Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wildlife Photographer of the Year 2020 - poznaliśmy wyniki najważniejszego konkursu przyrodniczego na świecie

W Londynie przyznano najbardziej prestiżowe nagrody świata fotografii przyrodniczej. Zobaczcie galerię zwycięskich prac.

0

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) w Londynie konkurs Wildllife Photographer of the Year, który odbywa się już po raz 56, w tym roku przyciągnął ponad 49 tys. zgłoszeń, nadesłanych przez zawodowców i amatorów z 86 krajów świata. Zdjęcia, jak co roku, rywalizowały w 16 kategoriach sekcji profesjonalnej i 3 kategoriach wiekowych, kierowanej do młodych fotografów sekcji Young Competition. Finałowa galeria jak zwykle prezentuje kilka perełek z różnych dziedzin fotografii przyrodniczej, które z pewnością zostaną z nami na dłużej.

"Przypomnienie o wspólnym obowiązku chronienia natury"

fot. Sergey Gorshkov, "The Emrbace", 1. nagroda w konkursie / Wildlife Photographer of the Year 2020

Główna nagroda tegorocznej edycji powędrowała do rosyjskiego fotografa Sergeya Gorshkova The Embrace, przedstawiający samicę zagrożonego gatunku tygrysa syberyjskiego w jej naturalnym otoczeniu, podczas ocierania się o drzewo, na którym pozostał zapach innego tygrysa. Jak twierdzi sam zainteresowany, uchwycenie tej sceny zajęło mu 11 miesięcy przygotowań i pracy z ukrytymi aparatami.

„Zagrożone niemal całkowitym wyginięciem w ubiegłym stuleciu tygrysy syberyjskie powoli zwiększają swoją populację, choć nadal są na celowniku kłusowników. Ten wyjątkowy widok tygrysicy pogrążonej w jej naturalnym środowisku daje nam nadzieję, że gatunek ten uda się uratować. Ta emocjonalna fotografia przypomina nam o pięknie świata naturalnego i naszym wspólnym obowiązku chronienia go” - komentuje Dr Tim Littlewood, dyrektor wykonawczy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i jeden z członków jury.

fot. Liina Heikkinen, "The fox that got the goose", 1. nagroda w sekcji Young Competition

Oprócz tego, specjalną nagrodę otrzymała także norweska fotografka Liina Heikkinen, której zdjęcie The fox that got the goose zwyciężyło w kierowanej do młodych twórców sekcji Young Competition.

Mamy wreszcie finałową galerię 15 prac, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach konkursowych. Zdjęcia zdobywców pierwszych miejsc możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Wystawa pokonkursowa i kolejna edycja konkursu, organizowana wspólnie z Leiką

Wszystkie nagrodzone prace wraz ze 100 zdjęciami finalistów, od 16 października przez cały następny rok będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej. Bilety w cenach 9,95 - 16,50 funtów.

Oprócz tego, organizatorzy informują o naborze do kolejnej edycji WPOTY, który wystartuje już w poniedziałek, 19 października 2020 roku. Co ciekawe, w kolejnej odsłonie wydarzeni wzbogacą nowe kategorie skupiające się wpływie człowieka na nasza planetę. Pojawia się także fotograficzny sponsor w postaci firmy Leica. Więcej szczegółów odnośnie kolejnej edycji znajdziecie tutaj.

Więcej informacji na temat tegorocznych zwycięzców dostępnych na stronie nhm.ac.uk.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
„Cicha mantra" - fotograficzna opowieść Jakuba Śliwy o Małym Tybecie
„Cicha mantra" - fotograficzna opowieść Jakuba Śliwy o Małym Tybecie
Niegdyś jeden z najbardziej odosobnionych ośrodków buddyzmu tybetańskiego, dziś jest sezonową atrakcją turystyczną. O regionie Ladakhu opowiada Jakub Śliwa w książce „Cicha mantra"
0
0
ND Awards 2020 - Polacy na podium
ND Awards 2020 - Polacy na podium
Za nami kolejna edycja konkursu Neutral Density Photography Awards. Główną nagrodę zdobywa Natalie Lennard ze swoją naturalistyczną serią dotyczącą macierzyństwa. Na...
114
1
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat  - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Swoją pierwszą wystawę miał w wieku… 94 lat. Kuratorem był wnuk, z pomocą którego w tym roku Wojciech Tuszko wydał swój pierwszy album.
627
2
Powiązane artykuły