Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wystawa "Byłem Ikarem" Andrzeja Górskiego w Gliwicach

0

Autor: Marcin Grabowiecki

9 Grudzień 2011
Artykuł na: 6-9 minut
Zapraszamy do Gliwic na otwarcie wystawy Andrzeja Górskiego "Byłem Ikarem", które odbędzie się we wtorek, 13 grudnia o godz. 17:30 w Willi Caro. Na prezentację w Muzeum w Gliwicach złożą się fotografie, kolaże oraz film.

Więcej o wystawie dowiadujemy się z tekstu kuratorskiego, autorstwa Marcina Górskiego i Magi Sokalskiej:

"Historia Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, wiodące postaci, nazwiska: Głowaczewski, Górski, Lewczyński, Janik, Schlabs, Rydet, Sowiński, są w Gliwicach do dziś niemal powszechnie znane. W pamięci mieszkańców Gliwic, nawet związanych luźno z fotografią, wyryły się ikoniczne prace GTF'u.

Wielu z autorów, członków GTF'u do dziś aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Spotykamy ich na każdej znaczącej wystawie fotograficznej, są rzeczowymi recenzentami fotografii docierającej do regionu, wspierają wysiłki młodych, popierają inicjatywy - są.

Jednym z nich jest Andrzej B. Górski. W powszechnej świadomości autor przejmującej pracy Si vis pacem para bellum. Młodsze pokolenie, niepamiętające czasów świetności GTF'u zna jego prace z wystawy w 2006 roku zorganizowanej w ramach 1. Gliwickiego Miesiąca Fotografii.

|Andrzej Górski

W opisie tamtej wystawy znajdujemy krótką notę biograficzną:

Andrzej B. Górski, ur. w 1951 r. w Jarosławiu, od 1970 r. członek Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, inicjator powstania i współzałożyciel Studia Prób Fotograficznych i Filmowych "ZOOM"(od 1974 r.), ma na koncie liczne wystawy indywidualne i prezentacje ze studiem "ZOOM", m.in. w Gliwicach, Poznaniu, Uniejowie, Wrocławiu, Świnoujściu."

"Kim jest jednak człowiek, który w początku lat 1970. odważył się stworzyć obraz taki jak Si vis pacem para bellum - biegnącego człowieka z podniesioną dłonią ułożoną w gest zwycięstwa, człowieka w którego wycelowana jest broń...?

Zadaliśmy to pytanie osobom, które znają autora tej fotografii i usłyszeliśmy luźne frazy: ojciec Aleksander, szef GTF'u, wprowadził go w świat fotografii, Andrzej - odważny, bezkompromisowy, ostry, walczący, energiczny, zaangażowany, nieugięty, ukrywał się, prześladowali go, stracił pracę...

Zdecydowaliśmy się udać do źródła. Spotkaliśmy się z Andrzejem w jego małym mieszkaniu, wypełnionym fotografiami, negatywami, pudłami z materiałami z wystaw i akcji.

|Andrzej Górski

Zobaczyliśmy Andrzeja... w GTF'ie, z ojcem, zobaczyliśmy go w kołnierzu ortopedycznym, człowieka, któremu nie można złamać kręgosłupa, zobaczyliśmy go pobitego przez "nieznanych sprawców", zobaczyliśmy go w kolejarskiej czapce, gdy został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu fotoreportera "Solidarności" i wcielono go do paramilitarnej służby kolejowej, zobaczyliśmy w skrzydłach Ikara, zobaczyliśmy go dziś deklamującego łamiącym się głosem tekst napisany 30 lat temu, zobaczyliśmy jego kolaże z czasów gdy władza aresztowała mu aparaty, usłyszeliśmy jego głos z taśmy sprzed lat, gdy jeździł po Polsce z "jednorazowym pokazem zamkniętym", zobaczyliśmy go w przyjaźni z Władysławem Hasiorem, zobaczyliśmy zdjęcia jego syna z ubranymi skrzydłami Ikara..."

"Zobaczyliśmy postać odważną, bezkompromisową. To człowiek do dziś wierny swoim ideałom, pozostał na kursie wytyczonym 40 lat temu nie bacząc na zmieniający się świat, nie bacząc też na cenę, którą mu przyjdzie za to zapłacić.

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu komentarz jaki swoimi pracami zapisał Andrzej B. Górski 30 lat temu na marginesie najnowszych losów naszego kraju."

Andrzej Górski "Byłem Ikarem"
Wernisaż: 13.12.2011, godz. 17:30
Termin: 14.12.2011-12.02.2012

Muzeum w Gliwicach (Willa Caro)
ul. Dolnych Wałów 8a
Gliwice

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Pokaż swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej - ruszyła 9. edycja konkursu Wystaw się w CSW
Wystaw się w CSW to jedna z niewielu inicjatyw, która daje możliwość prezentacji prac niezależnym i początkującym twórcom. Nabór do tegorocznej edycji potrwa do 22...
7
0
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Zniżki na aparaty i obiektywy Nikon tylko do niedzieli - ostatnia szansa na sprzęt w niższych cenach
Dobiega końca promocja „Natychmiastowy rabat”, w ramach której poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzęt możemy kupić z upustem sięgającym nawet 1800 zł. Rabaty...
4
0
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Zagłosuj na najlepsze produkty fotograficzne i odbierz darmowe wydanie magazynu
Wybierz z nami najlepsze produkty minionego roku i pomóż ulepszać stronę Fotopolis. Głosować w plebiscycie i ankiecie można jeszcze do 9 stycznia. Każdy, kto weźmie...
6
0
Powiązane artykuły