Podsumowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Optyka:
6
Budowa:
8
Nasza ocena:

76%

Najnowszy obiektyw 50 mm Canona to najtańsze szkło w bezlusterkowym systemie EOS R. Sprawdzamy czy ma szansę stać się równie popularny, jak jego lustrzankowi poprzednicy.

Autor: Maciej Luśtyk

17 Sierpień 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Podsumowanie

Canon RF 50 mm f/1.8 STM to, wzorem innych budżetowych pięćdziesiątek, prawdopodobnie najlepszy obiektyw na początek przygody z systemem. Jest wyjątkowo mały, oferuje uniwersalną ogniskową, szybko ostrzy i za 1000 zł pozwala wkroczyć w świat dokumentu czy portretu z plastyką nieosiągalną dla jakichkolwiek kitowych zoomów. To też szkło, którym jak najbardziej można zarabiać. W centrum kadru jest względnie ostre już od nominalnej wartości przysłony, a stosunkowo duża światłosiła pozwala uzyskać ładne rozmycie i widocznie odseparować fotografowane obiekty od tła. Nie bez powodu obiektywy 50 mm f/1.8 znajdują się również w torbach wielu zawodowców. Dodatkowo otrzymujemy opcję fotografowania z bardzo bliska, dzięki czemu obiektyw może służyć za szkło pseudo-makro.

Jednocześnie tak, jak w przypadku wersji lustrzankowej przy szeroko otwartej przysłonie detale zdjęciach są nieco miękkie, a do tego mamy do czynienia z naprawdę dużą winietą. Oczywiście wiele będziemy w stanie poprawić na etapie edycji, ale z pewnością nie jest to szkło dla najbardziej wymagających profesjonalistów. Trudno jednak wymagać tego od najtańszego obiektywu w ofercie.

Amatorom i zawodowcom pracującym z mniej wymagającymi klientami prawdopodobnie mankamenty te nie będą jednak zbytnio przeszkadzać. Zwłaszcza, że pod względem plastyki szkło wypada naprawdę nieźle, a do tego jest wystarczająco kontrastowe, by swobodnie fotografować nim w każdych warunkach (choć w przypadku słońca w kontrze potrafi zaskoczyć dużą flarą). Wreszcie jest też naprawdę miniaturowe, dzięki czemu nawet stosunkowo duży korpus pokroju EOS-a R5 można swobodnie przewiesić przez ramię i wybrać się z nim na przechadzkę po mieście czy spotkanie z przyjaciółmi.

W przypadku obiektywu Canon RF 50 mm f/1.8 można przyczepić się w zasadzie tylko do dwóch rzeczy. Po pierwsze będzie to wysuwany tubus, który utrudnia szybką zmianę obiektywu bez wyłączania korpusu - szkło po odpięciu pozostaje wysunięte, przez co jest bardziej narażone na ewentualne uszkodzenia. Radzę też uważać na niego filmującym - choć obiektyw przeostrza całkiem sprawnie i płynnie, to nie robi tego bezgłośnie. Mamy też do czynienia z widocznym breathingiem.

Kontrowersyjną kwestią pozostaje także cena. Szkło sprawuje się podobnie jak wersja EF 50 mm f/1.8 STM, a mimo to jest od niego niemal dwukrotnie droższe. Oczywiście można tłumaczyć to nowatorskością bezlusterkowego systemu, poprawioną ostrością w dolnym zakresie przysłon czy też pojawieniem się pierścienia funkcyjnego, ale z przyzwoitości producent w tej cenie mógł chociaż dorzucić uszczelnienia.

Poza tym to naprawdę udany obiektyw, którego będziemy używać znacznie częściej, niż nam się wydaje.

Plus image
plusy:
 • Wymiary
 • Stosunek jakości do ceny
 • Ładna plastyka
 • Szybka praca AF
 • Krótka minimalna odległość ostrzenia
 • Pokrętło funkcyjne
 • Ostrość po domknięciu
Minus image
minusy:
 • Wysuwany tubus
 • Widoczny breathing
 • Brak uszczelnień
 • Ostrość na krótkich dystansach ostrzenia
 • Spore flary przy fotografowaniu pod słońce
 • Brak uzasadnienia dla wyższej ceny niż w wersji EF
Oceny szczegółowe
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Optyka:
6
Budowa:
8
Ocena ogólna

76%

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 600 mm f/6.3 VR S - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Kolejny teleobiektyw w systemie Nikon Z jest alternatywą z jednej strony dla drogich, profesjonalnych stałek, a z drugiej klasycznych zoomów do dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, czy ta...
40
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Rozwiązywanie problemu którego nie ma, czy może przebłysk geniuszu? Sprawdzamy, co do zaoferowania ma Sony FE 24-50 mm f/2.8 G - kompaktowa i tańsza alternatywa dla systemowego zooma...
32
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron 17-50 mm f/4 DI III VXD – test praktyczny (+RAW)
Tamron testuje kolejny ciekawy zakres ogniskowych, tym razem przesuwając punkt ciężkości w stronę szerokiego kąta. Czy to idealny zoom dla podróżnika z krajobrazowym zacięciem? Mieliśmy okazję to...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)