Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Odkrywamy możliwości Adobe Lightroom 4, odcinek V

0

Autor: Michał Dąbrowski

13 Wrzesień 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy do lektury piątej części cyklu artykułów o możliwościach programu Lightroom. Tematem odcinka jest korekta wad optycznych. Autorem tej części jest Jakub Olendzki - wykładowca Akademii Fotografii.

Tematem dzisiejszego artykułu będzie cyfrowa redukcja wad optycznych.

Wady optyczne to różnego rodzaju deformacje kształtu, ostrości, barwy oraz naświetlenia obiektu fotografowanego. Teoretycznie żaden układ optyczny nie jest idealny i co za tym idzie w większości fotografii znaleźć możemy mniejsze lub większe wady soczewkowe. Ich pojawienie wiąże się z kombinacjami właściwości optyki oraz dokonanych ustawień aparatu.

Wady optyczne obiektywu:

Aberracja chromatyczna

Błędy soczewek, które powodują nieprawidłowe skupienie (rozczepienie) promieni światła. Efekt widoczny jest na granicach kontrastowych obszarów w formie kolorowych obwódek (rozchodzące się barwy np. czerwień i żółć, fiolet i zieleń) i zmniejszonej ostrości.

Dystorsja / Krzywizna pola:

Zniekształcenie proporcji i kształtów obrazu. Często spotykany błąd w obiektywach zmiennoogniskowych (obiektywy szerokokątne, zoomy). Im większy zakres zmiany ogniskowej tym większe zniekształcenia.

Winietowanie:

Wada ta polega na nierównomiernym naświetleniu powierzchni obrazu (rogi są ciemniejsze lub jaśniejsze w porównaniu do centralnego punktu kadru).

Lightroom

Wyżej wymienione problemy rozwiąże specjalnie zaprojektowany panel Lens Correction (Korekcja obiektywu ) w module Develop.

Panel Lens Correction posiada trzy tryby pracy:

Profile - gdzie po zatwierdzeniu opcji Enable Profile Corrections program sam automatycznie spróbuje naprawić błędy na naszej fotografii. Pomocą dla Lightrooma są "zaszyte" w każdym pliku ukryte informacje tzn. Metadane (lub EXIF) dzięki którym opcja ta odczyta jakim sprzętem i parametrami zostałowykonane ujęcie. Po automatycznym przetworzeniu fotografii dalej mamy możliwość ingerencji w finalny efekt. W wypadku popełnionych błędów przez program, dokładniej dobrać możemy sprzęt jakim fotografowaliśmy (aparat, obiektyw, profil) oraz odpowiednimi suwakami edytować stopień redukcji krzywizny (Distortion) i winietowania (Vignietting).

Color

Zakładka ta służy do bardzo dokładnego usunięcia błędu aberracji chromatycznej. Problem z kolorowymi obwódkami możemy wyeliminować za pomocą oraz funkcji automatycznej Remove Chromatic Aberration oreaz czterech suwaków. Pierwszy i trzeci określa intensywność redukcji danego koloru, drugim i czwartym wybieramy zakres kolorów do naprawienia. Dokonujemy tego wskazując klamerkami daną barwę występującej na zdjęciu aberracji. Jeżeli okaże się, że spowoduje to zmianę koloru otoczki na zupełnie inny, wprowadzamy dodatkową korektę za pomocą drugiego suwaka. Jeżeli najlepsze rezultaty, jakie uda nam się w ten sposób osiągnąć, nadal nie będą dla nas dość dobre, spróbujmy włączyć opcję Defringe. Wzmocni to działanie całego narzędzia, jednak może spowodować pogorszenie ostrości zdjęcia.

Manual

Ostatni moduł służy do bardzo dokładniej edycji zniekształceń oraz efektu winietowania. W tym dziale możemy zarówno naprawić zniekształcone lub pochylone ujęcie jak i je stylizować np. na efekt rybiego oka. Suwaki dadzą nam kolejno możliwości wypukłości / wklęśnięcia, edycji perspektywy pionowej.

Tips&Tricks: Metadane EXIF jest to zbiór informacji dotyczący szczegółów plików graficznych. Dzięki tym informacjom My oraz programy możemy poznać takie szczegóły dotyczące fotografii jak np. nazwa producenta aparatu i jego typ, naświetlania, przesłony, balans bieli, datę wykonania zdjęcia oraz autora czy prawa autorskie. Dwie ostatnie pozycje można edytować, np. dodając popis już edytując plik w programie graficznym (niektóre aparaty posiadają opcje

automatycznego dodawania autora do danych exif)

Tips&Tricks: Lightroom w wersji 4.1 został nieco rozbudowany o większą listę dostępnych aparatów i obiektywów a także pojawiła się opcja dokładniejszej

redukcji aberracji chromatycznej (przeniesiona do nowego trybu Color w zakładce Lens Correction).

Tips&Tricks: Opcja Defringe (panel Lens Correction, zakładka Color, ikona kroplomierza) pozwala na bezpośrednie bardzo szczegółowe wskazanie oraz

usunięcie miejsc dotkniętych błędem aberracji chromatycznej poziomej, obracanie oraz przybliżanie / oddalanie ujęcia dzięki czemu możemy usunąć powstałe podczas pracy przeźroczyste luki. W tym module znajduje się także narzędzie służące do usuwania i tworzenia winiety. Do dyspozycji mamy tutaj dwa suwaki: Amount, regulujący natężenie efektu oraz Midpoint ustalający intensywność i zasięg wewnątrz kadru.

Tips&Tricks: Funkcja Constrain Crop automatycznie skadruje nam fotografie niwelując na bieżąco przeźroczyste luki.

Tips&Tricks: Tego typu winietowanie zawsze odbywa się na całości fotografii (nie na aktualnie skadrowany fragment). W tym wypadku ratunkiem jest panel Effect >Post-Crop Vinietting w którym to mamy wpływ na fotografie już po skadrowaniu.

Tips&Tricks:

Skrót: PC: ctrl + z / MAC cmd + z - każdokrotne kliknięcie równa się cofnięciem o jeden krok w historii. Skrót: \ - da nam podgląd jak plik wyglądał na samym początku (nie edytowany).

Tips&Tricks: Lightroom oferuje możliwość powielenia danych ustawień na wielu plikach. Funkcja synchronizacji działa jeżeli zaznaczymy parę plików, dzięki niej możemy ustalić jakie opcje zostaną nadane na pozostałe fotografie.

Autor: Jakub Olendzki - Freelance art director, w tym fotograf, dziennikarz. Wykłada na Akademii Fotografii w Warszawie. Więcej informacji o autorze znajdziecie tutaj.

www.akademiafotografii.pl

jakubolendzki.dphoto.com

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Jak tworzyć kopie zapasowe zdjęć, aby ich bezpowrotnie nie utracić? O rozwiązaniach sprzętowych i programowych, które sam stosuje pisze Kamil Głowacki - fotograf, który zrealizował setki...
45
2
5 kroków do lepszej fotografii aktu
5 kroków do lepszej fotografii aktu
Fotografia aktu to satysfakcjonująca, ale bardzo złożona dziedzina fotografii, zarówno dla twórcy, jak i modeli. Zobacz, co robić, by lepiej radzić sobie w tym...
30
0
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Praca w ciemni to nic strasznego. Pomogą ci w niej poradniki Ilford Darkroom Guides
Stawiasz swoje pierwsze kroki w ręcznym wywoływaniu filmów i odbitek? A może po prostu chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Okiełznanie analogowego środowiska pracy ułatwią...
32
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)