Podsumowanie

Zaawansowana konstrukcja optyczna, uszczelniona obudowa, odwzorowanie obrazu w skali 1:1 oraz stabilizacja obrazu - to tylko kilka cech obiektywu Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS. Sprawdźcie, jak nowe szkło Sony wypadło w naszym redakcyjnym teście.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
8
Optyka:
7.5
Budowa:
8
Nasza ocena
78%
Spis treści
Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Stabilizacja Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia do pobrania

 

11. Podsumowanie


Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS to dobrze zaprojektowane i wykonane szkło, które rozszerza linię zaawansowanych obiektywów z serii G. Propozycja japońskiego producenta została skierowana w szczególności do miłośników makrofotografii i entuzjastów fotografii portretowej. Świadczy o tym fakt, że obiektyw posiada stałą ogniskową 90 mm, zapewnia odwzorowanie obrazu w skali 1:1 oraz umożliwia ostrzenie od 28 cm. Z kolei dzięki maksymalnemu otworowi przysłony f/2,8 uzyskamy efektowne odseparowanie fotografowanego obiektu od tła oraz otrzymamy bardzo plastyczne, miękkie i przyjemne bokeh, które jest już cechą rozpoznawczą obiektywów z literą G na obudowie.

Szczególne słowa uznania dla producenta należą się za wykonanie modelu Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS, które stoi na wysokim poziomie. Obiektyw sprawia wrażenie, że został stworzony by wytrzymać naprawdę wiele. Świadczy chociażby o tym metalowa obudowa, która została uszczelniona przed kurzem i wilgocią. Dzięki temu, stałki będziemy mogli używać w niekorzystnych warunkach pogodowych. W tym miejscu pochwalić należy także wygodny pierścień ustawiania ostrości. Przekręca się go z odpowiednim oporem, a dzięki wyczuwalnym rowkowaniom jest on wygodny w użyciu. Przemilczymy jednak sam sposób włączania manualnego ostrzenia (trzeba przesunąć pierścień w stronę obiektywu), ponieważ o wiele bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem okazuje się dedykowany przełącznik AF/MF. Obiektyw został wyposażony także w optyczną stabilizację obrazu, która sprawdza się bardzo dobrze. Dzięki niej byliśmy w stanie efektywnie fotografować z czasem naświetlania wynoszącym nawet 1/30 sekundy, co jest wynikiem imponującym biorąc pod uwagę ogniskową 90 mm.


Na wyróżnienie zasługuje także bardzo dobra jakość zdjęć, którą otrzymamy za pomocą obiektywu Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS. Rozdzielczość obrazu stoi na wysokim poziomie nie tylko w centrum kadru, lecz także i na jego brzegach. Co więcej, w niemal całym zakresie przysłon, nowe szkło oferowane przez Sony ma dobrze skorygowaną dystorsje, aberrację i winietowanie, dzięki czemu wady optyczne będą niezauważalne na zdjęciach. Za wyjątek możemy uznać jedynie przysłonę f/2,8. Podczas fotografowania z jej użyciem zanotowaliśmy słabsze wyniki aberracji, dystorsji i winietowania. Jednak wciąż były one akceptowalne, a efektywne fotografowanie na szeroko otwartej przysłonie było możliwe.

Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS może okazać się ciekawą propozycją dla zaawansowanych fotografów, którzy posiadają pełnoklatkowy aparat z mocowaniem E i poszukują jednego jasnego obiektywu, którego będą używać do fotografii portretowej oraz makrofotografii. Niestety taka uniwersalność ma swoją cenę. Za obiektyw w polskiej dystrybucji trzeba zapłacić około 4799 zł. Jednak solidna i uszczelniana konstrukcja, optyczna stabilizacja obrazu, jasna przysłona f/2,8, odwzorowanie obrazu w skali 1:1 oraz przede wszystkim dobra jakość obrazu odpowiednio rekompensują wysoką cenę obiektywu.

Podsumowanie

+ bardzo dobra jakość wykonania
+ uszczelniana konstrukcja
+ efektywna stabilizacja obrazu
+ eleganckie i stylowe wykończenia
+ klawisz blokady ostrości umieszczony na obiektywie
+ szeroki i wygodny pierścień ustawiania ostrości
+ precyzyjny i cichy autofokus
+ bardzo dobra jakość obrazu w przedziale przysłon f/2,8-f/5,6
+ plastyczne rozmycie obrazu na przysłonie f/2,8
+ dobrze skorygowane aberracja, dystorsja i winietowanie w przedziale przysłon f/5,6-f/22


- mało funkcjonalny sposób włączania trybu manualnego ostrzenia
- łatwo brudząca się obudowa
- słabo skorygowane aberracja, dystorsja i winietowanie na przysłonie f/2,8
- widoczne smugi światła w momencie, gdy źródło światła jest poza kadrem
- wysoka cena

Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS uzyskał w swojej klasie 78%




]> */


]

Spis treści
Sony FE 90 mm F2,8 MACRO G OSS - test obiektywu Konstrukcja Autofokus Stabilizacja Rozdzielczość Rozmycie Aberracja chromatyczna Dystorsja Winietowanie Odblaski Podsumowanie Zdjęcia do pobrania
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: test
logo logo
Magazyny
Zamów