Oto najbardziej popularne aparaty na świecie. Nie zgadniecie, co jest na pierwszym miejscu

Autor: Maciej Luśtyk

20 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Analiza kilkuset milionów zdjęć z serwisu Flickr ujawnia najbardziej popularne modele aparatów w każdym kraju świata. Pierwsze miejsce może zaskoczyć.

Spory o to, która marka aparatów jest najlepsza, to odwieczny element wszystkich sprzętowych dyskusji i nasze małe guilty pleasure. Dobrze wiemy, że to nie ma sensu, a i tak każdorazowo kończymy z podniesionym ciśnieniem, przerzucając się wadami i zaletami poszczególnych modeli. O ile każdy ma swoje preferencje, z pewnością można jednak spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, jakie aparaty są najbardziej popularne.

Tego zadania postanowił podjąć się serwis Simple Ghar, który przeprowadził analizę 470 milionów zdjęć w serwisie Flickr, odsłaniając przed nami najbardziej popularne marki i modele aparatów w 100 największych krajach świata. Oczywiście Flickr to nie cały świat, a do tego badanie bazowało jedynie na kilku tysiącach najświeższych zdjęć umieszczonych przez użytkowników danego kraju. Niemniej jednak tak, jak w przypadku sondaży przedwyborczych, tak i tutaj analiza ta powinna całkiem dobrze odzwierciedlać trendy w danym regionie.

Ani Canon, ani Sony. Najbardziej popularne aparaty robi… Apple

Największym zaskoczeniem, ale także znakiem czasów, jest fakt, że najbardziej popularnym aparatem, wykorzystywanym do robienia zdjęć, które lądują na Flickerze jest iPhone. Jeszcze większym to, że jest to kilkuletni już iPhone 11 (choć zaraz za nim plasuje się iPhone 13 Pro). Popularność urządzeń Apple dobrze odzwierciedla też infografika poświęcona stricte segmentowi mobile. iPhone’y zajmują tam 24 pierwsze miejsca - dopiero za nimi pojawiają się pierwsze modele smartfonów Samsunga i Google. Co ciekawe, urządzenia Apple są także najbardziej popularne na rynkach azjatyckich, gdzie dużą konkurencję robią rodzime marki elektroniczne.

Oczywiście analiza całego rynku zakrzywiona jest przez zastosowanie aparatów. Najwięcej zdjęć wykonujemy hobbystycznie i to właśnie do takich celów służą głównie smartfony. Ale równie ciekawy obraz obecnych trendów otrzymujemy skupiając się jedynie na markach typowo fotograficznych.

Wśród 3. najbardziej popularnych modeli nadaj znajduje się 10-letni aparat

Dla Nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem, że najbardziej popularnym brandem pozostaje Canon. Nieco większym może być, to, że przynajmniej wg Flickra, na drugim miejscu w zakresie popularności jest Nikon, z wynikiem niemal 2-krotnie większym niż Sony. Czyżby użytkownicy mocowania E byli więc przysłowiową krową, która dużo muczy?

Większych zaskoczeń nie ma natomiast w zestawieniu najbardziej popularnych modeli aparatów, choć widać też, że proces wymiany technologii postepują nieco wolniej niż pewnie chcieliby tego producenci. Z drugiej strony takie, a nie inne rezultaty są efektem ociągania się liderów rynku wejściem w segment bezlusterkowców.

Najbardziej popularnym aparatem pozostaje 7-letni już Canon EOS 5D Mark IV. Zaraz za nim plasuje się Sony A7 III, a na 3. miejscu ląduje… 11-letni Canon EOS 5D Mark III. Dopiero za nim pojawia się pierwszy korpus Nikona (D750) oraz popularne modele z systemu RF (EOS R6 i EOS R5).

Podział względem regionów to już wolna amerykanka i wachlarz zaskakujących trendów, ale najprawdopodobniej głównie odzwierciedlenie tego wśród jakich użytkowników w danym kraju popularny jest serwis Flickr. Pewną ciekawostką może być fakt, że według Flickra najbardziej popularnym aparatem w Polsce jest Nikon Z7.

Źródło: simpleghar.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Wygenerowanie obrazu zużywa tyle prądu, co naładowanie smartfona - ukryte koszty rewolucji AI
Wygenerowanie obrazu zużywa tyle prądu, co naładowanie smartfona - ukryte koszty rewolucji AI
Generatory AI ograniczają czas i środki potrzebne na wykonanie wielu prac graficznych. Szybkość i wygoda niosą jednak za soba wysokie koszty środowiskowe.
0
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Myślisz, że znasz się na analogu? Weź udział w grze i rozpoznaj rodzaje filmów po zdjęciach
Kontrasty T-Maxa i charakterystykę HP5 Plusa rozpoznajesz z kilometra? Spróbuj swoich sił w fotograficznym quizie. Ostrzegamy, nie będzie łatwo.
6
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
9
Powiązane artykuły