Każdego dnia robimy 4,7 miliarda zdjeć. Ponad 90% z nich wykonywanych jest smartfonami

Autor: Maciej Luśtyk

19 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Co sekundę powstaje 55 tys. zdjęć. Oto kilka ciekawych faktów na temat obecnego stanu rynku fotograficznego.

Jeżeli czujecie się przytłoczeni ilością obrazów, które codziennie zalewają media społecznościowe, wiedzcie, że nie ma w tym nic dziwnego. Z roku na roku wykonujemy coraz więcej zdjęć i szacuje się, że tylko do 2030 roku niemal potroimy liczbę zdjęć, które udało nam się wykonać do tej pory o zarania fotografii. Według szacunków serwisów Photutorial i MaxPhoto do tej pory na świecie wykonano około 12 trylionów fotografii. Przy utrzymaniu bieżących trendów za 6 lat liczba ta wyniesie już ponad 28 trylionów.

55 tysięcy zdjeć na sekundę

To jednak liczby trudne do przyswojenia. Znacznie ciekawiej wygląda to wszystko, gdy dane te rozbijemy na łatwiejsze do uchwycenia jednostki czasu. I tak każdej sekundy powstaje ok. 54 400 zdjęć, co przekłada się na 196 milionów zdjęć na godzinę, lub 4,7 miliarda zdjęć na dobę.

Równie ciekawie prezentują się dane na temat tego, jak chętnie dzielimy się naszymi zdjęciami. Każdego dnia na Instagramie ląduje 1,3 miliarda nowych obrazów. W przypadku Snapchata jest to już 3,8 miliarda, a w przypadku komunikatora WhatsApp aż 6,9 miliarda. Co jednak ciekawe, obrazy wgrane do internetu stanowią jedynie niewielki ułamek wszystkich wykonanych kadrów - pokazujemy raptem około 6% wykonanych zdjęć.

Aparaty odpowiadają jedynie za 7% powstających obecnie zdjęć. Ale to bynajmniej nie powód do zmartwień

Jeszcze bardziej interesująco wygląda podział na to, jakimi urządzeniami wykonujemy zdjęcia. Okazuje się, że zdjęcia wykonane tradycyjnymi aparatami stanowią obecnie raptem 7% całej puli, podczas gdy 92,5% należy do smartfonów.

Czy oznacza to, że zwykłe aparaty są na wymarciu? Oczywiście przez ostatnią dekadę rynek aparatów dramatycznie się skurczył, ale sedno jest przecież w tym, co dane zdjęcia przedstawiają. Biorąc pod uwagę powyższe dane, większość współcześnie wykonywanych zdjęć to  z dużym prawdopodobieństwem „odrzuty”, zapychające pamięć telefonu.

Dodatkowo, nawet przy mało optymistycznych perspektywach, 7% udziału w tworzeniu zbiorowej świadomości wizualnej, w obliczu 1,8 tryliona zdjęć powstających każdego roku, daje nam biliony zdjęć wykonanych aparatami każdego roku. Jeżeli choć niewielki procent z nich jest wartościowy, to możemy być spokojni zarówno o aparaty, jak i fotografię.

Źródło: photutorial.com i digitalcameraworld.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Wygenerowanie obrazu zużywa tyle prądu, co naładowanie smartfona - ukryte koszty rewolucji AI
Wygenerowanie obrazu zużywa tyle prądu, co naładowanie smartfona - ukryte koszty rewolucji AI
Generatory AI ograniczają czas i środki potrzebne na wykonanie wielu prac graficznych. Szybkość i wygoda niosą jednak za soba wysokie koszty środowiskowe.
5
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w quizie i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w quizie i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Kontrasty T-Maxa i charakterystykę HP5 Plusa rozpoznajesz z kilometra? Spróbuj swoich sił w fotograficznym quizie. Ostrzegamy, nie będzie łatwo.
7
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)