Odkrycia, które zmieniają nasze życie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Zeiss Photography Awards 2020

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu fotograficznego Zeiss Photography Awards. Zwyciężył Koreańczyk KyeongJun Yang z cyklem dotykającym tematu emigracji. Zobaczcie wyróżnione prace.

0
Maciej Luśtyk
31 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jak co roku, konkurs Zeiss Photography Awards miał swoje hasło przewodnie, które obok głównego tematu Seeing Beyond, nakierowuje uczestników kolejnych edycji na konkretne działania. W tym roku motywem przewodnim były szeroko pojęte Odkrycia, które mają wpływ na nasze życie. Odkrycia małe i duże, niekoniecznie związane z nauką i medycyną.

"Nareszcie wiem, że nie jestem jedyny, któremu podobają się moje zdjęcia"

Najlepszym projektem wpisującym się w te kryteria, według jurorów okazała się seria Metamorphosis autorstwa koreańskiego fotografa KyeongJun Yanga, eksplorująca temat doświadczeń imigrantów. Czarno-biała seria opowiada o Julie Chen - młodej kobiecie, która w wieku 12 lat, po separacji rodziców wyemigrowała do USA. Każda z fotografii opisana jest cytatami bohaterki, dotyczącymi uczucia samotności i poszukiwania własnej tożsamości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)
 

- Użycie subtelnych, osobistych zdjęć bohaterki, pozwala nam wejrzeć w świat młodej imigrantki. Bliskość i intymność tych obrazów pozwala nam lepiej zrozumieć ten temat. Dla mnie praca ta wyróżniała się na tle innych zgłoszeń tym, że choć mamy do czynienia z fotografiami dokumentalnymi, podszyte są one konceptualizmem, który zamiast dawać nam odpowiedzi, zostawia nas z jeszcze większą liczbą pytań i sprawia, że odczyt tego projektu jest jeszcze bardziej interesujący - mówi o zwycięskim cyklu jeden z jurorów, fotoedytor Max Ferguson.

Sam zainteresowany jest nieco bardziej powściągliwy w ocenie swojego dokonania. - Zwycięstwo ciągle jawi mi się jako sen. Cieszę nie tylko z samej wygranej, ale także dlatego, że nareszcie wiem iż nie jestem jedyną osobą, której podobają się moje zdjęcia. Dzięki temu nie wydają się już być tak samotne” - komentuje Yang.

Projekty wyróżnione w konkursie Zeiss Photography Awards 2020

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Oprócz prac Koreańczyka, jury konkursu wyróżniło także 9 innych projektów. Możecie je obejrzeć w powyższej galerii. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.

Zeiss Photography Awards - o konkursie

Organizowany od 2015 roku konkurs Zeiss Photography Awards jest kierowany do osób realizujących cykle i projekty fotograficzne. Mimo stosunkowo krótkiego stażu zdołał już zyskać uznanie i popularność wśród amatorów, jak i profesjonalnych fotografów z całego świata, a każda kolejna edycja cieszy się coraz większą liczbą zgłoszeń

Główną nagrodą w konkursie Zeiss Photography Awards są obiektywy Zeiss o łącznej wartości 12 tys. Euro oraz grant na realizację projektu fotograficznego w wysokości 3 tys Euro. Kolejna edycja konkursu wystartuje jesienią. Nabór zwykle zaczyna się w połowie października.

Więcej informacji o konkursie i wszystkie zdjęcia z nagrodzonych serii znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wyniki Grand Press Photo 2020. Oto najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Wyniki Grand Press Photo 2020. Oto najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Podczas dzisiejszej gali finałowej transmitowanej online poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press...
274
1
Portret polskiej prowincji zamknięty w 360-stronicowym albumie
Portret polskiej prowincji zamknięty w 360-stronicowym albumie
Już jest! Rozległy portret polskiej prowincji zamknięty w 360 stronach albumu. Jacenty Dędek wraz z Katarzyną Dędek przez sześć i pół roku pytali mieszkańców polskich miasteczek: co ich napędza i...
450
0
Poznaliśmy finalistów Grand Press Photo 2020. Oto zdjęcia, które walczą o najważniejszą nagrodę polskiej fotografii prasowej
Poznaliśmy finalistów Grand Press Photo 2020. Oto zdjęcia, które walczą o najważniejszą nagrodę...
Dobiega końca 16. edycja największego konkursu fotografii prasowej. Po raz pierwszy organizatorzy udostępniają pełną galerię finalistów, którzy 13 maja powalczą o...
201
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)