Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Fotograf robił jedno zdjęcie dziennie przez 18 lat, aż do dnia swojej śmierci. Projekt ostateczny?

Historia Jamiego Livingstona to przykład, że nawet najprostszy projekt z biegiem czasu może nabrać ogromnego znaczenia. Cykl „Some Photos of That Day” to niezwykły zapis 18 lat życia autora, ze wszystkimi jego radościami i smutkami, zwieńczony dramatyczną walką z nowotworem.

0

Autor: Maciej Luśtyk

26 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Fotograficzne projekty typu „365 zdjęć w roku” cieszą się ostatnio dużą popularnością. Niewielu jednak starcza zapału, by doprowadzić je do końca, nie mówiąc już o fotografowaniu codziennie przez 18 lat analogiem tak, jak zrobił to Jamie Livingston.

31 marca 1979, pierwsze zdjęcie w cyklu

Nowojorski fotograf i filmowiec rozpoczął dokumentację za pomocą Polaroida SX-70, 31 marca 1979 roku. Od tego dnia codziennie wykonywał jedno zdjęcie będące migawką z jego życia. Wiele z fotografii to autoportrety, nie brakuje też portretów znajomych, zdjęć zwierząt czy mających w dla niego w danej chwili znaczenie przedmiotów, takich jak chociażby pierścionek zaręczynowy. Niekiedy pojawiają się także zdjęcie dokumentujące monumentalną kolekcję wykonanych do tamtego czasu fotografii.

Łącznie Livingston wykonał ponad 6 tys. fotografii dokumentujących 18 lat swojego życia. Zapewne byłoby ich więcej gdyby nie zdiagnozowany u niego na początku 1997 roku guz mózgu, który doprowadził do jego śmierci kilka miesięcy później. Mimo nowotworu fotograf nie zaprzestał swojego projektu i dokumentował każdy dzień aż do dnia swojej śmierci. Zdjęcia z ostatniego roku życia fotografa nie są już tak pogodne, wiele z nich zostało wykonanych w szpitalu, tak jak i kończąca serię fotografia z 25 października 1997 roku, ukazująca go na łóżku szpitalnym w otoczeniu najbliższych, na krótko przed śmiercią.

30 marca 1988, projekt Livingstona liczy już ponad 3 tys. zdjęć

Mimo tragicznego końca, to właśnie dramatyczne zdarzenia z ostatnich miesięcy życia fotografa nadają projektowi znaczenia i siły. Całość składa się bowiem na wyjątkowe fotograficzne podsumowanie życia jako takiego, wraz ze wszystkimi jego radościami i smutkami.Cykl Jamiego Livingstona pozostaje chyba najbardziej obszernym projektem tego typu i mimo że znany jest światu nie od dzisiaj, zawsze będzie doskonałym przykładem tego, jak duży wpływ na projekty dokumentalne ma upływający czas.

Zobacz wszystkie zdjęcia (29)

Po śmierci fotografa, jego przyjaciele Hugh Crawford i Betsy Reid zorganizowali wystawę jego zdjęć w Bard College, gdzie Livingston rozpoczął swój projekt. Od pewnego czasu dostępna jest też strona internetowa, na której możemy zobaczyć wszystkie zdjęcia posegregowane w kolejności według daty wykonania.

Więcej informacji i pełny wykaz zdjęć znajdziecie pod adresem photooftheday.hughcrawford.com.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
ND Awards 2020 - Polacy na podium
ND Awards 2020 - Polacy na podium
Za nami kolejna edycja konkursu Neutral Density Photography Awards. Główną nagrodę zdobywa Natalie Lennard ze swoją naturalistyczną serią dotyczącą macierzyństwa. Na...
104
1
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat  - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Swoją pierwszą wystawę miał w wieku… 94 lat. Kuratorem był wnuk, z pomocą którego w tym roku Wojciech Tuszko wydał swój pierwszy album.
596
1
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
Oto najlepsze fotografie krajobrazu z tegorocznej odsłony konkursu ILPOTY. Wśród wyróżnionych znalazł się także Polak, Marek Biegalski.
18
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)