Canon RF 50 mm f/1.8 STM - budżetowa “pięćdziesiątka” do bezlusterkowców EOS R

Autor: Krzysztof Mularczyk

4 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Jest niedrogi i kompaktowy, czyli taki, jaki być powinien. Nowy obiektyw Canon RF 50 mm f/1.8 STM został oficjalnie zaprezentowany.

Czekało na niego wielu sympatyków bezlusterkowego systemu EOS R. Dzięki ogniskowej i dużej jasności to obiektyw uniwersalny, który świetnie sprawdzi się w różnych scenariuszach i warunkach – od portretów po krajobrazy, w dzień i po zmierzchu. Producent gwarantuje przy tym znakomitą jakość obrazu w połączeniu z pełnoklatkowymi korpusami serii EOS R.

Canon RF 50 mm f/1.8 STM jest mniejszy niż wersja EF

Co istotne, Canon RF 50 mm f/1.8 STM jest bardzo kompaktowy. Waży jedynie 160 gramów, a jego wymiary to 69 x 41 mm. Jest więc mniejszy niż jego lustrzankowy odpowiednik z serii EF i adapter EF-EOS R łącznie.

Wyposażono go w zupełnie nowy system optyczny z soczewkami asferycznymi PMo, dzięki którym ma oferować wysoką jakość obrazu nawet na „pełnej dziurze”, osiągając plastyczny obraz i płynne odcięcie obiektu od tła. Są też powłoki Super Spectra Coating, które odpowiadają za odpowiedni balans kolorów, ale także redukcję efektów ducha i flary.

Minimalna odległość ogniskowania to 0,3 m (5 cm mniej niż w wersji EF), a 7-listkowa przysłona – bliźniacza do EF 50 mm f/1.8 – odpowiada za płynne rozmycie pierwszego planu lub tła, po przymknięciu otworu względnego.

Nowa konstrukcja obiektywu RF 50 mm F1.8 STM posiada oczywiście pierścień regulacji ostrości oraz konfigurowalny pierścień nastaw – charakterystyczny dla serii RF.

Ile będzie kosztował Canon RF 50 mm f/1.8 STM?

Canon RF 50 mm f/1.8 STM będzie dostępny w sprzedaży w połowie grudnia, czyli jeszcze przed Świętami. Jego cena to 199 dolarów, czyli około 800 zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Tokina Vista-P - niedoskonały look za 30 tys. złotych
Optyka filmowa jest zbyt doskonała? Nowa seria Tokina Vista-P oferuje układy optyczne przeprojektowane specjalnie tak, by dodać nagraniom nagraniom nieco charakteru.
12
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych szkieł AF
Samyang V-AF 100 mm T2.3 FE - długa ogniskowa w kompaktowej obudowie dołącza do rodziny filmowych...
Samyang prezentuje najnowszego reprezentanta linii V-AF - kompaktowych obiektywów filmowych wyposażonych w silniki autofokusu. Tym razem to obiektyw o ogniskowej 100 mm, który idealnie...
7
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
Zapnijcie pasy, bo chińska ofensywa nabiera tempa. Obiektywy z AF niebawem pokaże także Laowa
W ostatnich miesiącach coraz więcej chińskich firm wkracza do segmentu obiektywów automatycznych. Już niebawem do tego grona dołączy Laowa - jedna z największych i najbardziej...
20
Powiązane artykuły