Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
8.5
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

84%

Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.

Autor: Michał Chrzanowski

31 Grudzień 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Druga odsłona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to zupełnie nowe możliwości w dziedzinie automatycznego przeostrzania obrazu. Wszystko dlatego, że producent usprawnił ultradźwiękowy napęd Ultrasonic Silent Drive (USD), którego działanie mają wspomagać nowe algorytmy. Do tego konstruktorzy Tamrona zdecydowali się na zastosowanie podwójnej jednostki mikroprocesorowej (Dual - MPU) z oddzielnym mikroprocesorem odpowiedzialnym za autofokus. A jak dodamy do tego wszystkiego system wewnętrznego ogniskowania, który polega na przesuwaniu mniejszych soczewek środkowych i tylnych bez przesuwania większych soczewek umieszczonych z przodu, to powinniśmy otrzymać układ o wyraźnie szybszym i precyzyjniejszym ostrzeniu.

To wszystko - przynajmniej na papierze - wyglądało obiecująco. Jednak pierwsze podłączenie obiektywu do Canona EOS 5D Mark III nas lekko rozczarowało. Model SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zarówno na ogniskowej 15 mm, jak i 30 mm - charakteryzował się zauważalnym front focusem, czyli ustawianiem ostrości przed obiektem, który chcieliśmy poprawnie wyostrzyć. Na szczęście ta wada Tamrona nie była duża i z pomocą w jej naprawieniu przyszła „Mikroregulacja AF“ dostępna w aparacie Canona (nie dysponowaliśmy urządzeniem Tap-in Console). Po dokonanej korekcie obiektyw trafiał celnie w punkt - zarówno na 15, jak i 30 mm. Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane przed i po regulacji autofokusa, jak również dokładne wartości, które musieliśmy wprowadzić, by zminimalizować front focus.

Ogniskowa 15 mm, przysłona f/2.8

przed korektą AF

po korekcie AF

Ogniskowa 30 mm, przysłona f/2.8

przed korektą AF

po korekcie AF

A jak wygląda kwestia szybkości AF? Poprzednik potrzebował około pół sekundy na poprawne wyostrzenie obrazu - niezależnie od długości ogniskowej. Jednak nowy SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 poprawia te osiągi. W praktyce przeostrzanie przez cały zakres odległości i ogniskowych zajmuje obiektywowi 0.19-0.25 sekundy! To nie tylko wyraźnie lepszy wynik od poprzednika, lecz także testowany model jest minimalnie szybszy od swojego głównego konkurenta, Canona EF 16-35 mm f/2.8 L III USM, który ostrzy z czasem około 0.3 sekundy.

Warto także wspomnieć, że napęd AF Tamrona nie ma klasycznych połączeń mechanicznych. Otrzymujemy więc możliwość ręcznego doostrzenia kadru bez konieczności przełączania obiektywu w tryb MF.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
23
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Tamron 17-50 mm f/4 Di III VXD - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 17-50 mm f/4 Di III VXD - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Tamron 17-50 mm to kolejny model do bezlusterkowców Sony z bardzo ciekawym zakresem ogniskowych. Jest przy tym bardzo kompaktowy i stosunkowo niedrogi. A jak wypada sama optyka? Zobaczcie...
32
Powiązane artykuły