Irix 21 mm f/1.4 - Test obiektywu | Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
8
Budowa:
10
Nasza ocena:

86%

Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w praktyce.

Autor: Krzysztof Mularczyk

13 Maj 2022
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Irix 21 mm f/1.4 to kolejny model bez autofokusa, ale z pełną komunikacją z aparatem. Przy ustawianiu ostrości możemy z powodzeniem korzystać z potwierdzenia ostrości w wizjerze (wyświetlaczu) lub funkcji focus peaking. Szeroki pierścień ostrości pracuje bardzo płynnie, a obrót zajmuje 140 stopni. Przez to ostrzenie jest wygodne i szybkie, bo jednym ruchem nadgarstka możemy przejść przez cały zakres. Po pewnym czasie fotografowania dochodzimy do takiej wprawy, że zapominamy o braku AF, nawet przy dynamicznych scenach.

 

Jak już było wspomniane w poprzednim rozdziale, pierścień ostrości można zablokować w każdej pozycji dokręcając pierścień Lock. W ten sposób można także zwiększyć opór przy ostrzeniu, ale w pełni zluzowany pracuje chyba najbardziej optymalnie.

Ten obiektyw był testowany z bezlusterkowcem Nikon Z 7 poprzez adapter FTZ. Bez żadnych problemów ostrzył w punkt, ale z lustrzankami (co pokazywały w testach wcześniejsze modele) może wystąpić zjawisko back - lub frontfocusa, dlatego warto na początku poświęcić chwilę na dostrojenie zestawu wykorzystując regulację AF w korpusie aparatu.

1/3200 s, f/1.4, ISO 64, 21 mm

Irix 21 mm f/1.4 ostrzy z odległości 30 cm, czyli bardzo podobnie jak konkurencyjna Sigma. To pozwala podejść do tematu naprawdę blisko.

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Druga generacja modelu Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM to próba sprawienia, by jeden z najbardziej uniwersalnych zoomów na rynku stał się jeszcze bardziej...
43
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - test obiektywu
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - test obiektywu
Pierwszy zoom Samyanga to kamień milowy na drodze rozwoju tego producenta. Przy okazji szkło ma godnie konkurować swoimi możliwościami z dużo droższą natywną...
68
Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy zoom krótkiego zasięgu ma być przystępną cenowo i niezwykle kompaktową propozycją, która sprawdzi się zarówno w fotografii, jak i filmowaniu. Zobaczmy, co ma...
16