Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E

Autor: Maciej Luśtyk

20 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Viltrox rozbudowuje rodzinę obiektywów o nowy superszerokokątny model 16 mm f/1.8. Konstrukcja wyróżnia się atrakcyjną ceną i dużym ekranem LCD umieszczonym na tubusie.

Chiński producent nie zwalnia tempa. Po zaprezentowanym na początku maja modelu 28 mm f/1.8, Viltrox pokazuje kolejny obiektyw szerokokątny, tym razem o dużo bardziej ekstremalnej ogniskowej. Nowy Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE ma być atrakcyjnym wyborem dla fotografów krajobrazu, architektury, wnętrz, nocnego nieba, a także dla filmujących.

Dobra optyka, przystępna cena i... wyjątkowo duży ekran pomocniczy

Na układ optyczny modelu Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE składa się w sumie 15 elementów w 12 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne i 4 soczewki ED, a poszczególne elementy pokryte zostały wielowarstwowymi powłokami minimalizującymi występowanie flar i odbić światła. Szkło powinno oferować więc przynajmniej przyzwoite rezultaty w zakresie ostrości i kontroli aberracji, a producent obiecuje też niewielką dystorsję.

Układ wspierany jest 9-listkową przysłoną, która zapewniać ma przyjemne rozmycie nieostrości. Biorąc pod uwagę ogniskową, chodzi zapewne o pracę w dużym zbliżeniu -  minimalna odległość ostrzenia to 27 cm. Współpraca z systemem AF aparatów realizowana jest zaś przez silnik krokowy STM, który pozwalać ma na szybką i płynną pracę oraz dobrze „dogadywać się” z systemami śledzenia korpusów Sony.

Najciekawiej prezentuje się chyba jednak sama budowa tubusu. Obiektyw oferuje fizyczny pierścień przysłony z możliwością przełączenia na bezstopniowy, możliwość nakręcania tradycyjnych filtrów kołowych, dwa przyciski funkcyjne oraz największy jaki widzieliśmy do tej pory pomocniczy ekran LCD, wyświetlający cyfrową skalę odległości. Co ciekawe jest to ekran kolorowy, co może świadczyć o tym, że poza tradycyjnymi parametrami będzie w stanie wyświetlić coś więcej. 

Jak przystało na współczesne szkło, nowy Viltrox został też uszczelniony i nie jest przeraźliwie ciężki. Obiektyw waży 550 g zachowując wymiary niemal identyczne do modelu Sony FE 14 mm f/1.8 GM

Cena i dostępność

Wiemy natomiast, że Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE będzie bardzo konkurencyjny pod względem ceny. Obiektyw jest już dostępny w przedsprzedaży w cenie 549 dolarów. Na polskim rynku zapłacimy za niego 2799 zł. Szkło objęte jest też programem przedłużonej 5-letniej gwarancji dystrybutora (obiektyw należy zarejestrować najpóźniej 60 dni od daty zakupu).

Więcej informacji na stronie pergear.com.

Viltrox AF 16 mm f/1.8 STM FE - specyfikacja:

Nazwa Viltrox AF 16 mm f/1.8 STM FE
Producent Viltrox
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Nikon Z
Sony E
Sony FE
Ogniskowa 16 mm
Maksymalna jasność 1.8
Maksymalna wartość przysłony 22
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 15 soczewek / 12 grup (3 soczewki asferyczne, 4 soczewki ED)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Pole widzenia 105,6°
Maksymalne powiększenie 0.07x
Minimalna odległość ogniskowania 27 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 77 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Silnik krokowy STM
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny tak
Uszczelnienia tak
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 85,2 x 103 mm
Waga 550 g
Cena w dniu premiery 2799 zł
Uwagi Wyposażony w pierwszy na rynku tak duży, kolorowy wyświetlacz z cyfrową skalą odległości

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
Panasonic prezentuje obiektyw Lumix S 26 mm f/8 i zapowiada 18-40 mm
System L-mount wzbogaci się o nowy poręczny obiektyw. To lekki i cienki “naleśnik” S 26 mm f/8 bez autofokusa, który ma spełniać rolę dekielka do aparatu. Jest też zapowiedź nowego zooma.
1
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Irix Cine Entry Set taniej o 15% do końca maja
Zestaw Irix Cine Entry Set to zestaw 3 jasnych szkieł, idealnie skrojonych na potrzeby filmowca ślubnego! Do 31 maja dostępny z rabatem -15%!
4
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Irix - jasne stałki taniej o 20%
Świętuj Międzynarodowy Dzień Światła z Irix. Do 20 maja obiektywy fotograficzne ze światłem f/1.4 kupisz z rabatem w wysokości 20%. 
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)