Zobacz, jak własnoręcznie wykonać stykówkę

0
Maciej Luśtyk
6 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Wywołałeś film i zastanawiasz się co dalej? Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na zorientowanie się, które kadry są udane jest wykonanie stykówki. Możesz to zrobić we własnym domu.

W przypadku zdjęć cyfrowych, możemy je od razu podejrzeć na ekranie aparatu czy komputera. W fotografii analogowej nie jest to jednak takie proste. Negatyw możemy oczywiście przeskanować, jeśli jednak nie dysponujemy skanerem, który jest w stanie zrobić to dobrze i szybko, warto wykonać tzw. stykówkę, czyli odbitkę stykową pasków wywołanego negatywu.

Choć dla początkujących może brzmieć to jak czarna magia, nie to na szczęście niczym trudnym. Wystarczy ułożyć pocięty negatyw na papierze fotograficznym, przycisnąć go kawałkiem szyby i naświetlać przez określony czas, a następnie wywołać jak zwykłą odbitkę. W efekcie otrzymamy pozytywowy obraz kadrów znajdujących się na wywołanym filmie. Przez cały proces, krok po kroku przeprowadzi was najnowszy wideoporadnik Ilforda, kierowany do osób stawiających swoje pierwsze kroki w ciemni.

 

Od siebie dodamy jedynie, że do wykonywania prostych stykówek nie jest potrzebna ani profesjonalna ciemnia, ani powiększalnik. Przy odrobinie wprawy z powodzeniem wykonacie ją w dowolnym zaciemnionym pomieszczeniu, do naświetlania wykorzystując zwykłą żarówkę. Dla wygody, warto jednak wyposażyć się także w żarówkę ciemniową.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale Ilford Photo w serwisie Youtube.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)