Odkrywamy możliwości Adobe Lightroom 4, odcinek III

0
Marcin Grabowiecki
30 Sierpień 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy do lektury trzeciej części cyklu artykułów o możliwościach programu Lightroom, których autorem jest Kacper Spala - wykładowca Akademii Fotografii. Dzisiejszy odcinek poświęcony jest retuszowi.


Retusz w Lightroomie.

Z retuszem trzeba uważać, by nie przedobrzyć. Retusz ma służyć usuwaniu niedoskonałości zdjęcia, a nie modela, zakładając normalną fotografię (w fotografii reklamy retuszuje się każdy defekt - specyfika branży).

W retuszu liczy się efekt, jaki chcemy uzyskać i każde zdjęcie będzie wymagało innego podejścia w zależności od tematu, wieku i płci modela, stopnia powiększenia/ odległości w kadrze od retuszowanego obiektu.

WorkflowUżywając panelu Navigator przybliżamy miejsce które będziemy retuszować - zamiast przystawiać głowę do ekranu i psuć sobie wzrok. Zbliżamy do momentu, w którym komfortowo możemy wykonywać precyzyjne ruchy. W tym miejscu warto polecić użycie tabletu graficznego, precyzja jest dużo wyższa, niż w przypadku myszki. Gdy poprawiamy różne rzeczy na dużym zoomie można pozwolić sobie na więcej swobody, gdyż po oddaleniu do 100% ewentualnych mini niedociągnięć nie będzie i tak widać. Z drugiej strony, czasami retusz na zbyt dużym powiększeniu, bez możliwości oglądania tego co robimy w kontekście większej plamy, np. skóry, może spowodować, że po przejściu na 100% podglądu nasze poprawki nie będą wyglądać dobrze. Trzeba więc w każdym ruchu szukać złotego środka, przybliżając i oddalając obraz na przemian, by sprawdzać, jak to co zrobiliśmy funkcjonuje z całym zdjęciem.

W module Develop, używając narzędzia Hand Tool przesuwamy obraz, spacja lub klik przybliża do ustalonego przez nas poziomu zoomu:Jeśli pracujemy z pędzlem, wciśnięcie i przytrzymanie spacji zamieni narzędzie w Hand Tool, co pozwoli płynnie przesuwać obraz i dokonywać korekt.

Na początku dokonujemy edycji globalnych, takich jak korekcja balansu bieli/ ekspozycji/ kontrastu/ barwy i gdy ten etap mamy za sobą, to możemy przystąpić do retuszu, czyli edycji lokalnej.

Do retuszu używamy narzędzia Clone/ Heal Brush.Oba tryby działają w ten sam sposób - ustalamy rozmiar pędzla oraz jego stopień krycia, następnie klikamy na miejsce, które chcemy wyretuszować i przeciągamy na miejsce, z którego ma być pobrana próbka do retuszu. W przypadku opcji Clone program kopiuje próbkę 1:1 po czym wtapia krawędzie, w przypadku opcji Heal program używa algorytmu do bardziej naturalnego połączenia dwóch próbek (od strony technicznej: program dokonuje analizy barwnej zakresu próbki i stara się zniwelować ekstrema barwne - czarna kropka na skórze zostanie wybrana i zastąpiona losowym kolorem w granicach mediany kolorów danej próbki). Do retuszu defektów skóry raczej będziemy korzystać z opcji Heal. Opcji Clone używamy raczej do zastępowania określonych obszarów materiałem, który się nam podoba.Lightroom pozwala nam też na edycję wszystkich zmiennych tych funkcji po fakcie ich zaaplikowania (wystarczy kliknąć w dany punkt by go aktywować, po czym możemy zmieniać ustawienia), co znacząco przekłada się na możliwą dokładność naszej pracy.

Kolejnym narzędziem w retuszerskim arsenale jest Adjustment Brush.Możemy skorzystać z gotowych presetów (ostatnie 5 z listy ma przypisane domyślne wartości) lub sami zdecydować co chcemy zmienić, ruszając suwaczkami.Dwa tryby - New i Edit - mówią same za siebie. W trybie New dodajemy nową maskę z nowymi ustawieniami. W trybie Edit (klikając na gotowy marker) edytujemy ustawienia wybranego markera. Dla wygody ustawienia pędzli możemy zapisywać jako A i B, Erase maskuje daną warstwę usuwając lub zmniejszając jej efekt w zależności od ustawień pędzla. W ten sposób można bardzo łatwo dokonać selektywnej korekcji barwy skóry, a stosując się do prostej zasady, że skóra powinna mieć więcej żółtego niż madżenty (zakładając naturalność edycji, a nie stylizacje) w łatwy sposób osiągniemy naturalny efekt (od strony technicznej - % udziału kanału RED powinien być większy niż GREEN oraz % udziału kanału BLUE powinien być mniejszy niż GREEN). Warto tutaj wspomnieć, że najlepiej dokonywać dużo małych zmian nakładających się na siebie, zamiast jednej dużej zmiany. W ten sposób przez cały proces retuszu mamy 100% kontroli nad materiałem.

Tips&Tricks:

Skórę szybko wygładzimy korzystając z parametrów Clarity i presetu Soften Skin, unikaj wygładzania skóry przy ustach, nosie i oczach, staraj się zachować ostre kontury cech charakterystycznych twarzy, dłoni i stóp.
By ułatwić sobie zadanie przy retuszu zmarszczek najpierw rozjaśnij cienie Dodgem.

Uzbrojeni w te dwa narzędzia jesteśmy w stanie dokonać relatywnie porządnego retuszu z pozycji Lightrooma. Oczywiście są to dość podstawowe rzeczy i by uzyskać naprawdę ciekawe efekty nie obędzie się bez dłuższej przygody z Photoshopem.

Autorem tekstu jest Kacper Spala.

Kacper Spala jest grafikiem, prowadzi firmę "Fotokuchnia" zajmującą się retuszem, postprodukcją i tworzeniem grafiki 3D do zdjęć reklamowych. Wykłada na Akademii Fotografii w Warszawie.

www.akademiafotografii.pl
www.photokitchen.eu
www.kacperspala.com

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
60
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
62
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)