Wiosenna Aukcja Fotografii Polskiej w ZPAF-ie

Związek Polskich Artystów Fotografików zaprasza na Wiosenną Aukcję Fotografii Polskiej, podczas której będzie można nabyć prace 73 polskich twórców, z młodego i starszego pokolenia. Aukcja odbędzie się w warszawskiej siedzibie ZPAF - w "Starej Galerii", 11 czerwca 2008 roku.
Jak napisali organizatorzy aukcji zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i oczekiwaniami środowisk nie tylko twórczych ale i publiczności po raz kolejny mamy zaszczyt zaprezentować Państwu wybór prac, których walory artystyczne i technika wykonania są moim zdaniem godne rekomendacji ZPAF jako dzieł do tzw. zakupów kolekcjonerskich. Są to fotografie na najwyższym poziomie, autorów bardzo znanych, a czasem zapomnianych, jak i tych, którzy dopiero niedawno mieli swój artystyczny debiut.

fot. Ewa Andrzejewska

Niezależnie jednak od wieku, dorobku, czy fotograficznego stażu, wszyscy z prezentowanych autorów mieli, bądź mają wpływ na kształtowanie się współczesnej fotografii w Polsce. Myślę, że jest to aspekt bardzo ważny, który koniecznie trzeba zaznaczyć, utarło się bowiem kojarzenie fotograficznych aukcji z zakupami nobliwych dzieł do zbiorów muzealnych. Nic bardziej mylnego! Przecież pierwsza aukcja fotografii na świecie, która miała miejsce w Londynie w 1854 roku dokonała się zaledwie w 15 lat od wynalezienia dagerotypii przez Jacquesa Louis Daguerre. Czy ktoś wówczas zastanawiał się nad aspektem kolekcjonerskim fotografii? Czy może raczej inwestował w sztukę współczesną, nowy wynalazek, który z czasem jak się okazało słusznie, zrewolucjonizował sztuki wizualne! Oczywiście istnieje inna kwestia związana z powyższymi datami, bowiem warto przypomnieć, że pierwszą stricte fotograficzną aukcję fotografii w Polsce zorganizowano dopiero w 1996 roku właśnie w Starej Galerii ZPAF. Myślę, że wnioski z tym związane nasuwają się same. Oczywiście współcześnie sytuacja uległa diametralnej zmianie. Rynek budzi się z uśpienia, rosną kwoty zakupów i obroty instytucji zajmujących się sprzedażą fotografii. Temu trendowi towarzyszą jednak czasem te same, bardzo znane nazwiska. A przecież świat, a tym bardziej sztuka, nie stoją w miejscu. Pojawiają się nowe osoby, nowe pomysły i rozwiązania, za którymi czasem nie nadąża rozwój i edukacja gustów odbiorców.

Które z fotografii wystawionych na tegorocznej aukcji uznaję za szczególnie cenne?
- zastanawia się Anna Wolska. To trudne pytanie i nie chciałabym swoją wypowiedzią skrzywdzić, któregoś z autorów, bo każdą z prac należy oceniać w innym kontekście. Poza tym wybór jest często kwestią gustu, a o gustach przecież się nie dyskutuje. Gdybym jednak miała coś Państwu podpowiedzieć, to na pewno prosiłabym o zwrócenie uwagi na fotografie Pawła Pierścińskiego i Jerzego Lewczyńskiego. Obaj autorzy odcisnęli swoje ogromne piętno na historii fotografii w Polsce. Również wyjątkowymi pracami będą zdjęcia Konrada Pollescha, przyjaciela i jednego z głównych dokumentalistów działań, jakie prowadził Tadeusz Kantor w ramach Teatru Cricot. Obok tych niewątpliwie historycznych zdjęć wykonanych dodatkowo w wypadku Pollescha w szlachetnej technice gumy dwuchromianowej, można odnaleźć na naszej aukcji mnóstwo innych fotografii, które urzekają swym urokiem, siłą wyrazu, przekazem, czy kompozycją. Można by rzec, że wszystkie nasze zdjęcia spełniają te warunki, jednak jest kilku autorów, którzy niewątpliwie w sposób szczególny potrafią przekazać dzięki swej wrażliwości urok i barwy otaczającego nas świata. Mam tu na myśli Ewę Andrzejewską, Inez Baturo, Mirosława Wiśniewskiego, Michała Browarskiego oraz autorów, którzy na kanwie zastanej rzeczywistości budują własne wyobrażenie świata - Stanisława Wosia, Wojciecha Beszterdę, Michała Browarskiego.

fot. Witold Krassowski

Na odrębną uwagę zasługują zdjęcia dokumentalne Witolda Krassowskiego, Jerzego Łapińskiego, Adama Haydera, Andrzeja Baturo, Bogdana Łopieńskiego oraz prof. Andrzeja Grzybkowskiego. Przyznam się, że zwłaszcza zdjęcia będące dokumentalnym zapisem z epoki PRL czasów, które już (na szczęście) minęły, zrobiły na mnie największe wrażenie. Oczywiście trudno jest "wycenić" chwilę, czy moment historyczny. Jednak akurat te proponowane przez nas zdjęcia łączą w sobie zarówno prawdę o tych czasem trudnych i ponurych, czasem tragikomicznych czasach z wartościami czysto plastycznymi.

Na aukcji, znajdą również coś dla siebie wielbiciele kobiecego piękna. Mam tu na myśli otworkowe zdjęcia aktów autorstwa Jerzego Bednarskiego, surrealistyczny teatr cieni Sergiusza Sachno, czy odrealnione fotografie Jacka Jędrzejczaka (Konrada). Na aukcji zaprezentujemy również zdjęcia inscenizowane Wojtka Zawadzkiego oraz Katarzyny Karczmarz. Na osobną uwagę zasługują zdjęcia będące kreacją artystyczną często wykonywaną już współcześnie przy pomocy komputera autorstwa Jana Berdaka, Piotra Kłoska, czy Anny Bodnar. To nowe medium, dające czasem zupełnie odmienne możliwości jest często nie doceniane przez kupujących. A przecież pojęcie light room'u czyli białej ciemni, czy digital artu jest coraz powszechniejsze. Może więc warto zainteresować się i zainwestować także i w tę formę twórczości? Zaryzykować tak, jak ktoś zaryzykował kupując 154 lata temu pierwsze dagerotypy na aukcji w Londynie.

Na naszej aukcji zaprezentuje swój dorobek także nowe, bardzo prężnie działające pokolenie fotografików - Jagna Olejnik, Jola Rycerska, Dominik Janiszewski, Izabela Retkowska, Marek Noniewicz, Wojtek Woźniak, Viola Kuś, Kinga Eliasz, Anita Andrzejewska oraz Michał Węgrzyn. Jest to grupa osób, która aktywnie współtworzy sztukę współczesną nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Myślę, że warto mieć ten fakt na uwadze kierując się czasem przy wyborach wyłącznie datą powstania pracy, techniką, czy biogramem autora.
- tekst Anna Wolska, kurator Galerii Obok ZPAF

W celu ujednolicenia oraz uporządkowania opisu prac, fotografie zostały oznaczone w następujący sposób:
  • Tytuł (lub inne oznaczenie autorskie)
  • Rok powstania negatywu - pliku/ rok powstania odbitki - wydruku
  • Rodzaj odbitki - bromowo srebrowa, C-druk, lambda, guma, cyjanotypia itp.
  • Format - wysokość / długość (mierzona przeważnie do wielkości okna)
  • Nakład - kolejny numer odbitki jednak nie większy niż 30 szt. (np. 3/30)
  • Pochodzenie - praca autorska, z kolekcji prywatnej, własność rodziny
  • Cena wywoławcza - cena, od której rozpoczyna się licytacja

fot. Witold Węgrzyn

Oto pełna lista autorów fotografii wystaionych na aukcji: Anita Andrzejewska, Ewa Andrzejewska, Szymon Barna, Andrzej Baturo, Inez Baturo, Jerzy Bednarski, Jan Berdak, Wojciech Beszterda, Anna Bodnar, Michał Browarski, Zbigniew Carewicz, Sławoj Dubiel, Kinga Eliasz, Krzysztof Gierałtowski, Krzysztof Gromek, Andrzej Grzybkowski, Magda Hueckel, Waldemar Jama, Paweł Janczaruk, Dominik Janiszewski, Jacek Jędrzejczak (Konrad), Marcin Jastrzębski, Maciej Kastner, Ryszard Karczmarski, Katarzyna Karczmarz, Piotr Kłosek, Piotr Komorowski, Aleksandra Kwiatkowska, Witold Krassowski, Viola Kuś, Jacek Lalak, Janusz Leśniak, Jerzy Lewczyński, Jerzy Łapiński, Bogdan Łopieński (Łukasz Bogdański), Jerzy Malinowski, Mariusz Mazur, Jowita Mormuł, Tomasz Mościcki, Janusz Musiał, Grażyna Niezgoda, Marek Noniewicz, Wiktor Nowotka, Jagna Olejnikowska, Paweł Opaliński, Jerzy Piątek, Paweł Pierściński, Maciej Plewiński, Konrad Pollesch, Stanisław Pręgowski, Izabela Retkowska, Jola Rycerska, Sergiusz Sachno, Jarek Sadowski, Aleksander Saloj, Kamila Siwińska, Basia Sokołowska, Tomek Sikora, Maciej Stobierski, Leszek Szurkowski, Wiesław Turno, Zbigniew Tomaszczuk, Jerzy Wardak, Wojciech Wełnicki, Michał Węgrzyn, Witold Węgrzyn, Mirosław Wiśniewski, Mariusz Wideryński, Stanisław Woś, Wojtek Zawadzki, Ryszard Ziemak, Jola Zuchniewicz (Yola), Andrzej Zygmuntowicz.


Termin aukcji: 11 czerwca 2008 godzina 18

"Stara Galeria" ZPAF
PL. Zamkowy 8, Warszawa

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0