Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
9
Funkcjonalność:
6.5
Optyka:
9
Budowa:
9.5
Nasza ocena:

82%

Długie makro Irix 150 mm f/2.8 pretenduje do miana najbardziej praktycznej konstrukcji tego typu na rynku. Czy rzeczywiście spełni oczekiwania wymagających fanów fotografowania świata w mikroskali? Sprawdzamy to w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

14 Marzec 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Jak już wspomnieliśmy, Irix 150 mm f2.8 Macro 1:1 oferuje bardzo wygodny, duży i precyzyjny pierścień ostrości, który daje nam poczucie pewności podczas manualnego ostrzenia. W przypadku większości nowszych lustrzanek ręcznego ostrzenia nie musimy się bać, gdyż aparaty oferują system potwierdzenia ostrości na wybranym punkcie.

W większości sytuacji makro system ten działa dobrze, jednak w przypadku większych odległości dość często zdarzał się sytuacje, w których potwierdzenie nie chciało załapać. W większości z nich w końcu udawało się je otrzymać, ale trwało to dosyć długo i wymagało baaardzo powolnego przesuwania pierścienia ostrości. To prawdopodobnie kwestia małej głębi ostrości potęgowanej dłuższą niż zwykle ogniskową, a także faktem, że w przypadku większego dystansu nawet bardzo niewielki ruch pierścieniem powoduje przesunięcie ostrości o duży zakres - na przeostrzenie z 1 metra do nieskończoności zostaje nam już raptem 30-stopniowy kąt obrotu pierścienia.

W przypadku modeli aparatów z ostatnich lat, wyposażonych w peaking ostrości na podglądzie Live View, wszystko to przestanie być jakimkolwiek problemem, jednak w przypadku starszych puszek musimy przygotować się na to, że w niektórych sytuacjach będziemy musieli się nieco napracować.

Sam proces manualnego ostrzenia przebiega natomiast bardzo przyjemnie, ze względu na wspomniany już wcześniej duży opór pierścienia i gumowe wykończenie. Świetnie spisuje się także blokada pierścienia ostrości, choć szczerze mówiąc wolelibyśmy, by blokowanie następowało przez przesunięcie jakiegoś przełącznika niż zaciskanie pierścienia.

Podsumowując, Irix 150 mm f2.8 Macro 1:1 pozwala na bardzo precyzyjne ostrzenie w przypadku fotografii makro, ale wykorzystywanie go w innych dziedzinach, gdzie nie ostrzymy z odległości kilkudziesięciu centymetrów, będzie dużo mniej wygodne i precyzyjne (co nie znaczy, że niemożliwe).

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 16 mm f/2.8 STM - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe (RAW)
Canon RF 16 mm f/2.8 STM - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe (RAW)
Kompaktowy Canon RF 16 mm f/2.8 STM to jedno z najtańszych szkieł w systemie RF i jeden z najtańszych systemowych obiektywów szerokokątnych w ogóle. Czy w tej cenie...
23
Canon RF 15-30 mm f/4.5-6.3 IS STM - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Canon RF 15-30 mm f/4.5-6.3 IS STM - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
To pierwszy konsumencki szerokokątny zoom w systemie Canon RF. Mniej wytrzymały i nie tak jasny jak model z profesjonalnej linii L ale też znacznie od niego tańszy. Jak wypada pod względem...
86
Fujifilm X-H2S + Fujifilm XF 150-600 mm f/5.6-8 LM OIS WR - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
Fujifilm X-H2S + Fujifilm XF 150-600 mm f/5.6-8 LM OIS WR - pierwsze zdjęcia testowe [RAW]
To pierwszy w systemie Fujifilm X tak długi super telezoom i konstrukcja projektowana głównie z myślą o fotografach sportu i przyrody. W nasze ręce trafił właśnie jeden z pierwszych egzemplarzy,...
68
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)