Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

"Gra w archiwum" Jerzego Lewczyńskiego i Krzysztofa Pijarskiego w Galerii Asymetria

0

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Czerwiec 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Fundacja Archeologia Fotografii i Galeria Asymetria zapraszają na wystawę "Gra w archiwum". Zobaczymy na niej serię fotografii min Jerzego Lewczyńskiego oraz nową pracę Krzysztofa Pijarskiego "JL - KP", która jest próbą zmierzenia się z postacią Lewczyńskiego i tworzonym przez niego od lat archiwum. Wernisaż w piątek, 17 czerwca o godz. 20:00. Polecamy!
fot. Jerzy Lewczyński, Potyczka na miny, 1970 (c) Jerzy Lewczyński

"Gra w archiwum" to propozycja nowego odczytania archiwum, ale także całej twórczości Jerzego Lewczyńskiego. W Galerii Asymetria zostanie pokazana seria fotografii min Jerzego Lewczyńskiego (ur. 1924) oraz nowa praca Krzysztofa Pijarskiego (ur. 1980) "JL - KP", która jest próbą zmierzenia się z postacią Lewczyńskiego i tworzonym przez niego od lat archiwum. Pijarski - fotograf i historyk sztuki, na zaproszenie Rafała Lewandowskiego, podjął artystyczny dialog z Jerzym Lewczyńskim wydobywając na pierwszy plan element żartu i zabawy, niezwykle charakterystyczny dla tej twórczości, choć często pomijany. Wykonał także pracę badawczą, ukazując w nieortodoksyjny sposób rozmaite wątki ikonograficzne i symboliczne stale obecne w twórczości gliwickiego klasyka. Na tablicach, przypominających Atlas Mnemosyne Warburga, zobaczymy około 150 przefotografowanych zdjęć wydobytych przez obu artystów z archiwum Lewczyńskiego. Część z nich to bardzo znane kadry, inne to fotografie pamiątkowe i znalezione, jest też wiele fotografii wcześniej nie pokazywanych i nie publikowanych. Zestawione w grupy, generują ruch znaczeń i skojarzeń, zacierający utarte ścieżki interpretacji twórczości Lewczyńskiego. Pracom obydwu autorów towarzyszy materiał filmowy będący zapisem ich rozmów o fotografii.

Więcej o wystawie na stronie: www.archeologiafotografii.pl.

Projekt "Żywe Archiwa" jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorką programu "Żywe archiwa" jest Karolina Lewandowska.

Jerzy Lewczyński / Krzysztof PijarskiGra w archiwum

Wernisaż: 17.06.2011, godz. 20:00
Termin: 20.06-31.06.2011

Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a/8a
4 piętro
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
Black Friday w e-oko.pl - tylko tu znajdziesz promocję na Fujifilm GFX
E-oko.pl to Sklep i Komis Fotograficzny cieszący się uznaniem na rynku od 18 lat. Z okazji Black Friday przygotował dla...
1
0
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
"Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." - trzecia odsłona projektu do obejrzenia w plenerze
Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło - zdjęcia tych fotografów będzie można obejrzeć na ulicach Warszawy
4
0
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Startuje promocja Black Friday na obiektywy i filtry Irix
Do 30 listopada obowiązywać będzie specjalna oferta na produkty Irix oraz Irix Edge. Obiektywy i filtry tego producenta objęte zostaną atrakcyjnymi promocjami.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)