Red Bull Illume: „fotografia sportów ekstremalnych z najwyższej półki”

Mrożą krew w żyłach i zapadają w pamięć – tak najlepiej opisać zdjęcia nadesłane do konkursu Red Bull Illume, którego finał już niebawem. Jednak teraz organizatorzy zaserwowali nam przedsmak tego, co czeka nas pod koniec września tego roku.

Autor: Michał Chrzanowski

19 Wrzesień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Red Bull Illume to jeden z najciekawszych konkursów kierowanych do fotografów i miłośników sportów ekstremalnych. Poprzednie edycje odkryły wiele świetnych, zapadających w pamięć zdjęć, z których kilka możecie zobaczyć w galerii poniżej. Tylko w tegorocznej edycji wzięło udział ponad 5.5 tys. fotografów ze 120 krajów świata, którzy łącznie zgłosili prawie 35 tys. zdjęć.

Konkurs obejmuje jedenaście kategorii: Zbliżenie, Energia, Efekty specjalne, Lifestyle, Arcydzieło Yodobashi, Nowa kreatywność, Miejsce, Sekwencja Sony, Klimat, Skrzydła i po raz pierwszy - Mobile. Spośród nadesłanych pracy grupa pięćdziesięciu sędziów, w której skład wchodzą między innymi Eva Maria Tomé, fotoedytorka z El Pais oraz Kathrin Kosaca, zastępczyni redaktora naczelnego i dyrektor kreatywna Stern View, wybierze 55 finałowych zdjęć, w tym 11 zwycięzców poszczególnych kategorii oraz głównego laureata.

Poszczególni laureaci zostaną wyłonieni jeszcze w tym miesiącu. Jednak organizatorzy postanowili nieco podgrzać atmosferę oczekiwania. Zaprezentowali zdjęcia półfinalistów kategorii „Lifestyle”. A to nie wszystko – sukcesywnie będą ujawniać najlepsze prace z pozostałych dziesięciu sekcji konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (24)

Na laureatów poszczególnych kategorii czekają atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu najbardziej znanych firm fotograficznych i sportowych. Zwycięzca tegorocznej edycji otrzyma od Yodobashi voucher o wartości 40 000 euro na zakup dowolnej ilości produktów z imponującej oferty firmy. Z kolei firma Sony, która niedawno dołączyła do grona oficjalnych partnerów Red Bull Illume, także przekaże zwycięzcom sprzęt fotograficzny o wartości 60 000 euro. Na liście nagród pojawią się również aparaty, w tym modele Sony A7R II i RX1R II oraz szeroka gama akcesoriów i obiektywów.

Finałowe zdjęcia zostaną zaprezentowane szerszej publiczności podczas ceremonii wręczenia nagród Red Bull Illume, która odbędzie się 28 września 2016 roku w Chicago. Następnie nagrodzone prace przemierzą cały świat pod postacią niepowtarzalnej nocnej wystawy, zatrzymując się w światowych stolicach oraz centrach kulturalnych. Prawdopodobnie wybrane fotografie trafią też do specjalnego albumu, tak jak miało to miejsce w przypadku edycji z 2013 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie redbullillume.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Red Bull Illume 2023 - poznaliśmy wyniki najbardziej ekstremalnego konkursu fotografii sportowej
Konkurs Red Bull Illume co dwa lata nagradza najlepsze ujęcia sportów ekstremalnych i związanej z nimi kultury. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrodę główną otrzymała kobieta,...
8
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Dzika natura z przymrużeniem oka - Polak wśród zwycięzców Comedy Wildlife Photography Awards 2023
Za nami kolejna edycja „komediowego” konkursu fotograficznego, poświęconego dzikiej naturze. Wśród głównych zwycięzców Comedy Wildlife Photography Award znalazł się Polak Jacek...
20
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Skutki i przyczyny wiejskiej migracji - Adra Pallon o projekcie Demothanasia
Adra Pallon to dokumentalista, który wykorzystując fotografię i multimedia pochyla się nad problemami społecznymi w bliskim mu regionie, Galicji. 
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)