Siena International Photo Awards 2016 - poznaliśmy laureatów

Przeszło 15 tysięcy zdjęć nadesłanych przez fotografów z ponad stu krajów świata. Jury konkursu Siena International Photo Awards wyłoniło laureatów poszczególnych kategorii. Wśród nagrodzonych znalazł się także Polak.

Autor: Michał Chrzanowski

2 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Siena International Photo Awards to wciąż nowy punkt na mapie międzynarodowych konkursów. Jednak pomimo krótkiego stażu jest już uznawany za jedno z bardziej prestiżowych wydarzeń fotograficznych. Celem konkursu jest ukazanie piękna otaczającego nas świata – zarówno cudów natury, jak i tych utworzonych przez człowieka.

Druga odsłona SIPA przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Nadesłanych zostało ponad piętnaście tysięcy prac z przeszło stu krajów świata. Zgłoszone zdjęcia, podobnie jak w roku ubiegłym, stały na bardzo wysokim poziomie. Dlatego też jurorzy nie mieli łatwego zadania. Zawodowcy, jak i amatorzy konkurowali ze sobą w aż jedenastu kategoriach.

Fotografem roku Siena International Photo Awards został Francuz Greg Lecoeur, który uchwycił wyjątkową scenę. „Podczas migracji sardynek wzdłuż wybrzeży RPA, wszystkie drapieżniki morskie oczekują na łowy. Jest to wyjątkowa scena, jednak miałem szczęście być w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, aby to sfotografować” – mówi Greg Lecoeur, fotograf roku Siena International Photo Awards.

Poniżej prezentujemy zwycięskie zdjęci w jedenastu kategoriach konkursu Siena International Photo Awards 2016.

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Z kolei w kategorii „Open Monochrom” zwyciężył nasz rodak, Marcin Ryczek. Jurorzy docenili jego rozpoznawalne już zdjęcie „Mężczyzna karmiący łabędzie”. „Fotografię wykonałem 24 stycznia 2013 r. z Mostu Grunwaldzkiego w Krakowie. Początkowo zobaczyłem niezwykły kontrast jaki „namalowała” natura – białego śniegu i czarnej Wisły, odciętych od siebie równiutką kreską nabrzeża. Wypatrzony kadr skojarzył mi się z symbolem Yin-Yang. Ta myśl była początkiem koncepcji zdjęcia. Gdy jednak w kadrze, przychodząc kilkakrotnie w dane miejsce – znowu za sprawą natury – na czarnym tle pojawiły się białe łabędzie, a na tle bieli czarna postać, uchwyciłem ten moment, zachwycając się tą niezwykle prostą i refleksyjną sceną” – tak o kulisach powstania zdjęcia mówi jego autor, Marcin Ryczek.

Wszystkie zwycięskie prace można już oglądać na specjalnej wystawie, która jest jednym z wydarzeń towarzyszących Siena Art Photo Travel Festival. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada 2016 roku.  

Więcej zdjęć pozostałych laureatów, jak również prace fotografów zakwalifikowanych do ścisłego finału możecie znaleźć na stronie www.sipacontest.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Zamykam oczy, wchodzę w ciemność - Tomasz Kawecki i Pochwała Cienia
Tomasz Kawecki poszukuje dawnych duchów, które musiały przystosować się do dzisiejszego świata. Z lampą jako jedynym źródłem światła eksploruje dziury w ziemi, jaskinie i ciemne zakamarki w...
22
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Przyznano fotograficzne nagrody Pulitzera 2024
Kryzys migracyjny i wojna Hamasu z Izraelem. Za te tematy przyznano tegoroczne nagrody Pulitzera w kategoriach fotograficznych dwóm zespołom prasowym - Associated Press i Reuters.
17
Powiązane artykuły