Nature Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia natury

Za nami piąta edycja konkursu Nature Photographer of the Year. Oto najlepsze zdjęcia, wybrane spośród prawie 20 tys. zgłoszeń. W tym roku wśród wyróżnionych również znalazł się Polak - Artur Stankiewicz.

Autor: Maciej Luśtyk

15 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Konkurs Nature Photographer of the Year kolejny raz bije rekord popularności. Mimo pandemii i obostrzeń w przemieszczaniu się, w tym roku nadesłano do niego aż 19,547 zgłoszeń z 95 krajów świata.

Zdjęcia rywalizowały ze sobą w szerokim spektrum 13 kategorii, poświęconym zarówno krajobrazom, jak i dzikim zwierzętom. Efektem jest ciekawa galeria finałowa, która jak zwykle prezentuje fotografię natury z najwyższej półki.

Żyrafa jak dinozaur, czyli Grand Prix tegorocznej edycji

fot. Roberto Marchegiani, "Jurassic Park", Grand Prix w konkursie Nature Photographer of the Year 2020

Zdjęciem roku wybrana została ciekawa kompozycyjnie fotografia Włocha Roberto Marchegianiego, Jurassic Park. Jak twierdzi sam zainteresowany, zdjęcie zostało wykonane podczas specjalnie zorganizowanego safari w porze deszczowej, a cała scena przypomina mu pierwotny krajobraz, gdzie zamiast żyrafy mógłby widnieć roślinożerny dinozaur (o czym nie omieszkał napomknąć w tytule zdjęcia). Fotografia zdobyła także 1. Miejsce w kategorii Mammals.

Oprócz tego, przyznano także osobne nagrody w kategorii młodzieżowej, oraz sekcji nagradzającej projekty / portfolia fotograficzne. W tej pierwszej triumfowała Lili Sztrehárszki, której zdjęcie pozwala z bliska studiować nogi nietoperza. Laureatem kategorii Fred Hazelhoff Portfolio Awards został z kolei Alejandro Prieto, którego cykl No Border Wall był już kilkukrotnie nagradzany (m.in. w World Press Photo).

fot. Lili Sztrehárszki, "Small Details", 1. nagroda w kategorii Youth / Nature Photographer of the Year 2020

fot. Alejandro Prieto, zdjęcie z cyklu "No Border Wall", Fred Hazelhoff Portfolio Awards / Nature Photographer of the Year 2020

To jednak nie jedyne zdjęcia zasługujące na uwagę. Wszystkie kadry, które stanęły na podium w poszczególnych kategoriach możecie zobaczyć w poniższej galerii. Miło nam też poinformować, że w tegorocznej edycji nagrodzony został także Polak. Zdjęcie Artura Stankiewicza zdobyło specjalne wyróżnienie w kategorii Mammals.

NPOTY 2020 - nagrodzone fotografie

Zobacz wszystkie zdjęcia (56)

Zdjęcia zwycięzców zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej, która odwiedzi różne lokalizacje na terenie Holandii, Belgii i Francji. Kolejna edycja konkursu rusza już za 11 dni, 27 grudnia 2020 roku. Nagrodą główną jak zwykle będzie 3 tys. Euro w gotówce.

Więcej informacji na temat konkursu i zgłoszeń znajdziecie na stronie naturephotographeroftheyear.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Odkryj piękno nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2021
Odkryj piękno nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2021
Poznaliśmy najlepsze kadry z tegorocznej edycji największego konkursu poświęconego astrofotografii. Te zdjęcia trzeba zobaczyć!
8
Nikon’s Small World 2021 - fotografia mikroskopowa kolejny raz zachwyca
Nikon’s Small World 2021 - fotografia mikroskopowa kolejny raz zachwyca
Lubicie fotografię makro? A gdyby tak pójść o krok dalej?. Oto zapierające dech w piersiach zdjęcia, wykonane przez zwycięzców 47. Edycji prestiżowego konkursu...
23
Głośny projekt wraca po 7 latach - "Postrzyżyny" w formie książki fotograficznej
Głośny projekt wraca po 7 latach - "Postrzyżyny" w formie książki fotograficznej
"Postrzyżyny" w nowej odsłonie. Michał Solarski i Tomasz Liboska wydają książkę fotograficzną zwieńczającą głośny projekt, którego pierwszą odsłonę mieliśmy okazję oglądać w 2014 roku. Wesprzyj...
22
Powiązane artykuły