Irix 21 mm f/1.4 - Test obiektywu | Konstrukcja

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Optyka:
8
Budowa:
10
Nasza ocena:

86%

Kolejna jasna stałka szwajcarskiego producenta. Czy nowy Irix 21 mm f/1.4, mimo braku autofokusa, przekona do siebie doskonale dopracowaną optyką i ergonomią? Sprawdzamy, jak spisuje się w praktyce.

Autor: Krzysztof Mularczyk

13 Maj 2022
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Konstrukcja

Pod kątem budowy i wykonania nowy Irix 21 mm f/1.4 niczym nas nie zaskakuje. Ale to akurat bardzo dobrze. Wzorem dotychczasowych modeli tego producenta o ogniskowych 11, 15, 30, 45 i 150 mm, to znowu wyjątkowo solidna konstrukcja o przemyślanej ergonomii.

Tubus obiektywu wykonany jest z metalu i wytrzymałych kompozytów. Cała konstrukcja jest przy tym solidnie uszczelniona, także przy bagnecie. “Centralne” miejsce na tubusie zajmuje szeroki, pokryty gumową okleiną pierścień ostrości z ergonomiczną wypustką, na której można oprzeć kciuk, aby ostrzyć wygodniej i pewniej.

Mechanizm obraca się wyjątkowo płynnie i zapewnia naprawdę przyjemne doznania podczas ostrzenia. Ponadto opór pierścienia można sobie dopasować dokręcając sąsiadujący z nim pierścień Lock, aż do całkowitego zablokowania.

Potężną, wypukłą przednią soczewkę chroni natomiast tulipanowa, wbudowana na stałe osłona. Dzięki niej można postawić obiektyw soczewką w dół na płaskiej powierzchni bez obaw o jej zarysowanie.

Z reguły krótka ogniskowa i duża jasność idą w parze ze znaczną wagą i wymiarami obiektywu. Nie inaczej jest w przypadku Irix 21 mm f/1.4. To szkło masywne, choć z racji wymiarów 103 x 95 mm dość poręczne. Wagę ma przy tym solidną - 830 gramów to słodki ciężar, który musimy dźwigać, ale w porównaniu do konkurencyjnej Sigmy A 20 mm f/1.4 DG HSM, Irix jest i tak 120 gramów lżejszy. Co ciekawe jest też nieco lżejszy od modelu Irix 30 mm f/1.4.

Irix 21 mm f/1.4 to oczywiście konstrukcja pełnoklatkowa. Układ optyczny bazuje na 4 elementach ze szkła o bardzo niskiej dyspersji, 4 elementach o wysokim współczynniku załamania światła i 2 soczewkach asferycznych. Łącznie to 15 elementów ustawionych w 11 grupach.

Tak jak inne obiektywy Irix, 21 mm f/1.4 jest zapakowany w wysokiej jakości pudełko. W zestawie znajdziemy otwierane na suwak, wyprofilowane etui z twardego materiału oraz nakręcaną osłonę tulipanową.

 

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM II - test obiektywu
Druga generacja modelu Sony FE 24-70 mm f/2.8 GM to próba sprawienia, by jeden z najbardziej uniwersalnych zoomów na rynku stał się jeszcze bardziej...
43
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - test obiektywu
Samyang AF 24-70 mm f/2.8 FE - test obiektywu
Pierwszy zoom Samyanga to kamień milowy na drodze rozwoju tego producenta. Przy okazji szkło ma godnie konkurować swoimi możliwościami z dużo droższą natywną...
68
Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony FE PZ 16-35 mm f/4 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy zoom krótkiego zasięgu ma być przystępną cenowo i niezwykle kompaktową propozycją, która sprawdzi się zarówno w fotografii, jak i filmowaniu. Zobaczmy, co ma...
16