Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nature Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia natury

Za nami piąta edycja konkursu Nature Photographer of the Year. Oto najlepsze zdjęcia, wybrane spośród prawie 20 tys. zgłoszeń. W tym roku wśród wyróżnionych również znalazł się Polak - Artur Stankiewicz.

0

Autor: Maciej Luśtyk

15 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Konkurs Nature Photographer of the Year kolejny raz bije rekord popularności. Mimo pandemii i obostrzeń w przemieszczaniu się, w tym roku nadesłano do niego aż 19,547 zgłoszeń z 95 krajów świata.

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w szerokim spektrum 13 kategorii, poświęconym zarówno krajobrazom, jak i dzikim zwierzętom. Efektem jest ciekawa galeria finałowa, która jak zwykle prezentuje fotografię natury z najwyższej półki.

Żyrafa jak dinozaur, czyli Grand Prix tegorocznej edycji

fot. Roberto Marchegiani, "Jurassic Park", Grand Prix w konkursie Nature Photographer of the Year 2020

Zdjęciem roku wybrana została ciekawa kompozycyjnie fotografia Włocha Roberto Marchegianiego, Jurassic Park. Jak twierdzi sam zainteresowany, zdjęcie zostało wykonane podczas specjalnie zorganizowanego safari w porze deszczowej, a cała scena przypomina mu pierwotny krajobraz, gdzie zamiast żyrafy mógłby widnieć roślinożerny dinozaur (o czym nie omieszkał napomknąć w tytule zdjęcia). Fotografia zdobyła także 1. Miejsce w kategorii Mammals.

Oprócz tego, przyznano także osobne nagrody w kategorii młodzieżowej, oraz sekcji nagradzającej projekty / portfolia fotograficzne. W tej pierwszej triumfowała Lili Sztrehárszki, której zdjęcie pozwala z bliska studiować nogi nietoperza. Laureatem kategorii Fred Hazelhoff Portfolio Awards został z kolei Alejandro Prieto, którego cykl No Border Wall był już kilkukrotnie nagradzany (m.in. w World Press Photo).

fot. Lili Sztrehárszki, "Small Details", 1. nagroda w kategorii Youth / Nature Photographer of the Year 2020

fot. Alejandro Prieto, zdjęcie z cyklu "No Border Wall", Fred Hazelhoff Portfolio Awards / Nature Photographer of the Year 2020

To jednak nie jedyne zdjęcia zasługujące na uwagę. Wszystkie kadry, które stanęły na podium w poszczególnych kategoriach możecie zobaczyć w poniższej galerii. Miło nam też poinformować, że w tegorocznej edycji nagrodzony został także Polak. Zdjęcie Artura Stankiewicza zdobyło specjalne wyróżnienie w kategorii Mammals.

NPOTY 2020 - nagrodzone fotografie

Zobacz wszystkie zdjęcia (56)

Zdjęcia zwycięzców zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej, która odwiedzi różne lokalizacje na terenie Holandii, Belgii i Francji. Kolejna edycja konkursu rusza już za 11 dni, 27 grudnia 2020 roku. Nagrodą główną jak zwykle będzie 3 tys. Euro w gotówce.

Więcej informacji na temat konkursu i zgłoszeń znajdziecie na stronie naturephotographeroftheyear.com

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Gdy przechodzą ulicami Brazzaville i Kinszasy, nie sposób nie zwrócić na nich uwagi. O sapeurs, przedstawicielach barwnej afrykańskiej subkultury, w nowej książce fotograficznej...
21
0
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Już kilka miesięcy po największej katastrofie w historii energetyki jądrowej na otoczony drutem kolczastym teren zaczęli wracać ludzie. Niektórzy mieszkańcy Czarnobyla i okolic chcieli znów...
392
1
Wirtualny „Portret w Koronie” to pretekst do poznania historii drugiego człowieka
Wirtualny „Portret w Koronie” to pretekst do poznania historii drugiego człowieka
Nigdy nie wiemy co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Postanowiłam zapukać do paru - mówi Anna Bedyńska, laureatka World Press Photo, która o czasach pandemii...
10
5
Powiązane artykuły