Nature Photographer of the Year 2021 - najlepsze zdjęcia natury minionego roku

Za nami 6. edycja konkursu Nature Photographer of the Year. Oto najlepsze zdjęcia, wybrane spośród ponad 20 tys. zgłoszeń. Kolejny rok z rzędu wśród wyróżnionych znalazł się Polak. Tym razem był to 45-letni fotograf przyrody Tomasz Szpila.

Autor: Maciej Luśtyk

4 Styczeń 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany od kilku lat konkurs fotografii przyrodniczej Nature Photographer of the Year zanotował kolejną rekordową edycją. Tym razem w 13 konkursowych kategoriach rywalizowało ze sobą 20 061 zdjęć, a w finałowej galerii znajdziemy zarówno zdjęcia poświęcone dzikim zwierzętom, jak i krajobrazem. I jak zwykle mamy do czynienia z fotografią natury z górnej półki.

Grand Prix - migracja gęsi z innej perspektywy

Zdjęciem roku uznana została fotografia „Winter Migration” norweskiego fotografa Terje Kolaasa, która zdobyła także 1. miejsce w kat. Birds. Zdjęcie przedstawia migrujące gęsi nieopodal Trondheim podczas śnieżycy w kwietniu 2020 roku, wykonane z perspektywy drona.

fot. Terje Kolaas, Grand Prix w konkursie Nature Photographer of the Year 2021

„Każdej wiosny i jesieni ponad 80 000 gęsi zatrzymuje się w systemie mokradeł fiordu Trondheim, w drodze między zimowiskami w Danii i Holandii a lęgowiskami na Spitsbergenie, ciesząc nasze oczy prawdziwym spektaklem. Fotografuję je od ponad 20 lat i w pewnym momencie zabrakło mi już na to pomysłu. Odniosłem wrażenie, że wszystko z gęsiami zostało już zrobione. Co dalej?” - pyta autor zwycięskiego zdjęcia.

„Dzięki technologii dronów, kilka lat temu niebo stanęło przed nami otworem, a moje marzenie o sfotografowaniu gęsi z perspektywy jednej z nich, stało się możliwe. Miałem już za sobą kilkadziesiąt nieudanych prób, gdy w końcu udało mi się to podczas jednej z rzadkich śnieżyć, w kwietniu zeszłego roku. Czysty, śnieżny krajobraz pozwolił pozbyć się bałaganu w tle i uwydatnił ciekawą perspektywę. Ustawiłem się blisko pola, na którym regularnie żerują gęsi. Gdy tylko usłyszałem, że nadlatują, wystartowałem dronem i czekałem na nie w powietrzu. Większość ujęć jak zwykle nie wyszło, ale z tego konkretnego jestem bardzo zadowolony” - opowiada Kolaasa.

fot. Levi Fitz, "Beautiful World", 1. miejsce w kat. Youth / NPOTY 2021

Osobne nagrody przyznano zwycięzcom kategorii młodzieżowej (Youth) i kategorii Fred Hazelhoff Portfolio Award nagradzającej cykle fotograficzne. W pierwszej z nich zwyciężyło zdjęcie młodej kozicy alpejskiej, autorstwa Levi Fitzego, drugą zdominowała seria poświęcona życiu emocjonalnemu świstaków, wykonana przez Leę Lee Inoue z USA.

fot. Lea Lee Inoue, z cyklu "Emotional Range", 1. miejsce w kat. Fred Hazelhoff Portfolio Award / NPOTY 2021

NPOTY 2021 - nagrodzone zdjęcia

Oprócz tego, jury przyznało nagrody i wyróżnienia w każdej z 13 kategorii konkursowych. Zdjęcia laureatów 1. i 2. miejsc w każdej z nich możecie obejrzeć w poniższej galerii. Miło nam też poinformować, że to kolejna edycja konkursu, w którym wyróżnione zostało zdjęcie Polaka. Specjalne wyróżnienie w kat. Birds otrzymał Tomasz Szpila za zdjęcie Ostrich Kindergarten, ukazujące „przedszkole” strusi w Namibii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (23)

Zdjęcia zwycięzców zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej, która odwiedzi różne lokalizacje na terenie Holandii, Belgii i Francji.

Jeśli zaś chcielibyście wziąć udział w kolejnej edycji konkursu, to prace do niej można zgłaszać do 29 maja 2022 roku. Nagrodą główną jak zwykle będzie 3 tys. euro w gotówce. Na zwycięzców czekają także nagrody rzeczowe, ufundowane przez partnerów konkursu. 

Więcej informacji na temat konkursu i zgłoszeń znajdziecie na stronie naturephotographeroftheyear.com. Poniżej możecie obejrzeć relację z tegorocznej ceremonii przyznawania nagród.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Konkurs IPPA od 2007 roku nagradza najlepsze zdjęcia wykonane smartfonami Apple. Oto galeria tegorocznych finalistów, wśród których znalazły się także fotografki z...
61
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Za nami kolejna edycja konkursu Female In Focus, który stawia sobie za cel promowanie kobiecej fotografii. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej edycji, której...
14
World Sports Photography Awards 2022 - najlepsze zdjęcia sportowe roku
World Sports Photography Awards 2022 - najlepsze zdjęcia sportowe roku
Za nami 3 edycja World Sports Photography Awards 2022 - jedynego międzynarodowego konkursu fotograficznego, skupiającego się w całości na fotografii sportowej. Oto...
28
Powiązane artykuły