli podkradł się bliżej, aby uchwycić starcie na dramatycznym tle używając szerokokątnego obiektywu. Walka trwała około 15 minut, zanim jeden z samców poddał się. Pojedynek zakończył się bez poważnych obrażeń. W czasie poprzedzającym okres godowy część sierści samców ciemnieje a ich kark staje się bardziej umięśniony. W trakcie potyczek rywale podnoszą się na tylnych łapach i zderzają się głowami. Czasami łamią się przy tym ich rogi.   
Lokalizacja: Pustynia Zin, Izrael   
Szczegóły techniczne: Canon EOS R5 + Canon RF 24-70 mm f/2.8L IS USM przy 45 mm; 1/800 s; f/8; ISO 500  
“Whales making waves”, autor: Bertie Gregory, Wielka Brytania 
Zwycięzca w kategorii “Behaviour: Mammals” 
Gregory sfotografował stado orek, które przygotowują się do ataku na fokę Weddella.  Bertie odbył dwie miesięczne wyprawy w poszukiwaniu orek.  Spędziliśmy każdą minutę na dachu łodzi, skanując otoczenie - wspomina.  Po walce z silnym wiatrem i mrozem udało mu się uchwycić to niezwykłe zdarzenie za pomocą drona.  Orki na zdjęciu należą do grupy, specjalizującej się w polowaniu na foki poprzez nacieranie w kierunku lodu, tworząc falę, która zmywa fokę z kry. Wraz z rosnącymi temperaturami, które topią kry lodowe, foki spędzają więcej czasu na lądzie. Z tego powodu ta strategia polowania u orek może zaniknąć.  
Lokalizacja: Półwysep Antarktyczny, Antarktyda 
 Szczegóły techniczne: DJI Mavic 2 Pro + Hasselblad L1D-20c + 28 mm f/2.8; 1/120 s; f4; ISO 100
“Owls' road house”, fot. Carmel Bechler, Izrael 
Zwycięzca w kategorii “15-17 lat”  
Carmel Bechler odkrył płomykówki w opuszczonym betonowym budynku w pobliżu ruchliwej drogi. Prowadził obserwacje wraz z ojcem wykorzystując rodzinny samochód jako kryjówkę. Aby uchwycić na zdjęciu smugi świateł przejeżdżających samochodów Carmel użył długich czasów naświetlania.  Izrael ma największą populację tych sów na świecie. W ramach krajowego projektu budowano budki lęgowe w pobliżu pól uprawnych, zachęcając sowy do gniazdowania. Ponieważ te drapieżniki polują na gryzonie, które zjadają nasiona i uprawy, takie rozwiązanie zmniejszyło zużycie pestycydów.  
Lokalizacja: Hof HaSharon, Izrael 
Szczegóły techniczne: Nikon D7500 + Tamron 18-200 mm f/3.5-6.3 Di II VC; 1,3 s; f/4,8; ISO 4000

60. jubileuszowa edycja Wildlife Photographer of the Year przyniesie zmiany

Kolejna edycja będzie jubileuszowa. Jak zapowiadają organizatorzy sześćdziesiąty konkurs Wildlife Photographer of the Year zostanie otwarty dla fotografów w każdym wieku, każdej narodowości i o różnym poziomie doświadczenia w poniedziałek 16 października 2023 roku.

Organizatorzy Wildlife Photographer of the Year ogłosili już skład międzynarodowego jury złożonego z ekspertów branżowych, zwolnienie z opłaty wpisowej w ponad 100 krajach, zmiany w zasadach konkursu oraz nową nagrodę, która ma jeszcze bardziej zachęcić do opowiadania historii o świecie przyrody.

Szczegóły na stronie Muzeum Historii Naturalnej.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: fotografia przyrodnicza
logo logo
Magazyny
Zamów