Zobacz, jak własnoręcznie wykonać stykówkę

2

Autor: Maciej Luśtyk

6 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Wywołałeś film i zastanawiasz się co dalej? Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na zorientowanie się, które kadry są udane jest wykonanie stykówki. Możesz to zrobić we własnym domu.

W przypadku zdjęć cyfrowych, możemy je od razu podejrzeć na ekranie aparatu czy komputera. W fotografii analogowej nie jest to jednak takie proste. Negatyw możemy oczywiście przeskanować, jeśli jednak nie dysponujemy skanerem, który jest w stanie zrobić to dobrze i szybko, warto wykonać tzw. stykówkę, czyli odbitkę stykową pasków wywołanego negatywu.

Choć dla początkujących może brzmieć to jak czarna magia, nie to na szczęście niczym trudnym. Wystarczy ułożyć pocięty negatyw na papierze fotograficznym, przycisnąć go kawałkiem szyby i naświetlać przez określony czas, a następnie wywołać jak zwykłą odbitkę. W efekcie otrzymamy pozytywowy obraz kadrów znajdujących się na wywołanym filmie. Przez cały proces, krok po kroku przeprowadzi was najnowszy wideoporadnik Ilforda, kierowany do osób stawiających swoje pierwsze kroki w ciemni.

 

Od siebie dodamy jedynie, że do wykonywania prostych stykówek nie jest potrzebna ani profesjonalna ciemnia, ani powiększalnik. Przy odrobinie wprawy z powodzeniem wykonacie ją w dowolnym zaciemnionym pomieszczeniu, do naświetlania wykorzystując zwykłą żarówkę. Dla wygody, warto jednak wyposażyć się także w żarówkę ciemniową.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale Ilford Photo w serwisie Youtube.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
22
0
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia produktowa pod e-commerce - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Chcąc sprzedawać produkty w internecie musisz pokazać produkt, tak żeby zachęcić kupującego. Z drugiej strony wytyczne serwisów aukcyjnych mówią o zachowaniu idealnie białego tła. Jak...
50
1
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Nick Turpin udostępnia za darmo 30-minutowy Masterclass o fotografii ulicznej
Interesujesz się streetem? Zobacz jak podchodzi do niego jeden z najważniejszych współczesnych fotografów ulicznych, założyciel kolektywu In-Public, Nick...
182
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)