Fotoprezentacje: Karolina Gembara i Krzysztof Pijarski

0
Marcin Grabowiecki
5 Grudzień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy w najbliższy poniedziałek, 9 grudnia na godz. 19:00 do baru Studio w Warszawie na premierę książki Karoliny Gembary "Przymierzalnie", będącej efektem jej współpracy z Krzysztofem Pijarskim w ramach projektu Fotoprezentacje.
Karolina Gembara

O projekcie "Przymierzalnie" opowiada Karolina Gembara:

Warunek: mąż/żona, stały związek, dzieci, psy, koty, dom, mieszkanie, kredyt.

Niekoniecznie wszystko naraz, ale elementy świadczące o "stabilizacji" musiały pojawić się w jakiejś konfiguracji. No i wiek: +/- 30 lat. Tyle co ja.

O tym jak funkcjonuje rodzina, o której kąpie się dzieci, jaki bank daje nie najgorzej oprocentowany kredyt, gdzie na wakacje, cesarka czy poród naturalny, ile kosztują szczepionki na pneumokoki wiem z drugiej ręki. I pewnie jeszcze długo sama na własnej skórze się nie przekonam, bo na pytanie gdzie mieszkam odpowiadam zazwyczaj, że w samochodzie - tam spędzam najwięcej czasu.

Wprosiłam się do nich, aby na chwilę przymierzyć obce życie. Ją poprosiłam o zdjęcie: z jej mężem, chłopakiem, z jej dzieckiem, w jej łóżku. Na chwilę stałam się nią. A raczej próbowałam, bo jak to w przymierzalni: czasem wymarzony fason nie leży tak jak byśmy chcieli.

Czytaj także:Fotoprezentacje: Olga Świątecka i Monika Redzisz

Karolina Gembara

Karolina Gembara ('81). Absolwentka Stosunków Międzynarodowych i Dziennikarstwa na UW oraz Studium Fotografii Kwadrat. Uczestniczka programu mentorskiego Sputnik Photos 2012/2013 z Rafałem Milachem. Od 4 lat mieszka i pracuje w Polsce i Indiach.

Krzysztof Pijarski ('80). Artysta posługujący się medium fotografii, historyk sztuki, tłumacz. Wykłada w Łódzkiej Szkole Filmowej. Interesuje go sztuka współczesna, teoria i historia fotografii, afektywna i polityczna moc obrazów oraz narracyjne możliwości abstrakcji. W ramach działalności artystycznej przeważnie realizuje prace podejmujące problem losu obrazów i przedmiotów w (po)nowoczesnym świecie - w muzeach, archiwach i innych "machinach reprezentacji". W roku 2010 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się antologia tekstów Allana Sekuli w jego przekładzie. Publikował w "Camera Austria", "Tekstach Drugich", "Kulturze Współczesnej", "Obiegu". Redaktor tomu "Świat jako archiwum" (2011). Uczestnik programu Talents w C/O Berlin. W wydawnictwie Szkoły Filmowej ukazały się właśnie jego "(Po)Nowoczesne losy obrazów. Allan Sekula / Thomas Struth" (Łódź 2013).

www.pijarski.art.pl

Karolina Gembara

Projekt graficzny: Ania Nałęcka / Tapir Book Design

Koordynator Fotoprezentacji: Krzysztof Pacholak

Projekt plakatu: Franciszek Cieślak

Fotoprezentacje powstają w ramach projektu Animatornia - biuro działań społeczno-kulturalnych realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Premiera książki "Przymierzalnie" Karoliny Gembary
Termin: 9.12.2013, godz. 19:00

barStudio
pl. Defilad 1
Warszawa

Karolina Gembara
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym Jorku
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym...
Female In Focus to konkurs stworzony z myślą o promowaniu fotografii wykonywanej przez kobiety. Zdjęcia 20 najlepszych autorek będą przez miesiąc prezentowane na...
59
1
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Po wakacyjnym debiucie wystawy “Zamknięte” w Leica 6x7 Gallery, projekt fotografia i podróżnika Patryka Bułhaka trafia do Łodzi. Wernisaż już w czwartek o...
28
0
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy wyniki kolejnej odsłony konkursu, organizowanego przez sklep fotograficznego e-oko.pl. Tym razem miał on skłonić uczestników do wyrwania się z codziennego...
31
0
Powiązane artykuły