Viltrox AF 28 mm f/1.8 FE - jasny szeroki kąt za mniej niż 2000 zł

Autor: Maciej Luśtyk

5 Maj 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Rodzina popularnych obiektywów Viltrox właśnie powiekszyła się o ulubioną ogniskową fotografów ulicznych (i nie tylko). Viltrox AF 28 mm f/1.8 FE jest jasny, kompaktowy i przystępnie wyceniony. Zapowiada się na kolejną mocną pozycję w systemie Sony.

Viltrox nie zwalnia tempa i robi co może, by stać się równie rozpoznawalny, co Simga i Tamron. Niedawno producent informował o tym, że jeszcze przed wakacjami ujrzymy 4 nowe obiektywy. Właśnie otrzymaliśmy pierwszy z nich - Viltrox AF 28 mm f/1.8 FE.

Viltrox AF 28 mm f/1.8 FE ma być po prostu tani i dobry. Czy można chcieć więcej?

Viltrox AF 28 mm f/1.8 FE to uzupełnienie pozostałych pełnoklatkowych konstrukcji ze światłem f/1.8, które szczególnie spodoba się fotografom ulicznym i niektórym filmującym. Szkło bazuje na 11 soczewkach w 9 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne, 3 soczewki ED i 3 elementy HR. Pod względem ostrości i kontroli aberracji powinno być więc co najmniej przyzwoicie.

Szkło oferuje do tego 9-listkową przysłoną i minimalną odległość ostrzenia 37 cm. Niezbyt bliską, ale biorąc pod uwagę, że to obiektyw pełnoklatkowy, raczej nie powinniśmy mieć problemu, by uchwycić znajdujące się w pobliżu obiekty i osoby z widocznym rozmyciem tła.

Za ostrzenie odpowiada tu silnik krokowy STM+Leadscrew, który wykorzystuje - jak rozumiemy - dodatkową prowadnicę. Czy zauważymy jakąś różnicę względem dotychczasowych silników STM Viltorxa? Tego nie wiemy, producent obiecuje jednak, że silnik zapewnie cichą i płynną kontrolę ostrości podczas rejestracji wideo oraz pełne wsparcie dla systemu śledzenia oka.

Jedną z największych zalet nowego szkłą są niewątpliwe jego niewielkie gabaryty. Obiektyw mierzy 70 x 88,2 mm i waży ok. 367 g. Oferuje przy tym metalową obudowę oraz fizyczny pierścień przysłony, a na pokładzie znalazło się także złącze USB-C do ewentualnej aktualizacji firmware’u.

Cena i dostępność

Jak wszystkie szkła producenta, tak i model Viltrox AF 28 mm f/1.8 FE debiutuje w bardzo atrakcyjnej cenie. Na oficjalnej stronie producenta obiektyw z darmową wysyłką kupimy za 344 euro, czyli ok. 1570 zł. Radzimy mieć tylko na uwadze, że przy zamówieniach z Chin możemy napotkać dodatkowe opłąty celne.

Jak na razie nie wiemy kiedy i w jakiej cenie szkło pojawi się na polskim rynku. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli jego cena zbliży się zapewne do pułapu 2000 zł.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie viltroxstore.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
2
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)