Wildlife Photographer of the Year 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia przyrodnicze ostatniego roku

Za nami kolejna edycja najbardziej prestiżowego konkursu fotografii dzikiej przyrody na świecie. Oto galeria najlepszych zdjęć przyrodniczych roku 2021.

Autor: Maciej Luśtyk

12 Październik 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) w Londynie konkurs Wildllife Photographer of the Year ma już 57 lat i za każdym razem prezentuje przejmującą, przekrojową galerię fotografii przyrodniczej, która porusza ważne tematy i z której kadry często zostają z nami na dłużej.

W tym roku do konkursu napłynęło ponad 50 tys. zgłoszeń z 95 krajów świata, a fotografie jak zwykle rywalizowały ze sobą w kilkunastu kategoriach sekcji profesjonalnej i 3 kategoriach wiekowych, kierowanej do młodych fotografów sekcji Young Competition. W tym roku pojawiły trzy nowe kategorie, skupiające się w większym stopniu na życiu wodnym.

Eksplozja życia

fot. Laurent Ballesta, "Creation", główna nagroda w konkursie / Wildlife Photographer of the Year 2021

Główną nagrodę w konkursie i tytuł Wildlife Photographer of the Year zdobył francuski fotograf i biolog Laurent Ballesta. Fotografia zatytułowana „Creation”, przedstawia strzępiele wypływające z białej „chmury” mleczu i ikry w Fakaravie na Polinezji Francuskiej. Od pięciu lat Laurent i jego zespół co roku wraca do tej laguny, by uchwycić to wyjątkowe tarło, które odbywa się jedynie w okolicy lipcowej pełni księżyca. Obecnie jest to gatunek zagrożony z powodu przełowienia, ale tutaj ryby chronione są w specjalnym rezerwacie.

„Ten obraz działa na wielu płaszczyznach. Jest zaskakujący, energiczny, intrygujący i ma nieziemską urodę. Ujmuje również sam magiczny moment - prawdziwa eksplozja życia - gdzie smuga ikry przyjmuje formę symbolicznego znaku zapytania” - komentuje przewodnicząca jury Rosamund Kidman Cox.

fot. Vidyun R Hebbar, "Dome Home", zwycięzca sekcji Young Competition / Wildlife Photographer of the Year 2021

Pierwsze miejsce w sekcji młodzieżowej zdobył natomiast raptem 10-letni indyjski fotograf Vidyun R Hebbar za zdjęcie „Dome home”, przedstawiające pająka z gatunku Cyrthophora, który buduje wyjątkowe sieci w kształcie kopuł. Vidyun był już raz wyróżniony w WPOTY gdy miał zaledwie 8 lat. Jego pasją jest fotografowanie stworzeń żyjących na ulicach i parkach jego rodzinnego miasta Bengaluru.

„Jury miało to zdjęcie na uwadze od samego początku procesu oceniania. To świetne przypomnienie, że warto przyglądać się małym zwierzętom, z którymi żyjemy na co dzień, i wszędzie zabierać ze sobą aparat. Nigdy nie wiadomo gdzie uchwycimy obraz warty głównej nagrody.” - mówi Dr Natalie Cooper, badaczka Natural History Museum w Londynie.

WPOTY 2021 - najlepsze zdjęcia z kategorii

Oprócz nich, nagrodzono także zwycięzców każdej z 19 konkursowych kategorii. Zdęcia tegorocznych laureatów Wildlife Photographer of the Year możecie obejrzeć w poniższej galerii. Zdjęcia zwycięzców 2. i 3. miejsc oraz wyróżnienia znajdziecie na stronie konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (17)

Wystawa pokonkursowa rusza już w piątek

100 zwycięskich i finałowych prac z 57. edycji konkursu Wildlife Photographer of the Year będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej, która startuje 15 października 2021 roku w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej. Bilety w cenach 10,25 - 17,25 funtów. W kolejnych miesiącach wystawa WPOTY 2021 odwiedzi także różne lokalizacje na terenie Wielkiej Brytanii.

Oprócz tego, organizatorzy informują o naborze do kolejnej edycji WPOTY, który wystartuje już w poniedziałek, 18 października 2020 roku.

Więcej informacji i wszystkie nagrodzone zdjęcia w tegorocznej edycji konkursu znajdziecie na stronie nhm.ac.uk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Efemeryczność fotografii ulicznej - malarski street Brada Jonesa
Jego zdjęcia porównywane są do malarstwa. Gra światłocieniem i planami, wypatrując surrealizmu w codziennych scenach ulicznych. Brad Jones od dwunastu lat mieszka...
10
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Łukasz Spychała fotografem roku w konkursie Fine Art Photography Awards 2024
Za nami kolejna edycja nakierowanego na fotografię artystyczną konkursu Fine Art Photography Awards. Kolejny raz jedną z głównych nagród zdobył Polak - Łukasz Spychała został wybranym...
70
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
World Press Photo 2024 - zobacz najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało 24 zwycięskie projekty w kategoriach regionalnych. Oto...
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)