Oto zdjęcia nagrodzone w 2018 Zeiss Photography Awards. Polka wśród finalistów

Oto zdjęcia nagrodzone w 2018 Zeiss Photography Awards. Polka wśród finalistów

Niemal 90 tys. zgłoszeń, nagrody o łącznej wartości 15 tys. euro i jeden zwycięzca. Zobaczcie projekty nagrodzone w tegorocznej odsłonie prestiżowego konkursu Zeiss Photography Awards.

Choć organizowany dopiero po raz trzeci, konkurs Zeiss Photography Awards szybko zdobył uznanie i popularność w środowisku fotograficznym. Świadczyć mogą o tym chociażby liczby - na zeszłoroczną edycję nadesłano “raptem” 31 tys. zgłoszeń, teraz było już ich niemal 90 tys. Konkurs istotny jest także dlatego, że skupia się wyłącznie na cyklach, pomijając zdjęcia pojedyncze.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony ZPA były “Nieopowiedziane historie”, a własne jego interpretacje nadesłało niemal 12 tys. fotografów z ponad 140 krajów świata. Spośród nich, zdaniem jury najlepszy okazał się cykl "Garden of Delight” belgijskiego fotografia Nicka Hannesa.

fot. Nick Hannes, zdjęcie ze zwycięskiego cyklu "Garden of Delight"

fot. Nick Hannes, zdjęcie ze zwycięskiego cyklu "Garden of Delight"

Stworzony podczas pięciu wypraw do Dubaju projekt podejmuje temat wypoczynku i konsumpcji w jednym z najbogatszych miast Bliskiego Wschodu. Skrupulatnie zaplanowane ujęcia eksplorują tematy globalizacji i konsumpcjonizmu, zadając pytania o autentyczność i zrównoważony rozwój współczesnego świata.

- Zwycięska seria wyróżnia się spośród pozostałych tym, że każdy z kadrów opowiada osobną, prawdziwą historię jednak wszystkie z nich łączą się w spójną całość, która oddaje sens ten, jak wygląda codzienne życie mieszkańców tej metropolii. - argumentuje decyzję jury Chris Hudson, dyrektor artystyczny angielskiej edycji magazynu National Geographic Traveller. W nagrodę Hannes otrzyma obiektywy Zeiss o łącznej wartości 12 tys. euro oraz 3 tys. euro na pokrycie kosztów związanych z kolejnym projektem fotograficznym. Fotograf otrzyma też możliwość bezpośredniej współpracy z producentem oraz organizatorem konkursu (World Photography Organisation).

Wyróżnione projekty

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Oprócz nagrody głównej, jury przyznało także 9 wyróżnień. Miło nam poinformować, że wśród finalistów znalazła się Polka, Kicia Randagia. Jej cykl “Scelte” opowiada o dorastaniu i odnajdywaniu się w dwóch zupełnie różnych kulturach. Jej zdjęcia wraz z wybranymi pracami wszystkich dziewięciu finalistów możecie obejrzeć w powyższej galerii.

Zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej  Sony World Photography Awards 2018 w londyńskim Somerset House, między 20 kwietnia a 5 maja 2018 roku.

Więcej informacji o konkursie i wszystkie zdjęcia z nagrodzonych cykli znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Wrocław przez najbliższe tygodnie będzie stolicą fotografii. Rusza Olympus Perspective Playground
15 Lut 2019
Ponad 2000 m2 atrakcji dla każdego, kto lubi fotografię. Inspirujące instalacje, wartościowe wykłady, praktyczne warsztaty. Możliwość przetestowania aparatów. A na koniec - darmowa karta pamięci. Oto Olympus Perspective Playground.
0
Kodak Mobile / Mini Digital Film Scanner - niedrogie i szybkie “skanowanie” negatywów
15 Lut 2019
Szukasz sposobu by szybko i tanio zdigitalizować swoje negatywy. Być może coś dla was ma Kodak. Mobile Film Scanner i Mini Digital Film Scanner to dwa budżetowe urządzenia, które w szybki sposób pozwolą podzielić się  analogowymi zdjęciami w internecie.
0
Rusza Grand Press Photo 2019 - największy polski konkurs fotografii prasowej
15 Lut 2019
Magazyn Press rusza z kolejną, 15. już edycją konkursu kierowanego do osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową. Z okrągłej rocznicy pierwszych “wolnych” wyborów w 1989 roku przewidziano dodatkową nagrodę za Zdjęcie 30-lecia. Zdjęcia można nadsyłać do 3 kwietnia.
0
Wystaw swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej! Nabór startuje 1 marca
15 Lut 2019
Toruńskie CSW startuje z 7. edycją konkursu Wystaw się w CSW, którego laureaci będą mieli okazję zaprezentować swoje prace szerszej publiczności na wystawie zbiorowej. Zgłoszenia możecie nadsyłać przez cały marzec.
0