Odkrycia, które zmieniają nasze życie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Zeiss Photography Awards 2020

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu fotograficznego Zeiss Photography Awards. Zwyciężył Koreańczyk KyeongJun Yang z cyklem dotykającym tematu emigracji. Zobaczcie wyróżnione prace.

0

Autor: Maciej Luśtyk

31 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jak co roku, konkurs Zeiss Photography Awards miał swoje hasło przewodnie, które obok głównego tematu Seeing Beyond, nakierowuje uczestników kolejnych edycji na konkretne działania. W tym roku motywem przewodnim były szeroko pojęte Odkrycia, które mają wpływ na nasze życie. Odkrycia małe i duże, niekoniecznie związane z nauką i medycyną.

"Nareszcie wiem, że nie jestem jedyny, któremu podobają się moje zdjęcia"

Najlepszym projektem wpisującym się w te kryteria, według jurorów okazała się seria Metamorphosis autorstwa koreańskiego fotografa KyeongJun Yanga, eksplorująca temat doświadczeń imigrantów. Czarno-biała seria opowiada o Julie Chen - młodej kobiecie, która w wieku 12 lat, po separacji rodziców wyemigrowała do USA. Każda z fotografii opisana jest cytatami bohaterki, dotyczącymi uczucia samotności i poszukiwania własnej tożsamości.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)
 

- Użycie subtelnych, osobistych zdjęć bohaterki, pozwala nam wejrzeć w świat młodej imigrantki. Bliskość i intymność tych obrazów pozwala nam lepiej zrozumieć ten temat. Dla mnie praca ta wyróżniała się na tle innych zgłoszeń tym, że choć mamy do czynienia z fotografiami dokumentalnymi, podszyte są one konceptualizmem, który zamiast dawać nam odpowiedzi, zostawia nas z jeszcze większą liczbą pytań i sprawia, że odczyt tego projektu jest jeszcze bardziej interesujący - mówi o zwycięskim cyklu jeden z jurorów, fotoedytor Max Ferguson.

Sam zainteresowany jest nieco bardziej powściągliwy w ocenie swojego dokonania. - Zwycięstwo ciągle jawi mi się jako sen. Cieszę nie tylko z samej wygranej, ale także dlatego, że nareszcie wiem iż nie jestem jedyną osobą, której podobają się moje zdjęcia. Dzięki temu nie wydają się już być tak samotne” - komentuje Yang.

Projekty wyróżnione w konkursie Zeiss Photography Awards 2020

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Oprócz prac Koreańczyka, jury konkursu wyróżniło także 9 innych projektów. Możecie je obejrzeć w powyższej galerii. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.

Zeiss Photography Awards - o konkursie

Organizowany od 2015 roku konkurs Zeiss Photography Awards jest kierowany do osób realizujących cykle i projekty fotograficzne. Mimo stosunkowo krótkiego stażu zdołał już zyskać uznanie i popularność wśród amatorów, jak i profesjonalnych fotografów z całego świata, a każda kolejna edycja cieszy się coraz większą liczbą zgłoszeń

Główną nagrodą w konkursie Zeiss Photography Awards są obiektywy Zeiss o łącznej wartości 12 tys. Euro oraz grant na realizację projektu fotograficznego w wysokości 3 tys Euro. Kolejna edycja konkursu wystartuje jesienią. Nabór zwykle zaczyna się w połowie października.

Więcej informacji o konkursie i wszystkie zdjęcia z nagrodzonych serii znajdziecie pod adresem worldphoto.org.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego ćwierćwiecza
Zobacz najlepsze zdjęcia sportowe ostatniego ćwierćwiecza
Druga edycja konkursu World Sport Photography Awards została rozstrzygnięta. Konkursu wyjątkowego, bo oceniającego zdjęcia sportowe z ostatnich 25 lat.
0
0
Fotograficzne nagrody Pulitzera 2021
Fotograficzne nagrody Pulitzera 2021
W tym roku obydwie fotograficzne nagrody Pulitzera zgarniają fotografowie Associated Press. Tematem przewodnim była pandemia oraz zeszłoroczne protesty ruchu...
0
0
Siena Creative Photo Awards 2021 - nagrodzone zdjęcia. Polacy z wyróżnieniami
Siena Creative Photo Awards 2021 - nagrodzone zdjęcia. Polacy z wyróżnieniami
Creative Photo Awards to poboczny konkurs Siena, który za zadanie stawia sobie przedstawianie najciekawszych, kreatywnych współczesnych wizji fotograficznych. Oto...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)