Adobe Lightroom 5 w małym palcu – tworzenie efektu vintage

0
Michał Chrzanowski
21 Marzec 2015
Artykuł na: 6-9 minut

W dzisiejszym poradniku „Adobe Lightroom 5 w małym palcu” opiszemy, w jaki sposób osiągnąć efekt vintage.

Obecnie – głównie za sprawą serwisów społecznościowych takich jak Instagram – zdjęcia z nałożonym filtrem vintage stały się niezwykle popularne. Efekt ten charakteryzuje się zmniejszonym kontrastem, wysyconym kolorem oraz winietą i ziarnem. Dzięki możliwościom, które oferuje nam program Lightroom, będziemy w stanie osiągnąć zamierzony efekt w czterech prostych krokach.

Podstawowe ustawienia aparatu

  • aparat: Nikon D7000
  • obiektyw: Nikkor AF-S 24-70 mm f/2.8G ED
  • format zapisu zdjęć – RAW
  • czas naświetlania – 1/1000 sekundy
  • przysłona – f/2,8
  • czułość matrycy – ISO 400
  • ogniskowa – 35 mm 


Krok pierwszy

Pierwszą czynnością jaką wykonaliśmy była delikatna korekta balansu bieli oraz ogólnej ekspozycji. Znacząco wydobyliśmy detale z ciemniejszych partii zdjęcia poprzez przesunięcie suwaka Shadows aż do wartości +60. Dzięki temu obraz w pewnym stopniu zatracił swój naturalny kontrast. Następnie nieznacznie zmniejszyliśmy nasycenie kolorów oraz dodaliśmy wyrazistości (Clarity +30 oraz Contrast +5,) która uwidoczniła krawędzie widoczne w kadrze. Tak przygotowane zdjęcie posłużyło nam jako baza do dalszej postprodukcji.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Krok drugi

Następnie otworzyliśmy zakładkę Tone Curve, w której dokonaliśmy większości edycji. To w tym miejscu zmniejszyliśmy kontrast oraz nadaliśmy charakterystycznej barwy. Jednak aby tego dokonać musieliśmy mieć możliwość ingerowania w krzywe tonalne. W tym celu wystarczy kliknąć w mały kwadrat znajdujący się w dolnym rogu zakładki.

Po wybraniu tej opcji, w zakładce Tone Curve wyświetli się linia, którą będziemy mogli dowolnie kształtować.

Na początku zmieniliśmy wygląd krzywej RGB, której nadaliśmy kształt litery S. Dzięki temu zminimalizowaliśmy kontrast poprzez rozjaśnienie cieni oraz zmniejszenie wartości najjaśniejszych partii obrazu.

Podobnie postąpiliśmy z krzywą niebieskiego koloru. Takie ustawienia sprawiły, że ciemnym barwom nadaliśmy lekkiego kobaltowego odcienia, który jest charakterystyczny dla analogowej fotografii.

Następnie jasnym częściom zdjęcia dodaliśmy czerwonej barwy – również charakterystycznej dla analogowej fotografii. W tym celu nieznacznie skorygowaliśmy położenie krzywej czerwonego koloru.

Krok trzeci

Ingerencja w krzywe tonalne (zmniejszenie kontrastu oraz nadanie kolorytu) zmieniła ogólny wygląd zdjęcia. Jednak postanowiliśmy dodać nieco więcej efektów, by jeszcze bardziej spotęgować wrażenie fotografii vintage. W tym celu udaliśmy się do zakładki Effects i nałożyliśmy winietę oraz ziarno, które przywodzą na myśl obrazy z epoki fotografii analogowej.

Krok czwarty

Ostatnim krokiem na jaki się zdecydowaliśmy była jeszcze większa ingerencja w kolorystykę zdjęcia. Dzięki zakładce Split Toning cieniom nadaliśmy niebieskiej barwy, zaś jasnym partiom kadru dodaliśmy nieco złotego odcienia.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Zdjęcie przed

Zdjęcie po

Powyższe zmiany dokonane w procesie postprodukcji są jedynie przykładem możliwości, jakie daje nam program Lightroom 5. Jednakże ostateczny wygląd zdjęcia w głównej mierze zależy od indywidualnego stylu i gustu fotografa. Dlatego też jedno zdjęcie może być punktem wyjścia dla różnych efektów końcowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z jakich narzędzi możemy skorzystać pracując nad konkretnym zdjęciem.

W kolejnej odsłonie poradnika "Adobe Lightroom 5 w małym palcu" zaprezentujemy szczegółową korektę kolorów za pomocą zakładki HSL.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia darmowy program szkoleniowy
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia...
DaVinci Resolve to fantastyczna, a co najważniejsze darmowa alternatywa dla filmowych aplikacji z pakietu Adobe. Producent robi kolejny krok, by wyprzedzić swojego...
67
0
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Wygląd skóry na zdjęciach to obsesja niejednego fotografa i retuszera. Zobacz, jak uzyskać efekt wykorzystywany w postprodukcji sesji beauty.
33
2
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware...
Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.
10
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)