National Geographic Nature Photographer of the Year 2016 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia

Raptem kilka dni temu NG opublikowało zestawienie najlepszych zdjęć 2016 roku, a teraz poznaliśmy zwycięzców prestiżowego konkursu Nature Photographer of the Year. Zobaczcie najlepsze fotografie.

Autor: Maciej Luśtyk

12 Grudzień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Konkursy organizowane przez National Geographic zawsze gwarantują nam solidną dawkę wspaniałych zdjęć przyrodniczych. Nie inaczej jest i tym razem. Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu NG Nature Photographer of the Year 2016, a wraz z nimi ponad 20 fotografii nagrodzonych przez jurorów, wybranych spośród kilku tysięcy zgłoszeń.

fot. G. Lecoeur, "Sardine Run", nagroda Grand Prix oraz 1. miejsce w kategorii Action

Główną nagrodę, 1. miejsce w kategorii Action oraz tytuł fotografa roku zdobył francuski fotograf G. Lecoeur. Fotografia “Sardine Run” przedstawia migrację sardynek u wybrzeży Południowej Afryki, na które polują zarówno delfiny (w tym celu opracowały specjalne techniki łowieckie) oraz głuptaki, które nurkują do wody z prędkością 80 km/h. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 2,500 dolarów, fotograf otrzymał także możliwość wzięcia udziału w 10-dniowej foto-ekspedycji na wyspach Galapagos.

Drugie miejsce w kategorii, z której wyłoniony został laureat nagrody Grand Prix zajęła amerykańska fotografka Tori Shea-Ostberg ze zdjęciem tornada zbliżającego się do gospodarstwa domowego we Wray, w stanie Colorado. Ostatni na podium stanął węgier Zsolt Kudich, którego fotografia “Changing Fortunes of Great Egret” ukazuje czaplę białą, która w 1921 roku została uznana na Węgrzech za gatunek wymierający. Dzięki staraniom obrońców przyrody, gatunek udało się uratować i dziś szacuje się, że na wolności żyje około 3 tys. osobników.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)
 

Biorąc pod uwagę zdjęcia ze wszystkich kategorii, wybór najlepszych z nich na pewno nie był łatwy. Prawie wszystkie wyróżnione fotografie oferują bowiem wyjątkowy wgląd w kondycję natury na naszej planecie. Wszystkie nagrodzone prace możecie zobaczyć w powyższej galerii.

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie pod adresem photography.nationalgeographic.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
5
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Zmiany w życiu matki i córki: Agnieszka Pazdykiewicz i projekt "Przejście"
Przemijanie, menopauza, starzenie się, a obok dorastanie, dojrzewanie i zmiany. Agnieszka Pazdykiewicz fotografuje specyficzny okres w życiu swoim i córki w projekcie "Przejście".
80030
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)