Nature Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia natury

Za nami piąta edycja konkursu Nature Photographer of the Year. Oto najlepsze zdjęcia, wybrane spośród prawie 20 tys. zgłoszeń. W tym roku wśród wyróżnionych również znalazł się Polak - Artur Stankiewicz.

Autor: Maciej Luśtyk

15 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Konkurs Nature Photographer of the Year kolejny raz bije rekord popularności. Mimo pandemii i obostrzeń w przemieszczaniu się, w tym roku nadesłano do niego aż 19,547 zgłoszeń z 95 krajów świata.

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w szerokim spektrum 13 kategorii, poświęconym zarówno krajobrazom, jak i dzikim zwierzętom. Efektem jest ciekawa galeria finałowa, która jak zwykle prezentuje fotografię natury z najwyższej półki.

Żyrafa jak dinozaur, czyli Grand Prix tegorocznej edycji

fot. Roberto Marchegiani, "Jurassic Park", Grand Prix w konkursie Nature Photographer of the Year 2020

Zdjęciem roku wybrana została ciekawa kompozycyjnie fotografia Włocha Roberto Marchegianiego, Jurassic Park. Jak twierdzi sam zainteresowany, zdjęcie zostało wykonane podczas specjalnie zorganizowanego safari w porze deszczowej, a cała scena przypomina mu pierwotny krajobraz, gdzie zamiast żyrafy mógłby widnieć roślinożerny dinozaur (o czym nie omieszkał napomknąć w tytule zdjęcia). Fotografia zdobyła także 1. Miejsce w kategorii Mammals.

Oprócz tego, przyznano także osobne nagrody w kategorii młodzieżowej, oraz sekcji nagradzającej projekty / portfolia fotograficzne. W tej pierwszej triumfowała Lili Sztrehárszki, której zdjęcie pozwala z bliska studiować nogi nietoperza. Laureatem kategorii Fred Hazelhoff Portfolio Awards został z kolei Alejandro Prieto, którego cykl No Border Wall był już kilkukrotnie nagradzany (m.in. w World Press Photo).

fot. Lili Sztrehárszki, "Small Details", 1. nagroda w kategorii Youth / Nature Photographer of the Year 2020

fot. Alejandro Prieto, zdjęcie z cyklu "No Border Wall", Fred Hazelhoff Portfolio Awards / Nature Photographer of the Year 2020

To jednak nie jedyne zdjęcia zasługujące na uwagę. Wszystkie kadry, które stanęły na podium w poszczególnych kategoriach możecie zobaczyć w poniższej galerii. Miło nam też poinformować, że w tegorocznej edycji nagrodzony został także Polak. Zdjęcie Artura Stankiewicza zdobyło specjalne wyróżnienie w kategorii Mammals.

NPOTY 2020 - nagrodzone fotografie

Zobacz wszystkie zdjęcia (56)

Zdjęcia zwycięzców zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej, która odwiedzi różne lokalizacje na terenie Holandii, Belgii i Francji. Kolejna edycja konkursu rusza już za 11 dni, 27 grudnia 2020 roku. Nagrodą główną jak zwykle będzie 3 tys. Euro w gotówce.

Więcej informacji na temat konkursu i zgłoszeń znajdziecie na stronie naturephotographeroftheyear.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
6
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 6 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości minionego...
4
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)