Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace

Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie galerię finalistów.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie Wildlife Photographer of the Year to prestiżowy konkurs, którego celem - jak mówią organizatorzy - jest pokazanie piękna przyrody w najczystszej postaci. W tegorocznej jego odsłonie prace rywalizowały ze sobą w kilkunastu podkategoriach sekcji profesjonalnej, oraz w kategoriach poświęconych projektom dokumentalnym i młodym twórcom.

Wyróżnione prace

Do tegorocznej, 55. już edycji konkursu napłynęło prawie 50 tys. zgłoszeń z ponad 100 krajów świata. Ostatecznych zwycięzców poznamy w połowie października, przed inauguracją wystawy podsumowującej aktualną odsłonę wydarzenia, a już teraz możemy obejrzeć wybór 15 prac, które otrzymały wyróżnienia jurorów. Jak zwykle są to obrazy z jednej strony piękne, a z drugiej budzące trwogę.

fot. Jason Bantle, Lucky Break / Wildlife Photographer of the Year 2019 Z łatwością adaptujacy się do każdych warunków szop wystawia głowę ze starego Forda Pinto na porzuconej farmie w Saskatchewan w Kanadzie. Na tylnym siedzeniu znajduje się piątka małych. Fotograf polował na to ujęcie od kilku lat. Dziura w przedniej szybie była jedyną droga do środka samochodu. Jednocześnie była zbyt mała, by zmieścił się w niej kojot, będący głównym wrogiem naturalnym szopa na tym terenie, tworząc idealne schronienie dla samicy i jej małych. Pewnego wieczora zatrzymała się podczas wychodzenia by rozejrzeć się dookoła, pozwalając  fotografowi na wykonanie tej długiej ekspozycji (1/2 s) o zmroku. fot. Peter Haygarth, Big Cat and Dog Spat / Wildlife Photographer of the Year 2019Rzadkie spotkanie geparda z watahą likaonów. Obydwa gatunki niemal zniknęły ze swoich pierwotnych terenów, a liczebność każdego wynosi mniej niż 7000 osobników. fot. Matthew Ware, Beach Waste / Wildlife Photographer of the Year 2019Z dystansu scena, na którą fotograf natrafił w rezerwacie Bon Secour National Wildlife Refuge w Alabamie wyglądała na bajkową. Plaża, błękit nieba i żółw zatokowy obmywany przez fale. Dopiero z bliska dało się zauważyć pętlę od leżaka, która owinęła się wokół szyi zwierzęcia. Żółw zatokowy to jeden z najmniejszych i najbardziej zagrożonych wyginięciem żółwi morskich. Choć gatunek ten jest pod ścisłą ochroną, a kutry rybackie muszą być wyposażone w sieci pozwalające na uwolnienie się złowionym żółwiom, cały czas dużym zagrożeniem są stare sieci i śmieci wrzucane do morza. fot. Alex Mustard, Cricle of Life / Wildlife Photographer of the Year 2019Ławica karanksa smugowego o średnicy 25 metrów, uchwycona w Morzu Czerwonym w Ras Mohammad, Egipskim parku narodowym na półwyspie Synaj.

"Konkurs już od ponad pół wieku przyciąga najlepszych fotografów natury i jej miłośników, jednak nigdy jeszcze prezentacja ich doświadczeń szerokiej publiczności nie była tak istotna, jak teraz. Fotografia ma niezwykły dar zawiązywania debat, dyskusji, jest też motorem działań. Mamy nadzieję, że tegoroczna wystawa da ludziom siłę do innego spojrzenia na naszą planetę i nasz wpływ na jej przyszłość” - mówi Dr Tim Littlewood, Dyrektor Nauk w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Wystawa pokonkursowa - 100 najlepszych zdjęć dzikiej natury

Oficjalne wyniki poznamy 15 października 2019 roku. Z kolei już 18 października w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie ruszy wystawa pokonkursowa, prezentująca 100 najlepszych zdjęć z tegorocznej edycji konkursu.

Wystawa będzie też prezentowana objazdowo, także za granicą. Na razie nie wiemy jednak czy na przestrzeni najbliższych miesięcy zawita także do Polski.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem nhm.ac.uk.

(fot. okładkowa: Adrian Hirschi, "Last gasp" / Wildlife Photographer of the Year 2019)

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Wildlife Photographer of The Year
logo logo
Magazyny
Zamów