Każdego dnia robimy 4,7 miliarda zdjeć. Ponad 90% z nich wykonywanych jest smartfonami

Autor: Maciej Luśtyk

19 Czerwiec 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Co sekundę powstaje 55 tys. zdjęć. Oto kilka ciekawych faktów na temat obecnego stanu rynku fotograficznego.

Jeżeli czujecie się przytłoczeni ilością obrazów, które codziennie zalewają media społecznościowe, wiedzcie, że nie ma w tym nic dziwnego. Z roku na roku wykonujemy coraz więcej zdjęć i szacuje się, że tylko do 2030 roku niemal potroimy liczbę zdjęć, które udało nam się wykonać do tej pory o zarania fotografii. Według szacunków serwisów Photutorial i MaxPhoto do tej pory na świecie wykonano około 12 trylionów fotografii. Przy utrzymaniu bieżących trendów za 6 lat liczba ta wyniesie już ponad 28 trylionów.

55 tysięcy zdjeć na sekundę

To jednak liczby trudne do przyswojenia. Znacznie ciekawiej wygląda to wszystko, gdy dane te rozbijemy na łatwiejsze do uchwycenia jednostki czasu. I tak każdej sekundy powstaje ok. 54 400 zdjęć, co przekłada się na 196 milionów zdjęć na godzinę, lub 4,7 miliarda zdjęć na dobę.

Równie ciekawie prezentują się dane na temat tego, jak chętnie dzielimy się naszymi zdjęciami. Każdego dnia na Instagramie ląduje 1,3 miliarda nowych obrazów. W przypadku Snapchata jest to już 3,8 miliarda, a w przypadku komunikatora WhatsApp aż 6,9 miliarda. Co jednak ciekawe, obrazy wgrane do internetu stanowią jedynie niewielki ułamek wszystkich wykonanych kadrów - pokazujemy raptem około 6% wykonanych zdjęć.

Aparaty odpowiadają jedynie za 7% powstających obecnie zdjęć. Ale to bynajmniej nie powód do zmartwień

Jeszcze bardziej interesująco wygląda podział na to, jakimi urządzeniami wykonujemy zdjęcia. Okazuje się, że zdjęcia wykonane tradycyjnymi aparatami stanowią obecnie raptem 7% całej puli, podczas gdy 92,5% należy do smartfonów.

Czy oznacza to, że zwykłe aparaty są na wymarciu? Oczywiście przez ostatnią dekadę rynek aparatów dramatycznie się skurczył, ale sedno jest przecież w tym, co dane zdjęcia przedstawiają. Biorąc pod uwagę powyższe dane, większość współcześnie wykonywanych zdjęć to  z dużym prawdopodobieństwem „odrzuty”, zapychające pamięć telefonu.

Dodatkowo, nawet przy mało optymistycznych perspektywach, 7% udziału w tworzeniu zbiorowej świadomości wizualnej, w obliczu 1,8 tryliona zdjęć powstających każdego roku, daje nam biliony zdjęć wykonanych aparatami każdego roku. Jeżeli choć niewielki procent z nich jest wartościowy, to możemy być spokojni zarówno o aparaty, jak i fotografię.

Źródło: photutorial.com i digitalcameraworld.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
6
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
7
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)