National Geographic Nature Photographer of the Year 2016 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia

Raptem kilka dni temu NG opublikowało zestawienie najlepszych zdjęć 2016 roku, a teraz poznaliśmy zwycięzców prestiżowego konkursu Nature Photographer of the Year. Zobaczcie najlepsze fotografie.

Autor: Maciej Luśtyk

12 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Konkursy organizowane przez National Geographic zawsze gwarantują nam solidną dawkę wspaniałych zdjęć przyrodniczych. Nie inaczej jest i tym razem. Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu NG Nature Photographer of the Year 2016, a wraz z nimi ponad 20 fotografii nagrodzonych przez jurorów, wybranych spośród kilku tysięcy zgłoszeń.

fot. G. Lecoeur, "Sardine Run", nagroda Grand Prix oraz 1. miejsce w kategorii Action

Główną nagrodę, 1. miejsce w kategorii Action oraz tytuł fotografa roku zdobył francuski fotograf G. Lecoeur. Fotografia “Sardine Run” przedstawia migrację sardynek u wybrzeży Południowej Afryki, na które polują zarówno delfiny (w tym celu opracowały specjalne techniki łowieckie) oraz głuptaki, które nurkują do wody z prędkością 80 km/h. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 2,500 dolarów, fotograf otrzymał także możliwość wzięcia udziału w 10-dniowej foto-ekspedycji na wyspach Galapagos.

Drugie miejsce w kategorii, z której wyłoniony został laureat nagrody Grand Prix zajęła amerykańska fotografka Tori Shea-Ostberg ze zdjęciem tornada zbliżającego się do gospodarstwa domowego we Wray, w stanie Colorado. Ostatni na podium stanął węgier Zsolt Kudich, którego fotografia “Changing Fortunes of Great Egret” ukazuje czaplę białą, która w 1921 roku została uznana na Węgrzech za gatunek wymierający. Dzięki staraniom obrońców przyrody, gatunek udało się uratować i dziś szacuje się, że na wolności żyje około 3 tys. osobników.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)
 

Biorąc pod uwagę zdjęcia ze wszystkich kategorii, wybór najlepszych z nich na pewno nie był łatwy. Prawie wszystkie wyróżnione fotografie oferują bowiem wyjątkowy wgląd w kondycję natury na naszej planecie. Wszystkie nagrodzone prace możecie zobaczyć w powyższej galerii.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem photography.nationalgeographic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Za nami kolejna edycja „komediowego” konkursu fotograficznego, poświęconego dzikiej naturze. Wśród głównych zwycięzców Comedy Wildlife Photography Award znalazł się Polak Jacek...
16
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Adra Pallon to dokumentalista, który wykorzystując fotografię i multimedia pochyla się nad problemami społecznymi w bliskim mu regionie, Galicji. 
15
100 najważniejszych zdjęć roku według Time
100 najważniejszych zdjęć roku według Time
Jak co roku, magazyn Time wybrał selekcję 100 najważniejszych zdjęć prasowych, podsumowujących wydarzenia ostatnich miesięcy. Zobaczcie najlepsze zdjęcia reportażowe roku 2023.
21
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)