Zobacz, jak własnoręcznie wykonać stykówkę

Zobacz, jak własnoręcznie wykonać stykówkę

Wywołałeś film i zastanawiasz się co dalej? Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na zorientowanie się, które kadry są udane jest wykonanie stykówki. Możesz to zrobić we własnym domu.

W przypadku zdjęć cyfrowych, możemy je od razu podejrzeć na ekranie aparatu czy komputera. W fotografii analogowej nie jest to jednak takie proste. Negatyw możemy oczywiście przeskanować, jeśli jednak nie dysponujemy skanerem, który jest w stanie zrobić to dobrze i szybko, warto wykonać tzw. stykówkę, czyli odbitkę stykową pasków wywołanego negatywu.

Choć dla początkujących może brzmieć to jak czarna magia, nie to na szczęście niczym trudnym. Wystarczy ułożyć pocięty negatyw na papierze fotograficznym, przycisnąć go kawałkiem szyby i naświetlać przez określony czas, a następnie wywołać jak zwykłą odbitkę. W efekcie otrzymamy pozytywowy obraz kadrów znajdujących się na wywołanym filmie. Przez cały proces, krok po kroku przeprowadzi was najnowszy wideoporadnik Ilforda, kierowany do osób stawiających swoje pierwsze kroki w ciemni.

 

Od siebie dodamy jedynie, że do wykonywania prostych stykówek nie jest potrzebna ani profesjonalna ciemnia, ani powiększalnik. Przy odrobinie wprawy z powodzeniem wykonacie ją w dowolnym zaciemnionym pomieszczeniu, do naświetlania wykorzystując zwykłą żarówkę. Dla wygody, warto jednak wyposażyć się także w żarówkę ciemniową.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale Ilford Photo w serwisie Youtube.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1