Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

MFK 2012: Wystawa "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" w Muzeum Narodowym w Krakowie

0

Autor: Marcin Grabowiecki

11 Maj 2012
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy na wystawę "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu", którą od 18 maja będziecie mogli oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wernisaż wystawy (niedziela 20 maja, godz. 13:00) będzie połączony z prezentacją wydanej nakładem Czytelni Sztuki książki "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" autorstwa Wojciecha Nowickiego i prapremierą filmu dokumentalnego o Jerzym Lewczyńskim w reżyserii Piotra Weycherta, którego producentem jest Muzeum w Gliwicach.
Okładka książki. Na zdjęciu "Portret NN (Portret znaleziony na ulicy)", 1970. Ze zbiorów Muzeum w Gliwicach

Wystawę "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" od 18 maja będzie można oglądać w siedzibie Muzeum Narodowego w Krakowie. Gliwicki fotograf to jedna z najważniejszych postaci polskiej fotografii. Jego prace będą prezentowane w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Wystawa jest hołdem dla wybitnego twórcy, badacza i oryginalnego teoretyka fotografii. To wielka retrospektywa ukazująca kolejne odsłony jego dzieła: od głębokiej potrzeby propagowania fotografii jako instrumentu służącego do rejestracji rzeczywistości, aż po odrzucenie wiary w fotograficzne medium i rozpoczęcie działań artystycznych już bez użycia aparatu.

W książce i na wystawie "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" znajdziemy prace pochodzące niemal wyłącznie z kolekcji Muzeum w Gliwicach. Wojciech Nowicki, autor książki a zarazem kurator wystawy, nadał jej postać eseju. Podczas rozmów z Jerzym Lewczyńskim próbowałem wyłowić człowieka z morza fotografii i ciągle łapałem się na tym, że nie bardzo umiem. Człowiek, kiedy miał mówić o sobie, opowiadał o zdjęciach. Tłumaczył wszystko kolejnymi aparatami, przyjaźniami (artystycznymi), wystawami... Ale kiedy szukałem w Lewczyńskim tylko fotografa, to wszystkimi porami wciskał się człowiek. Taki, które swoje życie zamienił na fotografię i stał się wcieleniem medium: pół człowiekiem, pół fotograficzną maszyną - mówi Nowicki.

Publiczność festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie jako pierwsza zobaczy także pełnometrażowy film dokumentalny, prezentujący te kanoniczne i te mniej znane prace artysty. On sam pełni w filmie funkcję narratora. Jerzy Lewczyński chętnie realizuje projekcje swoich fotografii, jednocześnie opowiadając o nich. Rejestrując jak najpełniejszy wybór zdjęć jego autorstwa i towarzyszącą im opowieść, budowaną wokół nich przez artystę, udało się uchwycić tę charakterystyczną dla artysty formę kreacji, która jest zarazem ironiczna i efemeryczna - opowiadają Marika Kuźmicz i Piotr Weychert, scenarzystka i reżyser filmu. To pierwszy dokument poświęcony nestorowi polskiej fotografii współczesnej.

Imprezy towarzyszące:

  • 20 maja, godz. 14.00 - wernisaż połączony z pierwszą prezentacja książki "Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" - spotkanie z autorem Wojciechem Nowickim, Jerzym Lewczyńskim i Grzegorzem Krawczykiem. Wydanie dwujęzyczne: polsko-angielskie. Seria: Czytelnia Sztuki. Wydawca: Muzeum w Gliwicach.
  • 26 maja, godz. 13.00 - oprowadzanie kuratora Wojciecha Nowickiego po wystawie Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu.
  • 3 czerwca, godz. 18.00 - premiera filmu dokumentalnego "Świat z widzenia - o fotografiach Jerzego Lewczyńskiego" w reżyserii Piotra Weycherta, wg. scenariusza Mariki Kuźmicz. Po projekcji spotkanie z twórcami filmu. Miejsce: sala samurajów Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie.

Organizatorzy: Czytelnia Sztuki, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Fundacja Sztuk Wizualnych.

Więcej informacji na stronie www.photomonth.com.

Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu
Wernisaż: 20.05.2012, godz. 13:00
Termin: 18.05-1.07.2012

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie
Aleja 3. Maja 1
Kraków

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Wysyp promocji Fujifilm - aparaty w specjalnych cenach, prezenty, obiektywy do 700 zł taniej
Zima 2021 to czas świetnych promocji na sprzęt Fujifilm. W najbliższych tygodniach taniej kupimy m.in. aparaty X100V, otrzymamy upusty na 7 obiektywów z oferty i...
2
0
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
45
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
38
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)