Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R

Autor: Maciej Luśtyk

30 Październik 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Canonowską lustrzankową 50-tkę, określaną często mianem „plastik-fantastik” znają chyba wszyscy. Teraz wreszcie konstrukcja zawitać ma także do bezlusterkowego systemu EOS R, co na pewno przysporzy mu popularności.

Od dawna uważam, że na popularyzację danego systemu wpływa przede wszystkim dostępność niedrogich szkieł. Niestety tych we wschodzących pełnoklatkowych systemach bezlusterkowych jest jak na lekarstwo, dlatego też trudno dziwić się, że w tym segmencie cały czas rządzi Sony, które przez lata zbudowało pokaźny system E i dorobiło się ogromnego wsparcia ze strony zewnętrznych producentów.

Wygląda jednak na to, że już zaraz oferta jednego z głównych graczy stanie się dużo bardziej przystępna, a to ze względu na „bezlusterkową” wersję popularnego obiektywu 50 mm f/1.8, która wzbogacić ma system EOS R (Canon RF). Klasyczna lustrzankowa wersja modelu 50 mm f/1.8, która doczekała się aż 3 generacji jest jednym z najbardziej popularnych szkieł w systemie i jednym z najtańszych pełnoklatkowych obiektywów z systemem AF na rynku, a jeśli weźmiemy pod uwagę obiektywy natywne - najtańszym w ogóle (ostatnią generację możemy kupić za ok 540 zł). Szkło jest przy tym także niezłe optycznie i - jak zawsze w przypadku obiektywów 50 mm - dość uniwersalne.

Nowa 50-tka będzie taka, jak tego chcieliśmy

Szczerze mówiąc, biorąc pod uwagę ceny systemowych szkieł, gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy donosy na temat nadchodzących szkieł systemu RF, spodziewaliśmy się, że z nową 50-tką Canon może pójść w tę samą stronę co Nikon w systemie Z, czyli bardzo dobrego optycznie, ale przesadnie drogiego szkła.

Na szczęście wygląda na to, że tak nie będzie. Pierwsze zdjęcia jeszcze nie pokazanego oficjalnie obiektywu Canon RF 50 mm f/1.8 STM zaprezentował znany leaker Nokishita. Bezlusterkowa 50-tka będzie taka jak wcześniej - mała, lekka i prawdopodobnie plastikowa.

Ceny jeszcze nie znamy, ale jest kilka wskazówek

Jeśli chodzi o cenę, ta póki co pozostaje zagadką. Oceniając konstrukcję można jednak spodziewać się, że producent postanowi pozostać przy znanym nam pułapie kilkuset złotych. Sugeruje to chociażby fakt, że obiektyw oferuje tylko jeden pierścień na tubusie (zamiast osobnego pierścienia ostrości i pierścienia funkcyjnego jak we wszystkich dotychczasowych szkłach w systemie), a dodatkową stylistyką odpowiada również amatorskiemu modelowi RF 35 mm f/1.8 IS Macro STM, który oferowany jest w niemal identycznej cenie, co lustrzankowy model 35 mm f/2 IS USM.

Na początek spodziewalibyśmy się więc ceny w granicach 600-1000 zł. Czy mamy rację? O tym przekonamy się zapewne już niebawem. Według plotek szkło ma mieć premierę jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę, że aparat EOS RP można dziś kupić już za 3999 zł, wraz z nowym obiektywem Canon ma szansę szybko zdominować segment amatorskich pełnych klatek.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Breaking News: Sigma i Tamron wchodzą do systemu Canona
Po latach prowadzenia polityki zamkniętego systemu, Canon otwiera wreszcie swoje mocowanie na zewnętrznych producentów. Już niebawem w systemie RF zobaczymy aż 7 nowych obiektywów. Nie...
25
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans AF 27 mm f/2.8 - kolejny supertani obiektyw z AF. Tym razem do APS-C
7Artisans wprowadza kolejny budżetowy obiektyw z silnikiem AF. Drugie szkło z autofokusem w ofercie producenta to mały i niedrogi ekwiwalent obiektywu 40 mm, kierowany do aparatów z...
1
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wiosna tkwi w szczegółach, czyli Irix 150 mm f/2.8 1:1 w specjalnej cenie
Wraz z nadejściem wiosny marka Irix zachęca do przyjrzenia się światu z bliska, oferując atrakcyjne rabaty na obiektyw Irix 150 mm f/2.8 1:1 Makro. Rozbuduj swój zestaw fotograficzny o narzędzie,...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)