Premiera filmu "Świat z widzenia - o fotografiach Jerzego Lewczyńskiego"

Autor: Marcin Grabowiecki

30 Maj 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Z przyczyn organizacyjnych gliwicka premiera filmu została odwołana. Zapraszamy na premierowe pokazy filmu "Świat z widzenia - o fotografiach Jerzego Lewczyńskiego", które odbędą się w Krakowie (niedziela, 3 czerwca, Muzeum Narodowe) oraz w Gliwicach (środa, 6 czerwca, Czytelnia Sztuki, ul. Dolnych Wałów 8a). Oba pokazy rozpoczną się o godz. 18:00.

Film "Świat z widzenia - o fotografiach Jerzego Lewczyńskiego" w reżyserii Piotra Weycherta, na podstawie scenariusza który stworzył wspólnie z Mariką Kuźmicz, jest kameralną opowieścią o twórczości znanego artysty Jerzego Lewczyńskiego, w której bohater filmu w ramach "pokazu zamkniętego" opowiada o swoim dorobku.

Poprzez twórczą osobowość i autorskie komentarze docieramy do sensu znaczeń fotografii Lewczyńskiego. Bogactwo postaci widoczne jest także w kontekście egzystencjalnym, który nieodłącznie towarzyszy jego opowieściom o świecie widzianym za pomocą medium fotograficznego. Historie fotografii często łączą się z historiami jego życia, a jego intuicyjny stosunek do fotografii w zadziwiający sposób wyprzedza osiągnięcia XX-wiecznej fotografii. Wg Krzysztofa Jureckiego Lewczyński "czeka ciągle na należne sobie miejsce w historii fotografii światowej".

Kamera rejestrując wybór zdjęć jego autorstwa i towarzyszącą im opowieść budowaną przez artystę wokół projekcji, ukazuje charakterystyczną dla artysty efemeryczną formę kreacji, tak trudną w innej niż film formie przekazu. Analizując autotematycznie swoją twórczość, Lewczyński staje się w filmie "własnym archeologiem".

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
8 sposobów, by rozbudzić kreatywność i robić jeszcze lepsze zdjęcia
8 sposobów, by rozbudzić kreatywność i robić jeszcze lepsze zdjęcia
Zadbaj o swój fotograficzny rozwój! Spróbuj spojrzeć na świat w zupełnie nowy sposób by dostrzec ukryte dotąd kadry.
49
Jak fotografować burzę i pioruny - poradnik dla początkujących
Jak fotografować burzę i pioruny - poradnik dla początkujących
Efektownie uchwycone błyskawice dodadzą dramatyzmu każdej fotografowanej scenie. Wbrew pozorom do takich zdjęć nie potrzebujemy drogiego sprzętu, a jedynie dobrego...
14
Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce
Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce
Jeżeli chcecie szybko dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych informacji na temat procesu powstawania zdjęć analogowych, od filmu po wydruki, nowy film z kanału...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)