Irix 21 mm f/1.4 - Test obiektywu | Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
8
Budowa:
10
Nasza ocena:

86%

Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w praktyce.

Autor: Krzysztof Mularczyk

13 Maj 2022
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Irix 21 mm f/1.4 to kolejny model bez autofokusa, ale z pełną komunikacją z aparatem. Przy ustawianiu ostrości możemy z powodzeniem korzystać z potwierdzenia ostrości w wizjerze (wyświetlaczu) lub funkcji focus peaking. Szeroki pierścień ostrości pracuje bardzo płynnie, a obrót zajmuje 140 stopni. Przez to ostrzenie jest wygodne i szybkie, bo jednym ruchem nadgarstka możemy przejść przez cały zakres. Po pewnym czasie fotografowania dochodzimy do takiej wprawy, że zapominamy o braku AF, nawet przy dynamicznych scenach.

 

Jak już było wspomniane w poprzednim rozdziale, pierścień ostrości można zablokować w każdej pozycji dokręcając pierścień Lock. W ten sposób można także zwiększyć opór przy ostrzeniu, ale w pełni zluzowany pracuje chyba najbardziej optymalnie.

Ten obiektyw był testowany z bezlusterkowcem Nikon Z 7 poprzez adapter FTZ. Bez żadnych problemów ostrzył w punkt, ale z lustrzankami (co pokazywały w testach wcześniejsze modele) może wystąpić zjawisko back - lub frontfocusa, dlatego warto na początku poświęcić chwilę na dostrojenie zestawu wykorzystując regulację AF w korpusie aparatu.

1/3200 s, f/1.4, ISO 64, 21 mm

Irix 21 mm f/1.4 ostrzy z odległości 30 cm, czyli bardzo podobnie jak konkurencyjna Sigma. To pozwala podejść do tematu naprawdę blisko.

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
23
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Tamron 17-50 mm f/4 Di III VXD - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 17-50 mm f/4 Di III VXD - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Tamron 17-50 mm to kolejny model do bezlusterkowców Sony z bardzo ciekawym zakresem ogniskowych. Jest przy tym bardzo kompaktowy i stosunkowo niedrogi. A jak wypada sama optyka? Zobaczcie...
32
Powiązane artykuły