Winietowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
10
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
9
Optyka:
9
Budowa:
10
Marka:
Viltrox
Nasza ocena:

94%

Nowy jasny obiektyw superszerokokątny Viltrox AF 16 mm f/1.8 STM FE zamykać ma profesjonalną optykę i ciekawą funkcjonalność w bardzo atrakcyjnym cenowo tubusie. Sprawdziliśmy czy wybierając go nie będziemy musieli chodzić na kompromisy.

Autor: Maciej Luśtyk

24 Lipiec 2023
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Winietowanie

Winietowanie mierzymy dla plików RAW, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Przedstawione wykresy pokazują schemat winietowania dla przysłon f/1.8, f/2.8, f/4 i f/5.6.

Jeżeli w modelu Viltrox AF 16 mm f/1.8 STM FE chcielibyśmy na siłę doszukać się jakiejś wady, za taką można uznać winietowanie przy nominalnym otworze przysłony. Trzeba jednak zaznaczyć, że otrzymane wyniki i tak nie należą do złych.

Przy f/1.8 różnica w jasności między środkiem a brzegami kadru wynosi 1,20 EV, a sama winieta rozlewa się na większą część kadru. Podobne wyniki utrzymują się jeszcze f/2.2, ale już przy f/2.8 wyciemnienie brzegów znacznie się redukuje, a różnica w jasności spada do ok. 0,5 EV i pozostaje w zasadzie niezauważalna. Bardzo zbliżone rezultaty otrzymujemy w całym dalszym zakresie przysłon. Winieta więc nigdy zupełnie nie znika, ale poza przysłona f/1.8 nie będzie stanowić żadnego problemu. Możemy więc uznać, że i w tym zakresie szkło radzi sobie naprawdę dobre. Poza tym, z wyciemnieniem brzegów na f/1.8 bardzo dobrze radzi sobie profil korekcji sczytywany przez aparaty Sony.

Winietowanie w praktyce:


f/1.8 (korekta wyłączona / korekta włączona)

f/2.8 (korekta wyłączona)

f/4 (korekta wyłączona)

f/5.6 (korekta wyłączona)

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sigma C 10-18 mm f/2.8 DC DN - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Ultraszerokokątny i ultrakompaktowy zoom z serii Contemporary to jeden z najciekawszych współczesnych obiektywów APS-C. Sprawdzamy, co Sigma 10-18 mm f/2.8 DC DN Contemporary oferuje w...
20
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS - pierwsze wrażenia
To obiektyw, na który czekało wielu fotografów sportu i przyrody. Pierwszy kontakt z nowym Sony FE 300 mm f/2.8 GM OSS mamy już za sobą. Oto nasze wnioski.
10
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro - zdjęcia przykładowe [RAW]
To odpowiednik pełnoklatkowego standardu 40 mm dla aparatów Fujifilm X. Viltrox AF 27 mm f/1.2 XF Pro jest superjasny i niedrogi. Zobaczcie, jak spisuje się w praktyce... 
15
Powiązane artykuły