Krzywe w maskach czy odszumienie AI - ważna aktualizacja Lightrooma już dostępna

Autor: Redakcja Fotopolis

20 Kwiecień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsza aktualizacja programu Lightroom to kolejne funkcje oparte na algorytmach sztucznej inteligencji i rozwój dotychczasowych. Adobe dodało odszumianie Denoise AI, nowe kategorie dla Select People, opcję regulacji krzywych dla masek czy rozszerzone Adaptive Presets.

Adobe ponownie aktualizuje program Lightroom, by edycja zdjęć była łatwiejsza, szybsza i bardziej precyzyjna. Na najnowszej liście zmian znajdziemy nowe funkcje zasilane algorytmami AI Sense oraz nareszcie regulację masek za pomocą krzywych. Oto najważniejsze zmiany w nowym Lightroomie.

Denoise AI, czyli dokładniejsze odszumianie

Nowa funkcja Denoise to funkcja automatycznego odszumiania z pomocą algorytmów uczenia maszynowego. Jedno kliknięcie sprawi, że ze zdjęcia zniknie szum bez utraty szczegółów. Na razie funkcja działa jedynie na plikach Raw. Lightroom tworzy kopię pliku w wersji DNG, do której następnie stosuje algorytmy AI Denoise, po czym umieszcza ją w bibliotece Lightrooma razem z oryginałem. Denoise nie może być używany razem z funkcją Super Resolution.

Edycja maski przy pomocy krzywych

Na tę funkcję z utęsknieniem czekało wiele osób. Do tej pory Lightroom udostępniał panel Krzywe jedynie w obrębie globalnej edycji zdjęcia. Od teraz regulacji tym sposobem można dokonywać również na fragmencie zdjęcia po zaznaczeniu maski. Funkcja wygląda i działa dokładnie tak samo jak panel krzywych.

Dodatkowe kategorie maskowania AI dla opcji Select People

W opcji tworzenia masek Select People dostępne są teraz dodatkowe kategorie automatycznego wykrywania fragmentów ciałą i twarzy. Do dotychczasowe listy na której były obecne opcje m.in. twarz, oczy, usta dołączyły teraz Ubranie (Clothes) i Włosy na twarzy (Facial Hair). Oznacza to teraz, że można wybrać ubranie i podrasować jego kolor lub wybrać brodę na zdjęciu, aby ją rozjaśnić lub przyciemnić.

Większy wybór presetów w sekcji Adaptive Presets

Adaptive presets to zupełnie nowa klasa presetów, która bazuje na zaawansowanych możliwościach masek tworzonych przez AI i automatycznego poprawiania konkretnych fragmentów zdjęcia jednym kliknięciem. Najnowsze dodatki to Polished Portrait, Darken Beard i Enhance Clothing. Dołączają one do istniejącej biblioteki, w której znajdują się już między innymi Enhance, Glamour, Whiten Teeth i Texturize Hair. Polished Portrait pozwala szybko wygładzić skórę na portretach, poprawić oświetlenie i dopracować rysy twarzy. Opcja Darken Beard przyciemni zarost modela na zdjęciu, by uzyskać lepszy efekt. Z kolei funkcja Enhance Clothing zwiększa kontrast, nasycenie i teksturę stroju.

Filmy w czerni i bieli

Lightroom powoli aktualizuje także obsługę materiałów wideo. Najnowsza aktualizacja pozwala na szybką konwersję filmu do postaci czarno-białej. Ten sam preset może być zastosowany także do grupy plików wideo, aby uzyskać ich spójny wygląd. Pojawiły się też dodatkowe opcje przycinania, a klikając prawym przyciskiem myszy możemy wyeksportować z filmu pojedynczą klatkę.

Content Credentials w nowej wersji

Funkcja opiera się na inicjatywie Content Authenticity Initiative (CAI), którą firma Adobe uruchomiła w 2019 roku. Content Credentials pomaga zapewnić właściwe atrybuty i twórczą przejrzystość podczas edycji zdjęć. Od teraz jest dostępna wersji Tech Preview. Gdy ta funkcja jest włączona, Content Credentials śledzi i gromadzi wszystkie zmiany, działania i informacje związane z edycją obrazu.

Dodatkowe aktualizacje…

W najnowszej wersji Lightrooma pojawia się także seria presetów skierowanych do miłośników podróżowania. W mobilnej aplikacji na iOS można teraz dodawać obramowanie do zdjęć podczas eksportu, a funkcje maskowania i Adaptive Presets dostępne są także w wersji online, czyli Lightrooma w przeglądarce.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Software
Photoshop on the Web - przeglądarkowa wersja PS oficjalnie dostępna
Photoshop on the Web - przeglądarkowa wersja PS oficjalnie dostępna
Po ponad dwóch latach w fazie beta, Adobe oficjalnie prezentuje przeglądarkową wersję Photoshopa. Ma wszystkie podstawowe funkcje i wykorzystuje nowości AI, ale niestety nie jest...
6
FilmLab 3 - skany z aparatu niczym ze skanera Noritsu
FilmLab 3 - skany z aparatu niczym ze skanera Noritsu
Filmlab prezentuje najnowszą generację swojej aplikacji do wygodnej digitalizacji negatywów przy pomocy aparatów cyfrowych. Producent obiecuje, że dzięki nowym algorytmom, rezultaty...
9
Nowe Adobe Express już dostępne - alternatywa dla Canva wspierana AI
Nowe Adobe Express już dostępne - alternatywa dla Canva wspierana AI
Adobe zaprezentowało nową odsłonę webowej aplikacji Express, służącej do szybkiego i wygodnego tworzenia różnego rodzaju grafik, filmików i animacji na potrzeby internetu. Nowe Adobe...
7