National Geographic Nature Photographer of the Year 2016 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia

Raptem kilka dni temu NG opublikowało zestawienie najlepszych zdjęć 2016 roku, a teraz poznaliśmy zwycięzców prestiżowego konkursu Nature Photographer of the Year. Zobaczcie najlepsze fotografie.

1
Maciej Luśtyk
12 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Konkursy organizowane przez National Geographic zawsze gwarantują nam solidną dawkę wspaniałych zdjęć przyrodniczych. Nie inaczej jest i tym razem. Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu NG Nature Photographer of the Year 2016, a wraz z nimi ponad 20 fotografii nagrodzonych przez jurorów, wybranych spośród kilku tysięcy zgłoszeń.

fot. G. Lecoeur, "Sardine Run", nagroda Grand Prix oraz 1. miejsce w kategorii Action

Główną nagrodę, 1. miejsce w kategorii Action oraz tytuł fotografa roku zdobył francuski fotograf G. Lecoeur. Fotografia “Sardine Run” przedstawia migrację sardynek u wybrzeży Południowej Afryki, na które polują zarówno delfiny (w tym celu opracowały specjalne techniki łowieckie) oraz głuptaki, które nurkują do wody z prędkością 80 km/h. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 2,500 dolarów, fotograf otrzymał także możliwość wzięcia udziału w 10-dniowej foto-ekspedycji na wyspach Galapagos.

Drugie miejsce w kategorii, z której wyłoniony został laureat nagrody Grand Prix zajęła amerykańska fotografka Tori Shea-Ostberg ze zdjęciem tornada zbliżającego się do gospodarstwa domowego we Wray, w stanie Colorado. Ostatni na podium stanął węgier Zsolt Kudich, którego fotografia “Changing Fortunes of Great Egret” ukazuje czaplę białą, która w 1921 roku została uznana na Węgrzech za gatunek wymierający. Dzięki staraniom obrońców przyrody, gatunek udało się uratować i dziś szacuje się, że na wolności żyje około 3 tys. osobników.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)
 

Biorąc pod uwagę zdjęcia ze wszystkich kategorii, wybór najlepszych z nich na pewno nie był łatwy. Prawie wszystkie wyróżnione fotografie oferują bowiem wyjątkowy wgląd w kondycję natury na naszej planecie. Wszystkie nagrodzone prace możecie zobaczyć w powyższej galerii.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem photography.nationalgeographic.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Piotrek Deska w półfinale Red Bull Illume 2019
Największy konkursu fotografii sportów ekstremalnych powoli dobiega końca. Miło nam poinformować, że o główną nagrodę walczy Polak, Piotrek Deska, którego zdjęcie...
22
0
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
24
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
87
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)