Irix 21 mm f/1.4 - test obiektywu

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
8
Budowa:
10
Nasza ocena:

86%

Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w praktyce.

Autor: Krzysztof Mularczyk

13 Maj 2022
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

To kolejny obiektyw fotograficzny tego producenta, który powstał na bazie zaprezentowanego chwilę wcześniej modelu do filmowania (21 mm T1.5). Jednocześnie Irix 21 mm f/1.4 jest już szóstym obiektywem w ofercie, dołączając do wersji: 11, 15, 30, 45 i 150 mm. Znakomicie zatem uzupełnia dotychczasowy zakres ogniskowych.

Parametry nowego obiektywu nie są szczególnie powszechne na rynku, dlatego tym bardziej nowa propozycja zwraca na siebie uwagę. Jego bezpośrednim konkurentem jest jedynie Sigma 20 mm f/1.4 DG HSM Art - droższa, ale z autofokusem. Więcej jest wersji ze światłem f/1.8, bo tu możemy wybierać między Nikkorem AF-S 20 mm f/1.8 G ED, Sony FE 20 mm f/1,8 G czy Samyangiem 20 mm f/1.8.

Wzorem wcześniejszych modeli z rodziny Irix, najnowszy obiektyw ma prezentować wysoką jakość wykonania i ergonomii. Jednocześnie ma to być doskonała konstrukcja pod względem optycznym z minimalną dystorsją. Oprócz pejzażu i reportażu, po ten obiektyw sięgać bowiem będą między innymi fotografowie architektury i wnętrz, a prawidłowa korekcja tej wady jest dla nich kluczowa.

Czy tak jak w dotychczasowych obiektywach również w tym modelu producentowi znów udało się połączyć wzorową ergonomię z wysoką jakością optyki? Sprawdźmy!

Irix 21 mm f/1.4 kosztuje obecnie 2795 zł. Jest dostępny na mocowaniach do lustrzanek Nikon F, Canon EF oraz Pentax K. Poprzez adaptery może być jednak z powodzeniem używany z bezlusterkowcami Canon R i Nikon Z. Do tego testu użyliśmy właśnie aparatu Nikon Z 7 z konwerterem FTZ.

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Sigma 500 mm f/5.6 DG DN OS Sports - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To dziś najlżejszy i najbardziej poręczny teleobiektyw w swojej klasie. Oto, jak ta wyjątkowa konstrukcja dla fotografów sportu i dzikiej przyrody sprawdza się w praktyce.
23
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Sigma 50 mm f/1.2 DG DN ART - test obiektywu
Najjaśniejszy obiektyw standardowy w ofercie producenta pretenduje do miana najdoskonalszej konstrukcji tego typu na rynku. Sprawdzamy czy będąc o połowę tańszym jest w stanie...
29
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G to najnowszy szerokokątny zoom z oferty Sony E, który łączy kompaktowe wymiary z przystępną ceną. Nowy obiektyw zabraliśmy na spacer po ulicach Londynu. Zobaczcie...
22
Powiązane artykuły