Obiektywy
Viltrox AF 28 mm f/4.5 - znamy polską cenę ultrakompaktowego „naleśnika”
76%
Najnowszy obiektyw 50 mm Canona to najtańsze szkło w bezlusterkowym systemie EOS R. Sprawdzamy czy ma szansę stać się równie popularny, jak jego lustrzankowi poprzednicy.
Dystorsję mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Przedstawiony wykres pokazuje poziom i charakterystykę dystorsji dla danej ogniskowej. Pole nr 1 przedstawia faktyczną dystorsję, kolejne jej uwydatnienie, pozwalające lepiej zorientować się w jej charakterze.
Obiektyw Canon RF 50 mm f/1.8 STM przejawia minimalną dystorsję wypukłą, jednak będzie ona praktycznie zupełnie niewidoczna na zdjęciach.
Schemat dystorsji dla obiektywu Canon RF 50 mm f/1.8 STM. Pole nr. 1 pokazuje faktyczną aberrację obiektywu, kolejne jej uwypuklenie, które pozwalają lepiej zorientować się w jej charakterze.
Z kolei ewentualne nierówności idealnie wyrównają profile korekcji w aparacie (lub na etapie edycji w Lightroomie), choć prawdę mówiąc różnica jest niezauważalna gołym okiem. Jednym słowem, w przypadku modelu RF 50 mm f/1.8 dystorsja jest rzeczą, którą w ogóle nie należy sobie zaprzątać głowy.