Znamy wyniki Red Bull Illume 2019 - oto najlepsze zdjęcia sportów ekstremalnych ostatnich lat

Podczas wczorajszej gali finałowej poznaliśmy zwycięzców największego konkursu fotografii przygodowej i sportowej na świecie - Red Bull Illume. Finałowa galeria to różnorodny i zapierający dech w piersiach przegląd wyczynów sportowych.

Autor: Maciej Luśtyk

21 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Red Bull Illume Image Quest już od ponad 10 lat nagradza najciekawsze i najbardziej oryginalne zdjęcia sportów ekstremalnych i zawsze spotyka się z ogromnym zainteresowaniem - do tegorocznej edycji nadesłano rekordową liczbę 59 551 fotografii, wykonanych przez tysiące amatorów i profesjonalistów z całego świata.

Jak można się domyślać, nie zabrakło w nich fantastycznych kadrów. Na wysoki poziom konkursu wpływ ma także to, że do tej pory organizowany był raz na 3 lata (począwszy od edycji na rok 2019 konkurs organizowany będzie co dwa lata).

Grand Prix

fot. Ben Thouard, 1. miejsce w konkursie Red Bull Illume 2019 

W tym roku gala finałowa odbyła się w wyjątkowym miejscu - w muzeum fotografii górskiej Lumen Muzeum,znajdującym się na górze Kronplatz, na wysokości 2275 m.n.p.m. Za najlepsze zdjęcie tegorocznej edycji uznany został surferski kadr francuskiego fotografa Bena Thouarda. Zdjęcie przedstawia Ace'a Buchan'a płynącego pod grzbietem fali w okolicach Tahiti.

- Mam wrażenie, że wciąż śnię. Jestem bardzo zaskoczony, zaszczycony i dumny. To fantastyczne, że wygrało moja podwodna fotografia. - komentował na gorąco zwycięzca głównej nagrody. - Poświęciłem ostatnie kilka lat życia na fotografowanie spod wody i szukanie nowych sposób na pokazanie surfingu. To zupełnie inny świat, a Tahiti, z jednymi najbardziej przejrzystych wód na świecie umożliwiło mi swobodną eksplorację tego terytorium.

W nagrodę Thouard otrzyma m.in. aparat Sony A9 wraz z obiektywem FE 24-70 mm f/2.8 GM oraz akcesoria i oprogramowanie ufundowane przez firmy SanDisk, Skylum i COOPH. Do tego będzie miał szansę wziąć udział w ekstremalnej sesji zdjęciowej organizowanej przez SanDisk Extreme Team.

13 spojrzeń na fotografię sportu

Zobacz wszystkie zdjęcia (12)

Oprócz laureata Grand Prix poznaliśmy także nazwiska zwycięzców poszczególnych 13 kategorii konkursowych. Galeria finałowa to jak zwykle bardzo ciekawy przekrój przez różne dyscypliny i fotograficzne spojrzenia, trudno jednak nie zauważyć, że tegoroczną edycję zdominowały zdjęcia sportów rowerowych. Niestety wśród zwycięzców zabrakło Piotrka Deski, którego zdjęcie zakwalifikowało się do rundy finałowej.

Zwycięzcy Red Bull Illume 2019:

 • Best of Instagram by SanDisk  - Baptiste Fauchille, Francja
 • Creative by Skylum - Denis Klero, Rosja
 • Emerging by Red Bull Photography - Jean-Baptiste Liautard, Francja
 • Energy -  Ben Thouard, Francja
 • Innovation by Sony -  Laurence Crossman-Emms, Wielka Brytania 
 • Lifestyle - Alexander Wick, Niemcy
 • Masterpiece - Lorenz Holder, Niemcy
 • Moving Images - Rupert Walker, Kanada
 • Playground - Lorenz Holder, Niemcy
 • Raw  - Noah Wetzel, USA
 • Wings - Philip Platzer, Austria
 • SanDisk Extreme - Philip Platzer, Austria
 • Salewa Best Mountain Sport Image - Kamil Sustiak, Australia

Wystawa pokonkursowa

Zdjęcia zwycięzców, a także wybrane fotografie 60 finalistów będzie można oglądać w formie wielkoformatowej wystawy, prezentowanej na zboczu góry Kronplatz od 30 listopada do 15 grudnia 2019 roku. Następnie wystawa ruszy w trasę po świecie. Jak na razie nie wiadomo czy odwiedzi także Polskę.

Zdjęcia laureatów, a także wszystkie 260 zdjęć finałowych opublikowane zostaną także w specjalnej publikacji książkowej, podsumowującej tegoroczną edycje konkursu. Możemy ją kupić na stronie cooph.com w cenie 59 euro (około 260 zł). Razem z książką otrzymamy także 16-gigabajtową kartę SanDisk Ultra SD oraz pełną wersję programu Luminar 4.

Red Bull Illume

Red Bull Illume jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prezentujących zdjęcia sportowe i przygodowe. Konkurs Red Bull Illume odbył się dotychczas w 2007, 2010, 2013 oraz 2016 roku. Tegoroczna edycja była piątą w historii konkursu i jednocześnie rekordową pod względem liczby zgłoszonych fotografii.

Zdjęcia w konkursie ocenianie są przez międzynarodowe jury, w którym zasiada ponad 50 specjalistów z różnych dziedzin, a zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Ich pula w tegorocznej edycji wyniosła ponad 100 tys. euro. Kolejna edycja ruszy już w 2021 roku.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod adresem redbullillume.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)