Canon RF 85 mm f/2 Macro IS STM - przystępna portretówka, która posłuży także za obiektyw makro

4

Autor: Maciej Luśtyk

9 Lipiec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Najnowszy obiektyw portretowy to kolejna bardziej przyjazna dla portfela pozycja w systemie RF. Choć jest drożna od budżetowych modeli 85 mm f/1.8 konkurencji oferuje niewątpliwe zalety, które czynią z niej dużo bardziej zaawansowaną konstrukcję.

Tanie portretówki to pozycja obowiązkowa niemal każdego systemu. Zamiast jednak oferować typowy obiektyw „plastik-fantastik”, pokroju modeli modeli 85 mm f/1.8 konkurencji, Canon proponuje zaawansowaną konstrukcję, w której jedynym kompromisem jest nieco mniejsza jasność (f/2) i brak uszczelnień. Pod względem samej optyki oczekiwać mamy jednak wszystkiego co najlepsze.

Dobra optyka, szybki AF, tryb makro i wydajna stabilizacja

Układ optyczny obiektywu Canon RF 85 mm f/2 Macro IS STM zbudowany został tu w oparciu o 12 soczewek w 11 grupach oraz 9 listkową przysłonę, którą domkniemy maksymalnie do wartości f/29. W dodatku jest to optyka pseudo makro, która zagwarantuje nam maksymalne powiększenie 1:2 i możliwość fotografowania z minimalnej odległości 35 cm (wygodna odległość robocza biorąc pod uwagę wymiary obiektywu wynoszące 78 x 90,5 mm).

Do tego otrzymujemy system stabilizacji optycznej o skuteczności 5 EV (8 EV w przypadku współpracy ze stabilizowanymi matrycami modeli R5 i R6), oraz szybki i cichy silnik autofokus STM, który zapewni pełną współpracę z najnowszymi systemami śledzenia aparatów i który pozwoli na wykonywanie płynnych przeostrzeń w trybie filmowym.

Jak zwykle też w systemie RF, otrzymujemy pierścień funkcyjny, do którego możemy przypisać kontrolę wybranych parametrów ekspozycji, a samo szkło charakteryzują się także akecptowalną wagą 500 g. Na przednią soczewkę nakręcimy zaś filtry o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi na rynek we wrześniu w cenie 3210 zł. Nie jest więc super tanio, ale biorąc pod uwagę możliwości i ogólną politykę cenową w systemie RF, nie powinniśmy narzekać.

Specyfikacja:

Nazwa Canon RF 85 mm f/2 Macro IS STM
Producent Canon
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Canon RF
Ogniskowa 85
Maksymalna jasność 2
Maksymalna wartość przysłony 0
Liczba listków przysłony 9
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 12 soczewek / 11 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 1:2
Minimalna odległość ogniskowania 35 mm
Tryb makro tak
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Manualne doostrzanie tak
Mechanizm autofokusa Silnik STM
Stabilizacja tak
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny dodatkowy pierścień funkcyjny
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna tak
Wymiary 78 x 90,5 mm
Waga 500 g

Więcej informacji o nowym obiektywie znajdziecie na stronie canon.pl.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Obiektywy irix Cine do Canona taniej o 500 zł
Do 27 czerwca 2021 roku wszystkie kinematograficzne obiektywy Irix z mocowaniami Canon EF i Canon RF można nabyć o 500 zł taniej.
0
0
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Lensbaby Obscura - nowe obiektywy pinhole ze zmiennymi efektami
Producent obiektywów efektowych Lensbaby znów daje o sobie znać. Tym razem ma do zaoferowania dwa „obiektywy” otworkowe w wariantach 16 i 50 mm.
0
1
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Lato z Tamron - zoomy do Sony E taniej o 450 zł, kompaktowe stałki za 999 zł
Tamron startuje z letnimi promocjami, które pokochają wszyscy użytkownicy bezlusterkowców Sony. Do 15 sierpnia popularne obiektywy producenta kupimy w bardzo...
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)