Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon RF 50 mm f/1.8 STM - budżetowa “pięćdziesiątka” do bezlusterkowców EOS R

1

Autor: Krzysztof Mularczyk

4 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Jest niedrogi i kompaktowy, czyli taki, jaki być powinien. Nowy obiektyw Canon RF 50 mm f/1.8 STM został oficjalnie zaprezentowany.

Czekało na niego wielu sympatyków bezlusterkowego systemu EOS R. Dzięki ogniskowej i dużej jasności to obiektyw uniwersalny, który świetnie sprawdzi się w różnych scenariuszach i warunkach – od portretów po krajobrazy, w dzień i po zmierzchu. Producent gwarantuje przy tym znakomitą jakość obrazu w połączeniu z pełnoklatkowymi korpusami serii EOS R.

Canon RF 50 mm f/1.8 STM jest mniejszy niż wersja EF

Co istotne, Canon RF 50 mm f/1.8 STM jest bardzo kompaktowy. Waży jedynie 160 gramów, a jego wymiary to 69 x 41 mm. Jest więc mniejszy niż jego lustrzankowy odpowiednik z serii EF i adapter EF-EOS R łącznie.

Wyposażono go w zupełnie nowy system optyczny z soczewkami asferycznymi PMo, dzięki którym ma oferować wysoką jakość obrazu nawet na „pełnej dziurze”, osiągając plastyczny obraz i płynne odcięcie obiektu od tła. Są też powłoki Super Spectra Coating, które odpowiadają za odpowiedni balans kolorów, ale także redukcję efektów ducha i flary.

Minimalna odległość ogniskowania to 0,3 m (5 cm mniej niż w wersji EF), a 7-listkowa przysłona – bliźniacza do EF 50 mm f/1.8 – odpowiada za płynne rozmycie pierwszego planu lub tła, po przymknięciu otworu względnego.

Nowa konstrukcja obiektywu RF 50 mm F1.8 STM posiada oczywiście pierścień regulacji ostrości oraz konfigurowalny pierścień nastaw – charakterystyczny dla serii RF.

Ile będzie kosztował Canon RF 50 mm f/1.8 STM?

Canon RF 50 mm f/1.8 STM będzie dostępny w sprzedaży w połowie grudnia, czyli jeszcze przed Świętami. Jego cena to 199 dolarów, czyli około 800 zł.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Samyang 14 mm T3.1 MK2 VDSLR - ultraszeroki kąt dołącza do rodziny niedrogich filmowych stałek
Latem producent zaktualizował linię budżetowych obiektywów kinematograficznych VDSLR. Teraz uzupełnia ją model...
0
0
Sigma potwierdza: są plany wprowadzenia obiektywów do systemów Canon RF i Nikon Z
Sigma potwierdza: są plany wprowadzenia obiektywów do systemów Canon RF i Nikon Z
Nowe bezlusterkowe systemy zachwycają możliwościami, ale są bardzo drogie. Jest jednak szansą, że już niebawem się to zmieni. Chęć produkcji szkieł z mocowaniami RF i...
16
0
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - najlepszy obiektyw 35 mm do bezlusterkowców?
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - najlepszy obiektyw 35 mm do bezlusterkowców?
Sony prezentuje nowy obiektyw z topowej linii G Master. Kompaktowy model FE 35 mm f/1.4 GM oferować ma wzorowe osiągi, stając się marzeniem fotografów ślubnych,...
5
0
Powiązane artykuły