Oto najbardziej popularne aparaty na świecie. Nie zgadniecie, co jest na pierwszym miejscu

Autor: Maciej Luśtyk

20 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Analiza kilkuset milionów zdjęć z serwisu Flickr ujawnia najbardziej popularne modele aparatów w każdym kraju świata. Pierwsze miejsce może zaskoczyć.

Spory o to, która marka aparatów jest najlepsza, to odwieczny element wszystkich sprzętowych dyskusji i nasze małe guilty pleasure. Dobrze wiemy, że to nie ma sensu, a i tak każdorazowo kończymy z podniesionym ciśnieniem, przerzucając się wadami i zaletami poszczególnych modeli. O ile każdy ma swoje preferencje, z pewnością można jednak spróbować odpowiedzieć na pytanie o to, jakie aparaty są najbardziej popularne.

Tego zadania postanowił podjąć się serwis Simple Ghar, który przeprowadził analizę 470 milionów zdjęć w serwisie Flickr, odsłaniając przed nami najbardziej popularne marki i modele aparatów w 100 największych krajach świata. Oczywiście Flickr to nie cały świat, a do tego badanie bazowało jedynie na kilku tysiącach najświeższych zdjęć umieszczonych przez użytkowników danego kraju. Niemniej jednak tak, jak w przypadku sondaży przedwyborczych, tak i tutaj analiza ta powinna całkiem dobrze odzwierciedlać trendy w danym regionie.

Ani Canon, ani Sony. Najbardziej popularne aparaty robi… Apple

Największym zaskoczeniem, ale także znakiem czasów, jest fakt, że najbardziej popularnym aparatem, wykorzystywanym do robienia zdjęć, które lądują na Flickerze jest iPhone. Jeszcze większym to, że jest to kilkuletni już iPhone 11 (choć zaraz za nim plasuje się iPhone 13 Pro). Popularność urządzeń Apple dobrze odzwierciedla też infografika poświęcona stricte segmentowi mobile. iPhone’y zajmują tam 24 pierwsze miejsca - dopiero za nimi pojawiają się pierwsze modele smartfonów Samsunga i Google. Co ciekawe, urządzenia Apple są także najbardziej popularne na rynkach azjatyckich, gdzie dużą konkurencję robią rodzime marki elektroniczne.

Oczywiście analiza całego rynku zakrzywiona jest przez zastosowanie aparatów. Najwięcej zdjęć wykonujemy hobbystycznie i to właśnie do takich celów służą głównie smartfony. Ale równie ciekawy obraz obecnych trendów otrzymujemy skupiając się jedynie na markach typowo fotograficznych.

Wśród 3. najbardziej popularnych modeli nadaj znajduje się 10-letni aparat

Dla Nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem, że najbardziej popularnym brandem pozostaje Canon. Nieco większym może być, to, że przynajmniej wg Flickra, na drugim miejscu w zakresie popularności jest Nikon, z wynikiem niemal 2-krotnie większym niż Sony. Czyżby użytkownicy mocowania E byli więc przysłowiową krową, która dużo muczy?

Większych zaskoczeń nie ma natomiast w zestawieniu najbardziej popularnych modeli aparatów, choć widać też, że proces wymiany technologii postepują nieco wolniej niż pewnie chcieliby tego producenci. Z drugiej strony takie, a nie inne rezultaty są efektem ociągania się liderów rynku wejściem w segment bezlusterkowców.

Najbardziej popularnym aparatem pozostaje 7-letni już Canon EOS 5D Mark IV. Zaraz za nim plasuje się Sony A7 III, a na 3. miejscu ląduje… 11-letni Canon EOS 5D Mark III. Dopiero za nim pojawia się pierwszy korpus Nikona (D750) oraz popularne modele z systemu RF (EOS R6 i EOS R5).

Podział względem regionów to już wolna amerykanka i wachlarz zaskakujących trendów, ale najprawdopodobniej głównie odzwierciedlenie tego wśród jakich użytkowników w danym kraju popularny jest serwis Flickr. Pewną ciekawostką może być fakt, że według Flickra najbardziej popularnym aparatem w Polsce jest Nikon Z7.

Źródło: simpleghar.com

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Szybko poszło. Mango prezentuje kampanię modową stworzoną przez AI
Znana marka odzieżowa wystartowała z pierwszą kampanią modową stworzoną w całości przy użyciu generatorów grafiki AI. I takich sytuacji będzie coraz więcej.
16
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Konkurs Magnum Photos i Polaroid - do wygrania aparat I-2, zapas filmów i opieka mentorska agencji
Polaroid i Magnum Photos wystartowali ze wspólna kampanią, która chce podkreślić wagę opowiadania historii za pomocą fotografii. Towarzyszy jej otwarty konkurs ukierunkowany na...
9
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
Aparat niedostępny z powodu dużego zainteresowania? To tylko marketingowy spin
W ostatnich latach producenci sprzętu fotograficznego coraz częściej informują o niedoborach poszczególnych produktów, rzekomo spowodowanych zbyt dużym zainteresowaniem. To tylko...
25
Powiązane artykuły