Mobile
Peak Design - nowe funkcjonalne etui do iPhone’a 16
76%
Najnowszy obiektyw 50 mm Canona to najtańsze szkło w bezlusterkowym systemie EOS R. Sprawdzamy czy ma szansę stać się równie popularny, jak jego lustrzankowi poprzednicy.
Aberrację chromatyczną mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Pomiar wykonywany jest dla pełnego zakresu przysłon. Poniższe wykresy przedstawiają rozłożenie aberracji w kadrze i jej wartości dla przysłon f/1.8 f/4 i f/11.
Model Canon RF 50 mm f/1.8 STM całkiem skutecznie radzi sobie z minimalizowaniem aberracji chromatycznej poprzecznej , zwłaszcza w dolnym zakresie przysłon. Ale nawet po mocniejszym domknięciu, gdzie może być bardziej widoczna w centrum kadru nie będzie ona dużym problemem, gdyż jej maksymalny rozmiar widocznie maleje.
Schemat występowania poprzecznej aberracji chromatycznej dla obiektywu Canon RF 50 mm f/1.8 STM
Większym problem obiektyw ma z aberracją chromatyczną wzdłużną, która dosyć często będzie zauważalna w nieostrościach. Na szczęście w większości przypadków nie będzie ona psuć odbioru zdjęcia, a pokrywające dużą cześć kadru, widoczne gołym okiem różowe i zielone przebarwienia będą widoczne bardzo rzadko i raczej wyłącznie w ekstremalnych sytuacjach, jak poniżej.