Oto zdjęcia nagrodzone w 2018 Zeiss Photography Awards. Polka wśród finalistów

Oto zdjęcia nagrodzone w 2018 Zeiss Photography Awards. Polka wśród finalistów

Niemal 90 tys. zgłoszeń, nagrody o łącznej wartości 15 tys. euro i jeden zwycięzca. Zobaczcie projekty nagrodzone w tegorocznej odsłonie prestiżowego konkursu Zeiss Photography Awards.

Choć organizowany dopiero po raz trzeci, konkurs Zeiss Photography Awards szybko zdobył uznanie i popularność w środowisku fotograficznym. Świadczyć mogą o tym chociażby liczby - na zeszłoroczną edycję nadesłano “raptem” 31 tys. zgłoszeń, teraz było już ich niemal 90 tys. Konkurs istotny jest także dlatego, że skupia się wyłącznie na cyklach, pomijając zdjęcia pojedyncze.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony ZPA były “Nieopowiedziane historie”, a własne jego interpretacje nadesłało niemal 12 tys. fotografów z ponad 140 krajów świata. Spośród nich, zdaniem jury najlepszy okazał się cykl "Garden of Delight” belgijskiego fotografia Nicka Hannesa.

fot. Nick Hannes, zdjęcie ze zwycięskiego cyklu "Garden of Delight"

fot. Nick Hannes, zdjęcie ze zwycięskiego cyklu "Garden of Delight"

Stworzony podczas pięciu wypraw do Dubaju projekt podejmuje temat wypoczynku i konsumpcji w jednym z najbogatszych miast Bliskiego Wschodu. Skrupulatnie zaplanowane ujęcia eksplorują tematy globalizacji i konsumpcjonizmu, zadając pytania o autentyczność i zrównoważony rozwój współczesnego świata.

- Zwycięska seria wyróżnia się spośród pozostałych tym, że każdy z kadrów opowiada osobną, prawdziwą historię jednak wszystkie z nich łączą się w spójną całość, która oddaje sens ten, jak wygląda codzienne życie mieszkańców tej metropolii. - argumentuje decyzję jury Chris Hudson, dyrektor artystyczny angielskiej edycji magazynu National Geographic Traveller. W nagrodę Hannes otrzyma obiektywy Zeiss o łącznej wartości 12 tys. euro oraz 3 tys. euro na pokrycie kosztów związanych z kolejnym projektem fotograficznym. Fotograf otrzyma też możliwość bezpośredniej współpracy z producentem oraz organizatorem konkursu (World Photography Organisation).

Wyróżnione projekty

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Oprócz nagrody głównej, jury przyznało także 9 wyróżnień. Miło nam poinformować, że wśród finalistów znalazła się Polka, Kicia Randagia. Jej cykl “Scelte” opowiada o dorastaniu i odnajdywaniu się w dwóch zupełnie różnych kulturach. Jej zdjęcia wraz z wybranymi pracami wszystkich dziewięciu finalistów możecie obejrzeć w powyższej galerii.

Zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej  Sony World Photography Awards 2018 w londyńskim Somerset House, między 20 kwietnia a 5 maja 2018 roku.

Więcej informacji o konkursie i wszystkie zdjęcia z nagrodzonych cykli znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica na czarnej liście chińskiego rządu. Wszystko przez najnowszy film promocyjny „The Hunt”
22 Kwi 2019
Chiński rząd zbanował słowo „Leica” w mediach społecznościowych, ponieważ… najnowsze wideo promocyjne niemieckiego producenta „The Hunt” odnosi się do słynnego zdjęcia „Tank Man” zrobionego na placu Tiananmen podczas zamieszek w 1989 roku.
1
Monza AirCross 2, Mini-S I Slypod - rozwiązania dla entuzjastów filmowania
19 Kwi 2019
AirCross 2, gimbal do lustrzanek i bezlusterkowców, Mini-S, stabilizator do smartfonów i Slypod, zmotoryzowany monopod - oto trzy nowości firmy Gudsen, które poszerzają ofertę linii Moza.
0
Fotograficzna Publikacja Roku 2019 czeka na zgłoszenia
19 Kwi 2019
Trwa nabór do siódmej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Swoje propozycje tytułów, w których fotografia zajmuje centralne miejsce, możecie nadsyłać do 15 maja.
0
PHOTO-MATCH - rusza nabór do przeglądu portfolio w ramach Fotofestiwalu
19 Kwi 2019
To nietypowa, wciąż udoskonalana formuła przeglądu. Kładziemy w niej nacisk na networking, publiczne wystąpienia oraz równą rolę kuratorów i artystów” - mówią organizatorzy. Zgłoszenia do 17 maja.
0