Praca pod światło

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
10
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
9
Optyka:
9
Budowa:
10
Marka:
Viltrox
Nasza ocena:

94%

Nowy jasny obiektyw superszerokokątny Viltrox AF 16 mm f/1.8 STM FE zamykać ma profesjonalną optykę i ciekawą funkcjonalność w bardzo atrakcyjnym cenowo tubusie. Sprawdziliśmy czy wybierając go nie będziemy musieli chodzić na kompromisy.

Autor: Maciej Luśtyk

24 Lipiec 2023
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Praca pod światło

W przypadku niedrogich obiektywów superszerokokągtnych zachodzi duża obawa o to, jak radzą sobie z odbiciami światła i z flarami. Na szczęście w przypadku Viltrox AF 16 mm f/1.8 STM FE możemy w zasadzie je porzucić. Tradycyjne flary w przypadku tego modelu występują bardzo rzadko, a jak już się ukażą, to będą na tyle małe, że ich ewentualne usunięcie nie powinno stanowić problemu.

Większym problemem jest ukazujące się niekiedy czerwony okrąg w okolicach brzegów kadru, w sytuacjach gdy słońca wpada prosto do obiektywu. Nie jest to nagminne i w większości ujęć pod światło tego efektu efektu nie zauważymy, ale jednak czasem potrafi się pojawić. Oprócz tego obiektyw przejawia niewielki problem z odbiciami światła w przypadku gdy światło pada od boku, ale efekt ten w zupełności zniweluje osłona przeciwsłoneczna.

Szkło należy natomiast pochwalić za bardzo dobrą kontrastowość. Ostre światło padające wprost na przednią soczewkę czy też światło skierowane od boku mają bardzo niewielki wpływ na obniżenie kontrastowości obrazka. Fotografowie krajobrazu powinni być bardzo zadowoleni z charakterystyki pracy pod światło w modelu Viltrox AF 16 mm f/1.8 STM FE.

Odbicia światła w praktyce:

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły