Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E

Autor: Maciej Luśtyk

20 Maj 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Viltrox rozbudowuje rodzinę obiektywów o nowy superszerokokątny model 16 mm f/1.8. Konstrukcja wyróżnia się atrakcyjną ceną i dużym ekranem LCD umieszczonym na tubusie.

Chiński producent nie zwalnia tempa. Po zaprezentowanym na początku maja modelu 28 mm f/1.8, Viltrox pokazuje kolejny obiektyw szerokokątny, tym razem o dużo bardziej ekstremalnej ogniskowej. Nowy Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE ma być atrakcyjnym wyborem dla fotografów krajobrazu, architektury, wnętrz, nocnego nieba, a także dla filmujących.

Dobra optyka, przystępna cena i... wyjątkowo duży ekran pomocniczy

Na układ optyczny modelu Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE składa się w sumie 15 elementów w 12 grupach, wśród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne i 4 soczewki ED, a poszczególne elementy pokryte zostały wielowarstwowymi powłokami minimalizującymi występowanie flar i odbić światła. Szkło powinno oferować więc przynajmniej przyzwoite rezultaty w zakresie ostrości i kontroli aberracji, a producent obiecuje też niewielką dystorsję.

Układ wspierany jest 9-listkową przysłoną, która zapewniać ma przyjemne rozmycie nieostrości. Biorąc pod uwagę ogniskową, chodzi zapewne o pracę w dużym zbliżeniu -  minimalna odległość ostrzenia to 27 cm. Współpraca z systemem AF aparatów realizowana jest zaś przez silnik krokowy STM, który pozwalać ma na szybką i płynną pracę oraz dobrze „dogadywać się” z systemami śledzenia korpusów Sony.

Najciekawiej prezentuje się chyba jednak sama budowa tubusu. Obiektyw oferuje fizyczny pierścień przysłony z możliwością przełączenia na bezstopniowy, możliwość nakręcania tradycyjnych filtrów kołowych, dwa przyciski funkcyjne oraz największy jaki widzieliśmy do tej pory pomocniczy ekran LCD, wyświetlający cyfrową skalę odległości. Co ciekawe jest to ekran kolorowy, co może świadczyć o tym, że poza tradycyjnymi parametrami będzie w stanie wyświetlić coś więcej. 

Jak przystało na współczesne szkło, nowy Viltrox został też uszczelniony i nie jest przeraźliwie ciężki. Obiektyw waży 550 g zachowując wymiary niemal identyczne do modelu Sony FE 14 mm f/1.8 GM

Cena i dostępność

Wiemy natomiast, że Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE będzie bardzo konkurencyjny pod względem ceny. Obiektyw jest już dostępny w przedsprzedaży w cenie 549 dolarów. Na polskim rynku zapłacimy za niego 2799 zł. Szkło objęte jest też programem przedłużonej 5-letniej gwarancji dystrybutora (obiektyw należy zarejestrować najpóźniej 60 dni od daty zakupu).

Więcej informacji na stronie pergear.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
LED Newell RGB Kathi Nano - najmniejsza w rodzinie, ale bardzo wszechstronna
Newell RGB Kathi Nano to najmniejszy przedstawiciel rodziny lamp Kathi. Mała, ale wydajna będzie świetnym wyborem dla osób zajmujących się fotografią produktową i portretową, a także dla twórców...
8
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Obiektywy Irix wreszcie na mocowaniu Sony E. Pierwszymi modelami będą 15 mm i 150 mm Macro
Irix wchodzi w system Sony E. Producent poinformował, że do sprzedaży trafią dwa nowe obiektywy z bagnetem do bezlusterkowców - 15 mm f/2.4 oraz 150 mm f/2.8 Macro.
6
 Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma 14 mm f/1.4 DG DN Art - nowy rekordzista! Ultraszeroki kąt teraz jeszcze jaśniejszy
Sigma prezentuje obiektyw 14 mm f/1.4 DG DN Art – najszerszy na świecie obiektyw AF ze światłem f/1.4 do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. Producent podkreśla, że zaprojektowano go...
17
Powiązane artykuły