Adobe rozszerza format DNG

0
Patryk Wiśniewski
9 Październik 2012
Artykuł na: minutę
Adobe poinformowało o wprowadzeniu nowej wersji swojego otwartego formatu RAW-ów - DNG. W specyfikacji oznaczonej numerem 1.4 pojawiły się zmniejszone pliki RAW. Dzięki temu fotograf będzie mógł wykonać więcej zdjęć na karcie, a archiwizowane pliki będą zajmowały mniej miejsca, przy nieznacznym spadku na jakości. Tego typu rozwiązanie jest znane między innymi użytkownikom Canona.
Adobe niedawno wprowadziło kolejną wersję oprogramowania dla Adobe Camera RAW i Lightroom'a. Teraz nastąpił czas na rozwinięcie otwartego standardu RAW-ów, czyli DNG. Producent wprowadził Lossy DNG (co możemy przetłumaczyć jako stratny), czyli zmniejszony plik RAW. Przedstawiciel firmy stawia ten format pomiędzy pełnym RAW-em, a plikiem JPEG. Nowy format ma jednak tę przewagę nad plikami JPEG, że zachowuje elastyczność RAW-a, jeśli chodzi o obróbkę.


Ponad to format został przystosowany także do obróbki w aparacie. Kadrowanie zostanie zapamiętane, więc po zgraniu zdjęcia na ekran monitora, będziemy mieli do czynienia z już obrobioną wersją pliku. W nowej specyfikacji będziemy mogli, także podejrzeć pełne dane w przypadku zdjęć HDR.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Jak robić viralowe zdjęcia? Jordi Koalitic ma na to gotowy przepis
Bracia Jordi i Arnau Puig tworzą kreatywny duet, który osiągnał spektakularny sukces w mediach społecznościowych. Swoich pomysłów nie chowają jednak tylko dla siebie i to dodatkowo napędza ich...
21
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)