Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - Konstrukcja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7.5
Optyka:
8
Budowa:
8.5
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

84%

Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.

Autor: Michał Chrzanowski

31 Grudzień 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Druga generacja to zupełnie nowa konstrukcja, co zauważymy już po pierwszym wyciągnięciu obiektywu z pudełka. Wyraźnym kosmetycznym zmianom uległ sam tubus, którego wzornictwo jest teraz spójne z najnowszymi szkłami z profesjonalnej linii SP. Mamy więc do czynienia z wyjątkowo estetycznymi wykończeniami matowego tubusu utrzymanego w ciemnym odcieniu. Niewątpliwym znakiem rozpoznawczym szkieł sygnowanych logiem SP jest umieszczony przy bagnecie perłowy pierścień, który jest ciekawym uzupełnieniem tubusa. Naszym zdaniem nowy model prezentuje się nie tylko lepiej, lecz także i profesjonalniej od swojego poprzednika, który przy bezpośrednim zestawieniu wygląda nieco „plastikowo“.

Ale testowany SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to nie tylko odświeżony design. Producent postawił przede wszystkim na bardziej pancerne wykonanie. Cieszy fakt, że metalowy tubus został w końcu uszczelniony - i to nie tylko wokół bagnetu, lecz także w pozostałych newralgicznych miejscach obudowy. Otrzymujemy więc pewność, że wnętrze jest chronione przed zachlapaniami i pyłem, co jest niezmiernie ważne podczas pracy w terenie, gdzie pogoda często może zaskoczyć.

To nie koniec usprawnień. Do poprzednika - choć kierowanego do zaawansowanych fotografów krajobrazu - nie mogliśmy przymocować żadnych filtrów, głównie z powodu mocno wypukłej przedniej soczewki. Teraz jednak otrzymujemy taką możliwość. Wprawdzie przedni element wciąż jest wyraźnie obły, jednak konstruktorom udało się znaleźć pewien sposób. Od strony bagnetu znajdziemy specjalnie zaprojektowany uchwyt na filtry żelatynowe. Jednak z tej opcji skorzystać będą mogli wyłącznie użytkownicy Canona, bowiem egzemplarze Tamrona z mocowaniem Nikon F zostały pozbawione tej możliwości.

Nic nie zmieniło się natomiast w kwestii gabarytów, co akurat nie każdemu może przypaść do gustu. Druga generacja Tamrona to wciąż gigant na tle konkurencji. Jest największym i najcięższym reprezentantem ultraszerokokątnych zoomów ze stałym światłem f/2.8. Paradoksalnie jednak po podłączeniu Tamrona do pełnoklatkowego Canona EOS 5D Mark III (około 950 g) otrzymamy dobrze wyważony duet, który całkiem wygodnie leży w dłoniach. Nie mamy poczucia, że zestaw (aparat i obiektyw) przeważa w którąś ze stron - choć łącznie otrzymujemy już wagę przekraczającą dwa kilogramy.

  • Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - 145 x 98.4 mm, 1110 g
  • Tamron SP 15-30 mm f/2.8 DI VC USD - 145 x 98.4 mm, 1100 g
  • Canon EF 16-35 mm f/2.8 L III USM - 127.5 x 88.5 mm, 790 g
  • Nikon AF-S Nikkor 17-35 mm f/2.8 D IF-ED - 106 x 82.5 mm, 745 g
  • Tokina AT-X 16-28 mm f/2.8 PRO FX (IF) SD-M - 133.3 x 90 mm, 950 g

Na tubusie znajdziemy wyraźnie zaakcentowany pierścień zmiany ogniskowej oraz mniejszy (również karbowany), który służy do ręcznego ustawiania ostrości. Wykonane z gumy pierścienie obracają się z wyczuwalnym oporem, co dobrze wpływa na jakość użytkowania. Warto zaznaczyć, że na pokonanie pełnego zakresu ogniskowania wystarczy wykonać około 45-stopniowy obrót. Na obudowie znalazło się także miejsce na okienko wskazujące skalę odległości hiperfokalnej opisanej w stopach i metrach, przełącznik trybu ostrości AF/MF oraz VC ON/OFF, który aktywuje stabilizację obrazu. Natomiast masywna osłona przeciwsłoneczna okalająca przedni element optyki została przymocowana na stałe, co nie każdemu może już przypaść do gustu. Jakiegokolwiek mechaniczne uszkodzenie będzie wiązało się z wizytą w serwisie - osłony nie wymienimy „na własną rękę“.

Na układ optyczny obiektywu składa się 18 soczewek w 13 grupach, a dzięki nowym soczewkom aferycznym XGM (eXpanded Glass Molded Aspherical), elementom LD (Low Dispersion) o obniżonym współczynniku dyspersji, obiektyw doskonale radzić ma sobie z dystorsją i aberracją chromatyczną. Według producenta, usprawniona konstrukcja pozwoli w pełni wykorzystać możliwości matryc o wysokich rozdzielczościach. Natomiast za plastykę ma odpowiadać 9-listkowa przysłona o nominalnym otworze względnym f/2.8, która wspólnie z minimalną odległością ostrzenia 28 cm powinny zagwarantować ciekawe rozmycia dalszego planu - oczywiście przy fotografowaniu obiektów z bliska.

Z kolei od podstaw opracowane powłoki antyodblaskowe AX (Anti-reflection eXpand) powinny skutecznie redukować wszelkie odbiciami promieni i refleksy świetlne. Nowej generacji jest także powłoka fluorowa przedniej soczewki, która zapewnić ma jeszcze lepszą ochronę przed kurzem, wodą i zatłuszczeniem. Zewnętrzny element optyki został pokryty hydro- i lipofobową powłoką high-tech opartą na nowo otrzymanym związku fluoru. Powłoka ta ma odznaczać się trwałością i wysoką odpornością, dzięki czemu soczewkę będzie można łatwo oczyścić, a co nawet istotniejsze, ma być ona mniej podatna na zarysowania.

Oczywiście obiektyw jest kompatybilny z urządzeniem Tap-in Console, co otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości personalizacji tego szła. Dzięki konsoli Tamrona jesteśmy w stanie nie tylko zaktualizować oprogramowanie obiektywu, lecz także precyzyjnie skalibrować pracę autofokusa i optycznej stabilizacji obrazu.

Tamron jest dostępny w wersjach z mocowaniami Canon EF i Nikon F. Wraz z obiektywem otrzymujemy przedni i tylny dekielek, a także materiałowy pokrowiec, w którym bezpiecznie przechowamy lub przeniesiemy obiektyw. Pochwalić musimy dekiel przedniej soczewki, który jest masywny, a mimo to wygodny w użyciu - wsuwamy go na przednią część tubusu. Poza tym jego wnętrze producent wyłożył pasem tworzywa, który zapobiega przypadkowemu zsunięciu się osłony. W praktyce takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy teleobiektyw OM System pozwala na fotografowanie i filmowanie na odpowiedniku ogniskowej wynoszącym aż 1200 mm. Oto, jak M.Zuiko Digital 150-600 mm f/5-6.3 IS ED spisuje się w...
23
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 70-180 mm f/2.8 Di III VC VXD G2 – zdjęcia przykładowe [RAW]
Druga generacja tego popularnego zooma do bezlusterkowców Sony to lepsze parametry i przeprojektowany układ optyczny. Sprawdziliśmy jak zachowuje się w połączeniu z korpusem Sony A7 III
25
Tamron 17-50 mm f/4 Di III VXD - zdjęcia przykładowe [RAW]
Tamron 17-50 mm f/4 Di III VXD - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Tamron 17-50 mm to kolejny model do bezlusterkowców Sony z bardzo ciekawym zakresem ogniskowych. Jest przy tym bardzo kompaktowy i stosunkowo niedrogi. A jak wypada sama optyka? Zobaczcie...
32
Powiązane artykuły