Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Jerzy Lewczyński nie żyje

0

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Lipiec 2014
Artykuł na: 4-5 minut
Do naszej redakcji dotarła przed chwilą bardzo smutna wiadomość. Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich fotografów - Jerzy Lewczyński.

Dziś, 2 lipca 2014 roku w Gliwicach zmarł Jerzy Lewczyński - wybitny fotograf urodzony w Tomaszowie Lubelskim 14 marca 1924.

O śmierci nestora polskiej fotografii poinformowało nas Muzeum w Gliwicach.

Jerzy Lewczyński (1924-2014), jeden z najwybitniejszych polskich fotografów. Współtworzył (ze Zdzisławem Beksińskim i Bronisławem Schlabsem) nurt nazwany "antyfotografią". Zdjęcia zaprezentowane na "pokazie zamkniętym" w 1959 r. zostały uznane za brutalne i antyestetyczne. Kolejny ważny etap to "archeologia fotografii", zdjęcia, których podstawą były fotografie znalezione albo zapożyczone. Należą do tego nurtu również dzieła powstałe stosunkowo niedawno, najczęściej kserograficzne reprodukcje rozmaitych dokumentów - niemal utopijna próba zapisu rzeczywistości w jej najdrobniejszych przejawach. Próbie tej towarzyszyło przekonanie autora o bezwzględnej konieczności propagowania fotografii. Lewczyński uważał bowiem medium fotograficzne za uniwersalny instrument służący do zapisywania i tłumaczenia świata

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3 grudnia
Poznaj najnowszy sprzęt wideo - BEIKS Media Show 2020 zaprasza na transmisje 26 listopada i 3...
W tym roku wydarzenie odbywa się w formie transmisji internetowych. W programie 12 warsztatów i seminariów, które będzie można za darmo oglądać online.
1
0
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Quadralite Black Friday 2020 - oświetlenie fotograficzne i akcesoria ponad 50% taniej
Do stawki firm oferujących ciekawe promocje na Black Friday dołącza Quadralite. W ramach akcji poszczególne produkty można kupić nawet 900 zł taniej.
0
0
Tokina Black Friday 2020 - obiektywy taniej do 745 zł
Tokina Black Friday 2020 - obiektywy taniej do 745 zł
Tokina rusza z tegorocznymi promocjami Black Friday. W ramach „Czarnego Tygodnia” 8 obiektywów z oferty Tokiny z mocowaniami Canon EF, Nikon F i Sony A kupicie do 745...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)