Oto zdjęcia nagrodzone w 2018 Zeiss Photography Awards. Polka wśród finalistów

Oto zdjęcia nagrodzone w 2018 Zeiss Photography Awards. Polka wśród finalistów

Niemal 90 tys. zgłoszeń, nagrody o łącznej wartości 15 tys. euro i jeden zwycięzca. Zobaczcie projekty nagrodzone w tegorocznej odsłonie prestiżowego konkursu Zeiss Photography Awards.

Choć organizowany dopiero po raz trzeci, konkurs Zeiss Photography Awards szybko zdobył uznanie i popularność w środowisku fotograficznym. Świadczyć mogą o tym chociażby liczby - na zeszłoroczną edycję nadesłano “raptem” 31 tys. zgłoszeń, teraz było już ich niemal 90 tys. Konkurs istotny jest także dlatego, że skupia się wyłącznie na cyklach, pomijając zdjęcia pojedyncze.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony ZPA były “Nieopowiedziane historie”, a własne jego interpretacje nadesłało niemal 12 tys. fotografów z ponad 140 krajów świata. Spośród nich, zdaniem jury najlepszy okazał się cykl "Garden of Delight” belgijskiego fotografia Nicka Hannesa.

fot. Nick Hannes, zdjęcie ze zwycięskiego cyklu "Garden of Delight"

fot. Nick Hannes, zdjęcie ze zwycięskiego cyklu "Garden of Delight"

Stworzony podczas pięciu wypraw do Dubaju projekt podejmuje temat wypoczynku i konsumpcji w jednym z najbogatszych miast Bliskiego Wschodu. Skrupulatnie zaplanowane ujęcia eksplorują tematy globalizacji i konsumpcjonizmu, zadając pytania o autentyczność i zrównoważony rozwój współczesnego świata.

- Zwycięska seria wyróżnia się spośród pozostałych tym, że każdy z kadrów opowiada osobną, prawdziwą historię jednak wszystkie z nich łączą się w spójną całość, która oddaje sens ten, jak wygląda codzienne życie mieszkańców tej metropolii. - argumentuje decyzję jury Chris Hudson, dyrektor artystyczny angielskiej edycji magazynu National Geographic Traveller. W nagrodę Hannes otrzyma obiektywy Zeiss o łącznej wartości 12 tys. euro oraz 3 tys. euro na pokrycie kosztów związanych z kolejnym projektem fotograficznym. Fotograf otrzyma też możliwość bezpośredniej współpracy z producentem oraz organizatorem konkursu (World Photography Organisation).

Wyróżnione projekty

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Oprócz nagrody głównej, jury przyznało także 9 wyróżnień. Miło nam poinformować, że wśród finalistów znalazła się Polka, Kicia Randagia. Jej cykl “Scelte” opowiada o dorastaniu i odnajdywaniu się w dwóch zupełnie różnych kulturach. Jej zdjęcia wraz z wybranymi pracami wszystkich dziewięciu finalistów możecie obejrzeć w powyższej galerii.

Zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej  Sony World Photography Awards 2018 w londyńskim Somerset House, między 20 kwietnia a 5 maja 2018 roku.

Więcej informacji o konkursie i wszystkie zdjęcia z nagrodzonych cykli znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Czy warto dopłacać do jaśniejszego obiektywu? Zobacz czy jesteś w stanie odróżnić zdjęcia wykonane szkłami f/1.4 i f/1.8
15 Lip 2019
Jaśniejsze obiektywy są lepsze, prawda? Zwykle tak jest, ale czasem różnica może nie uzasadniać przepaści w cenie.
0
Zobacz, jak produkowane są filmy natychmiastowe
15 Lip 2019
Filmy natychmiastowe nie zawsze traktowane są jako poważne medium fotograficzne. Stoi jednak za nimi jak najbardziej poważna technologia. Zobaczcie, co odpowiada za magię “polaroidów”.
0
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
15 Lip 2019
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Już niebawem poznamy nową linię filmowych szkieł Classic Cine, które pod względem optyki nawiązywać będą do konstrukcji sprzed pół wieku.
0
Think Tank Photo Digital Holster 150 to odporna kabura na większe teleobiektywy
15 Lip 2019
Wytrzymałe wykonanie, wygodny system nośny oraz miejsce na jedną profesjonalną lustrzankę z dużym teleobiektywem - oto Digital Holster 150, funkcjonalna kabura, która ma zastąpić niewielki plecak lub torbę fotograficzną.
0