Zdjęcie bielików niczym smoków z Gry o Tron wygrało konkurs organizowany przez National Geographic

National Geographic ogłosiła zwycięzców konkursu fotograficznego "Pictures of the Year". Zwyciężyło zdjęcie orłów wykonane przez inżyniera oprogramowania Karthika Subramaniama.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Wydawnictwo National Geographic rozstrzygnęło konkurs fotograficzny "Pictures of the Year" organizowany dla amerykańskich czytelników. Zdjęcia można było nadsyłać w czterech kategoriach: przyroda, ludzie, miejsca i zwierzęta. Z grona prawie 5000 zgłoszeń jury wyłoniło zwycięzcę i 9 honorowych wyróżnień.

Karthik Subramaniam zwycięzcą "Pictures of the Year" National Geographic

Główna nagroda powędrowała do Karthika Subramaniama, który sfotografował bieliki amerykańskie na Alasce w trakcie przepychanki na gałęzi. "Godziny obserwacji ich wzorców i zachowań pomogły mi uchwycić takie momenty" - podkreśla autor zdjęcia, który z zawodu jest inżynierem oprogramowania, ale pasjonuje się fotografowaniem dzikich zwierząt.

fot. Karthik Subramaniam / "Pictures of the Year" National Geographic

Zdjęcie powstało w rezerwacie Chilkat Bald Eagle Preserve na Alasce, gdzie każdej jesieni gromadzi się nawet 3000 orłów, by polować na łososie. Był to ostatni dzień jego tygodniowej podróży fotograficznej i zaledwie kilka godzin przed odpłynięciem promu. Subramaniam zauważył kłodę w pobliżu brzegu, na której gromadziły się bieliki. W pewnym momencie jeden z nadlatujących osobników chciał zastraszyć inne, by zająć najlepsze miejsce. Subramaniam wykorzystał tę sytuację. Zdjęcie zatytułował "Taniec orłów" jako hołd dla wojny smoków w powieści George'a R.R. Martina.

"Pictures of the Year" - wyróżnione zdjęcia

W konkursie "Pictures of the Year" National Geographic wyróżniło też 9 innych fotografii. Oto one!

fot. Riten Dharia / Pictures of the Year National Geographic
W maju 2021 roku wulkan Fagradalsfjall wybuchł na półwyspie Reykjanes na Islandii po raz pierwszy od ponad sześciu tysięcy lat. Wypływ lawy trwał przez sześć miesięcy, rozprowadzając twardą, czarną skałę po całym krajobrazie. To był, jak mówi Riten Dharia, pokaz brutalnej i niesamowitej siły natury.
fot. Rhez Solano  / Pictures of the Year National Geographic
Pingwiny królewskie tłoczą się na plażach Gold Harbour w Georgii Południowej. Wyspa leży na odległym południowym Oceanie Atlantyckim, niedaleko Antarktydy i goszcząc około 25 000 par pingwinów królewskich, wraz z pingwinami gentoo i słoniami morskimi.
fot. An Li  / Pictures of the Year National Geographic
W Kopalniach Soli w Maras w Peru znajduje się około 4500 studni solnych, które tarasowo wkomponowane są w zbocze wzgórza. Zapis archeologiczny wskazuje, że wydobycie soli rozpoczęło się tu prawdopodobnie jeszcze przed powstaniem Imperium Inków, być może już w 500 roku naszej ery. Dziś tradycja ta jest kontynuowana przez rodziny posiadające studnie, z których każda produkuje około 400 funtów soli miesięcznie. Studnie solne otrzymują wodę poprzez kanały zasilane słonym podziemnym źródłem w pobliżu, a kiedy woda wyparuje, pozostaje skrystalizowana sól - opisuje An Li. Tutaj solarz używa drewnianych grabi, aby wydobyć sól.
Eric Esterle  / Pictures of the Year National Geographic
Asiilbek, koczowniczy kazachski łowca orłów, przygotowuje swojego złotego orła, Burgeda, do polowania na łąkach Bayan-Ölgii, najbardziej wysuniętą na zachód prowincją Mongolii. Szkolenie orłów rozpoczyna się, gdy młode ptaki są zabierane z gniazd na klifach i uczone polowania na zające, lisy, a nawet jelenie. Tradycja ta sięga 3000 lat.  Robiąc to zdjęcie leżałem na brzuchu - mówi fotograf Eric Esterle. Ziemia zatrzęsła się, gdy koń Asiilbeka przeszedł mniej niż kilka stóp ode mnie, ochlapując mnie lodowatą wodą”.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: konkurs fotograficzny
logo logo
Magazyny
Zamów