Nature Photographer of the Year 2021 - najlepsze zdjęcia natury minionego roku

Za nami 6. edycja konkursu Nature Photographer of the Year. Oto najlepsze zdjęcia, wybrane spośród ponad 20 tys. zgłoszeń. Kolejny rok z rzędu wśród wyróżnionych znalazł się Polak. Tym razem był to 45-letni fotograf przyrody Tomasz Szpila.

Autor: Maciej Luśtyk

4 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany od kilku lat konkurs fotografii przyrodniczej Nature Photographer of the Year zanotował kolejną rekordową edycją. Tym razem w 13 konkursowych kategoriach rywalizowało ze sobą 20 061 zdjęć, a w finałowej galerii znajdziemy zarówno zdjęcia poświęcone dzikim zwierzętom, jak i krajobrazem. I jak zwykle mamy do czynienia z fotografią natury z górnej półki.

Grand Prix - migracja gęsi z innej perspektywy

Zdjęciem roku uznana została fotografia „Winter Migration” norweskiego fotografa Terje Kolaasa, która zdobyła także 1. miejsce w kat. Birds. Zdjęcie przedstawia migrujące gęsi nieopodal Trondheim podczas śnieżycy w kwietniu 2020 roku, wykonane z perspektywy drona.

fot. Terje Kolaas, Grand Prix w konkursie Nature Photographer of the Year 2021

„Każdej wiosny i jesieni ponad 80 000 gęsi zatrzymuje się w systemie mokradeł fiordu Trondheim, w drodze między zimowiskami w Danii i Holandii a lęgowiskami na Spitsbergenie, ciesząc nasze oczy prawdziwym spektaklem. Fotografuję je od ponad 20 lat i w pewnym momencie zabrakło mi już na to pomysłu. Odniosłem wrażenie, że wszystko z gęsiami zostało już zrobione. Co dalej?” - pyta autor zwycięskiego zdjęcia.

„Dzięki technologii dronów, kilka lat temu niebo stanęło przed nami otworem, a moje marzenie o sfotografowaniu gęsi z perspektywy jednej z nich, stało się możliwe. Miałem już za sobą kilkadziesiąt nieudanych prób, gdy w końcu udało mi się to podczas jednej z rzadkich śnieżyć, w kwietniu zeszłego roku. Czysty, śnieżny krajobraz pozwolił pozbyć się bałaganu w tle i uwydatnił ciekawą perspektywę. Ustawiłem się blisko pola, na którym regularnie żerują gęsi. Gdy tylko usłyszałem, że nadlatują, wystartowałem dronem i czekałem na nie w powietrzu. Większość ujęć jak zwykle nie wyszło, ale z tego konkretnego jestem bardzo zadowolony” - opowiada Kolaasa.

fot. Levi Fitz, "Beautiful World", 1. miejsce w kat. Youth / NPOTY 2021

Osobne nagrody przyznano zwycięzcom kategorii młodzieżowej (Youth) i kategorii Fred Hazelhoff Portfolio Award nagradzającej cykle fotograficzne. W pierwszej z nich zwyciężyło zdjęcie młodej kozicy alpejskiej, autorstwa Levi Fitzego, drugą zdominowała seria poświęcona życiu emocjonalnemu świstaków, wykonana przez Leę Lee Inoue z USA.

fot. Lea Lee Inoue, z cyklu "Emotional Range", 1. miejsce w kat. Fred Hazelhoff Portfolio Award / NPOTY 2021

NPOTY 2021 - nagrodzone zdjęcia

Oprócz tego, jury przyznało nagrody i wyróżnienia w każdej z 13 kategorii konkursowych. Zdjęcia laureatów 1. i 2. miejsc w każdej z nich możecie obejrzeć w poniższej galerii. Miło nam też poinformować, że to kolejna edycja konkursu, w którym wyróżnione zostało zdjęcie Polaka. Specjalne wyróżnienie w kat. Birds otrzymał Tomasz Szpila za zdjęcie Ostrich Kindergarten, ukazujące „przedszkole” strusi w Namibii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (23)

Zdjęcia zwycięzców zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej, która odwiedzi różne lokalizacje na terenie Holandii, Belgii i Francji.

Jeśli zaś chcielibyście wziąć udział w kolejnej edycji konkursu, to prace do niej można zgłaszać do 29 maja 2022 roku. Nagrodą główną jak zwykle będzie 3 tys. euro w gotówce. Na zwycięzców czekają także nagrody rzeczowe, ufundowane przez partnerów konkursu. 

Więcej informacji na temat konkursu i zgłoszeń znajdziecie na stronie naturephotographeroftheyear.com. Poniżej możecie obejrzeć relację z tegorocznej ceremonii przyznawania nagród.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
17
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
23
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
24
Powiązane artykuły